עולם העבודה - מאמרים » מדור עבודה לנוער » מחפשים עבודה לנוער? כל המידע שתצטרכו במאמר הבא | AllJobs

מחפשים עבודה לנוער? כל המידע שתצטרכו במאמר הבא | AllJobs

בני נוער, מחפשים עבודה לנוער לחופש הגדול? אתר AllJobs מרכז עבורכם את כל הצעות עבודה לנוער באתר אחד. הכנסו עכשיו לAllJobs ושלחו קורות חיים חינם!

מאת: מומחי Alljobs

לא רק בחופש הגדול: 
אם אתם רוצים להרויח קצת כסף במהלך החופשות, אתם במקום הנכון. אמנם חלפו כמה שעות מאז חיממנו את ספסלי בית הספר, אבל יש לנו פינה חמה לחבר'ה כמונו, שהזיעו בשביל כל ג'ינס בארון.
אבל לפני הכל, אם יש לכם שאלות ספציפיות בנושא עבודה לנוער, שאלו אותנו בדף הפייסבוק, נשמח לענות על השאלות שלכם ולעזור לכם למצוא עבודה. 

 

עבודת בני נוער
אילו עבודות שוות במיוחד יש לנוער?
 

 

המשרות החמות ביותר לחופש הגדול כבר כאן!

אז אנחנו כאן בשבילכם – כל המשרות בארץ לנוער בלוח החם בלחיצה על הקישור הבא - עבודה לנוער!

 

מידע כללי על עבודת נוער

גיל ההעסקה המינימלי לבני נוער הוא 15 שנים במהלך שנת הלימודים ו-14 במהלך חופשות לימודים רשמיות.

בתקופת לימודים ניתן להעסיק נער לאחר שעות הלימודים במידה ומלאו לו 15 שנה ובלבד שנמסרה למעביד הודעה מאת מוסד החינוך בו הנער לומד בדבר שעות הלימודים של הנער מאותו מוסד.

כיום, אין צורך עוד בפנקס עבודה לנוער עובד כפי שהיה בעבר. המעסיק נדרש להחזיק רק באישור רפואי בתוקף של הנער/ה וצילום תעודת הזהות של הנער/ה או הוריו/יה.

כמו כן, החוק מגדיר בדיוק מהן עבודות אסורות (כאלה שיש בהן סיכון בריאותי או נפשי), ומתייחס כמובן גם לגיל, שעות עבודה, שכר מינימום, הוצאות נסיעה ומיסים. 

 

אז מה חשוב לדעת על עבודת בני נוער? 

רישום שעות העבודה

 

חובה על מעביד לערוך רישום מדויק של שעות העבודה של בני הנוער, ואם רישום זה נעשה באמצעי שאינו מכני או אלקטרוני (שעון), יש לאשר את רישום שעות העבודה בסיומו של כל יום עבודה, בחתימה של הנער והמעביד.

ביטוח לאומי

המעסיק צריך לשלם דמי ביטוח לאומי בעבור עבודתכם ואסור לו לנכות תשלום זה משכרכם. למעשה, אתם (בני הנוער) למעשה פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי ומס בריאות.

מס הכנסה

צריך למלא טופס 101 למס הכנסה שבו מדווחים פרטים אישיים. מי שעובר את סף המס יצטרך לשלם מס, אבל אל דאגה - מדובר בחישוב שנתי ולכן רוב בני הנוער אינם משלמים מס.

שעות עבודה וימי מנוחה

אין להעסיק בני נוער יותר מ-8 שעות ביום ויותר מ-40 שעות בשבוע. בנוסף, אין להעסיק בני נוער מתחת לגיל 16 לאחר השעה 20:00 ובני נוער בגילאי 16-18 לאחר השעה 22:00. עבודת נוער לא תחל לפני השעה 6:00 בבוקר וגם אין להעסיק בני נוער ביום המנוחה השבועית (נער יהודי – בשבת, נער שאינו יהודי על פי יום המנוחה השבועי של דתו).

איסור עבודת לילה

אין להעסיק בני נוער בשעות הלילה, כאשר "לילה", לעניין זה, מוגדר בתחום השעות 20:00 עד 8:00 לנער עד גיל 16, ו-22:00 עד 6:00 לנער מגיל 16. החוק מסמיך את שר העבודה להוציא היתרים לעבודת לילה בעבודות מסוימות, ביחס לנערים. אכן הוצאו היתרים כאלה לעבודות כגון: אריזת מצות וקמח מצות, מגן דוד אדום ובתי אריזה לפרי הדר (רשימה חלקית). מובן כי יש לפעול בהתאם לתנאים הקבועים בהיתרים השונים. 

