עולם העבודה - מאמרים » מדור שכר והטבות » בדקו: האם אתם מחבלים לעצמכם בשכר?

בדקו: האם אתם מחבלים לעצמכם בשכר?

"העלאה של 1,000 ש"ח? לא, תודה" - על המקומות שבהם אנחנו מחבלים לעצמנו באפשרות להרוויח יותר כסף

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

באחת מתוכניות הבוקר ששודרו לאחרונה ברדיו, עלתה לשידור מאזינה שסיפרה איך היא חיבלה לעצמה באפשרות לקבל שכר גבוה יותר. לדבריה, המנהלת במקום עבודתה הקודם, הציעה לה העלאה של יותר מ- 1,000 ש"ח בתלוש, והיא סירבה מיד. כששאלו אותה למה עשתה זאת, היא ענתה שהיא פשוט ידעה שהעסק נמצא בקשיים ולכן חששה שמתן ההעלאה יקשה כלכלית על המנהלת שלה. אחר כך, כשהבינה שעשתה טעות, כבר היה מאוחר מדי.

רובנו מחבלים לעצמנו (בדרך כזו או אחרת) באפשרות להרוויח יותר כסף. אם זה בגלל תפיסות לקויות בנוסח "לא מגיע לי", או נטייה לדחיינות ("אבקש העלאה אחרי החגים") התוצאה היא אותה תוצאה: אנחנו עושים משהו שמקטין לנו את השכר.

בדקו: האם אתם מחבלים לעצמכם בשכר?

ברברה סטאני, בספרה "The Six Figure Women" מציגה מאפיינים טיפוסיים של נשים שמרוויחות מעט מדי, באופן סדרתי. לנשים אלו, היא קוראת Under Earners, או בעברית - "מרוויחניות נמוכות". ספרה אמנם פונה לנשים, כי בדר"כ נשים מרוויחות פחות, אך אין סיבה שגברים לא יוכלו ללמוד ממנו.

האם גם אתם Underearners? חפשו את עצמכם בסעיפים הבאים:

1. מגלים סובלנות גבוהה כלפי שכר נמוך
על פי סטאני, אנשים שמרוויחים שכר נמוך באופן עקבי, מוכנים לקבל על עצמם עבודה בשכר שנמוך יותר ממה שנחוץ להם, בדרך כלל בגלל מידת ה"חופש" שעבודה כזו מאפשרת להם. למשל, עבודות שלא דורשות מחויבות גבוהה ו"הגדלת ראש".

2. מוכנים לעבוד גם בחינם
"מרוויחנים נמוכים" בדרך כלל מוכנים לתת מזמנם, מהידע ומהמיומנות שלהם ללא תמורה. הם יסכימו לעבוד ללא תשלום מבלי לחשוב פעמיים. לפעמים זה כל כך מוטמע, שהם אפילו לא מודעים לכך שהם עושים את זה. זה מזכיר את האמרה של הג'וקר מבאטמן: "אם אתה טוב במשהו, אף פעם אל תעשה את זה בחינם".

3. בעלי גישה שלילית כלפי עושר
לאנשים רבים יש דעות שונות ומשונות על כסף, חלקן מוטמעות בנו על ידי ההורים שחינכו אותנו לפי השקפת עולמם. חשבתם פעם איזו גישה כלפי כסף "ירשתם" מההורים שלכם? זה מעניין כי על פי הספר, המרוויחן הנמוך בדרך כלל יחזיק בדעות שליליות כלפי אנשים שיש להם כסף - רבים מהם אף יגידו שהם לא מחבבים אנשים עשירים.

4. בעלי גישה חיובית כלפי עוני
במקביל לסלידה מאנשים עשירים, המרוויחן הנמוך בדרך כלל ישבח את היכולת של אדם לשרוד במעט ממון. רבים מהם יהיו גאים על כך שהם חיים "מהיד לפה" ורואים בחיים הפשוטים דרך חיים מכובדת יותר. למעשה, לא רק שהאנשים עם הכסף נתפשים בעיניהם כרעים, גם הכסף עצמו הוא למעשה דבר שלילי בעיניהם.

5. שמים את עצמכם במקום האחרון
זוכרים את סיפורה של המאזינה מהרדיו? בסירובה לקבל העלאה, היא העמידה את טובת העסק לפני טובתה האישית. ואכן, על פי ספרה של סטאני, גם המרוויחן הנמוך יקריב את הביטחון האישי ואת החלומות שלו וישים את הצרכים של אנשים אחרים לפני אלו שלו. אם זה הילדים, בני הזוג, העבודה, חברים ואנשים מהקהילה - טובתם של אחרים תמיד תעמוד לפני טובתו האישית של המרוויחן הנמוך.

6. חיים בתוך כאוס פיננסי
על פי הספר, מאפיין נוסף של המרוויחן הנמוך הוא חובות כספיים, אדם שיהיו לו חסכונות קטנים בלבד אם בכלל, ללא השקעות וללא ידיעה ברורה לגבי לאן הכסף שלו הולך. בדרך כלל אדם כזה ינוע ממשבר למשבר, כשהוא לוקח הלוואה אחת כדי לכסות אחרת ובאופן כללי, צועד באופן ברור לקראת אסון כלכלי.

מתביישים לבקש העלאה? העמידו פנים שאתם לא

"כשמעמידים פנים שיש לנו עוצמה, סביר להניח שבאמת נרגיש שיש לנו אחת" מסבירה ד"ר אמי קאדי, פסיכולוגית חברתית וחוקרת שפת גוף, במהלך הרצאתה ב- TED. בהרצאה, קאדי מציגה בפני הצופים תמונות של בעלי חיים דומיננטיים ומסבירה שעוצמה בטבע, משמעותה להיפתח מבחינה פיסית ולתפוס הרבה מרחב (ידיים פרושות לצדדים וכדומה) לעומת היסגרות שמביעה חולשה (כיווץ האיברים פנימה). על פי ממצאי המחקר שלה, הימצאות ביציבה המשדרת עוצמה, ולו לזמן קצר, עשויה להעלות את רמות הטסטוסטרון - הורמון השליטה בגוף, ולהפיג את הורמון המתח - קורטיזול, מה שיכול להשפיע על הסיכויים לעמוד בהצלחה רבה יותר בסיטואציה מלחיצה.

צפו בהרצאה של ד"ר אמי קאדי ואולי תצליחו לסגל לעצמכם שפת גוף מותאמת בשיחת השכר הבאה:  

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

ואם העובד שלידך מרוויח יותר ממך?

בדרך לשיחת שכר? 5 טיפים ששווים זהב

שתף