הפסקה

נער שעובד 6 שעות לפחות ביום זכאי להפסקה בת 45 דקות למנוחה ולאכילה, מתוכן לפחות חצי שעה של הפסקה רצופה. כמו כן, בימי שישי וערבי חג, יש לתת לנער העובד הפסקה שלא תפחת מחצי שעה. 

 

כמה כסף מרוויחים בעבודה לנוער?

על פי חוק שכר מינימום, כל עובד זכאי לשכר שלא יפחת משכר המינימום. גם עבור בני נוער מוגדר שכר מינימום ולמעסיק אסור לשלם פחות (גם לא בהסכמתכם!). חשוב לזכור: גם "ימי התלמדות" או "תקופת ניסיון" או "ימי הכנה" ללא שכר הם עבירה על החוק של המעסיק.

שכר המינימום החודשי לנוער מחושב כאחוזים משכר המינימום החודשי הכללי במשק, לפי חלוקת השכר החודשי ב-173. (מינימום לשעה למשרה מלאה לנער מחושב לפי 40 שעות בשבוע ו 173 שעות לחודש).

נער עובד עד גיל 16: זכאי לתעריף שכר מינימלי בשיעור 70% משכר המינימום במשק (3,710 ש"ח לחודש ו-21.45 ש"ח לשעה).

נער עובד עד גיל 17: זכאי לתעריף שכר מינימלי בשיעור 75% משכר המינימום במשק (3,975 ש"ח לחודש ו-22.98 ש"ח לשעה).

נער עובד עד גיל 18: זכאי לתעריף שכר מינימלי בשיעור 80% משכר המינימום במשק (4,399 ש"ח לחודש ו-25.43 ש"ח לשעה).

 

החזר נסיעות לעבודה

מעבר למשכורת, המעסיק מחוייב לשלם לכם על הוצאות הנסיעה ממקום מגוריכם לעבודה ובחזרה ממנה. סכום ההוצאות לא יעלה על 22.60 ש"ח ליום עבודה. 

 

איפה מוצאים עבודה?

לקראת הקיץ, גדל בבת אחת היצע העבודות לנוער. מקומות שהפעילות בהן גוברת לקראת הקיץ (קניונים, מסעדות, מקומות בילוי וכדומה) ומקומות שבני הנוער מוזמנים להחליף בהם עובדים קבועים שיוצאים לחופשת הקיץ. להלן רשימת אופציות נפוצות:

1. האופציה המומלצת

רשתות גדולות: מזון מהיר (בורגראנץ', מקדונלדס וכו') בגדים (קסטרו, רנואר ושות') ועוד. הרשתות הגדולות תמיד יעמדו בסטנדרטים ולא יעבדו עליכם. גם אם מדובר בשכר מינימום, יהיו לכם משמרות קבועות, הפסקה לארוחה ומחליפים אם אתם צריכים ללכת למבחן. איך מגיעים: פונים ישירות לסניפי הרשת ושואלים אם צריך עובדים.

2. קייטנות

כדי להיות מדריך בקייטנה צריך לעבור קורס מד"צים ולהשיג תעודה (בתנועת נוער או במתנ"ס). איך מגיעים לשם? אם עשיתם קורס מדצ"ים במתנ"ס, אתם עשויים להשתבץ שם לעבודה. במידה ולא - צריך להפשיל שרוולים ולמצוא לבד. מומלץ לפנות לעירייה, לבתי ספר וגנים, שהם מארגני הקייטנות הגדולים. אפשרות נוספת היא החברות הגדולות, כגון סלקום, תנובה וחברות הייטק, שפעמים רבות מארגנות קייטנות לילדי העובדים.

3. עירייה

עיריות רבות מציעות בקיץ מקומות עבודה בתשלום לבני נוער. ישנם עיריות שמקיימות ירידי תעסוקה ייעודיים לבני נוער לקראת הקיץ ולכן כדאי לברר.

4. מקום העבודה של ההורים

ארגונים גדולים רבים נוהגים לארגן תעסוקה (בתשלום) לילדי העובדים. העבודות מגוונות, ולא תמיד תוכלו לבחור אם תבלו את זמנכם בחלוקת דואר, תיוק או מענה לטלפונים. היתרונות הם כמובן שכר הולם, סביבה ממוזגת והסעה ברכב המשפחתי.

5. שירות התעסוקה

מקיים מדי שנה מבצע "תעסוקת תלמידים בחופשה". כדי להשתתף, צריך לגשת ללשכת התעסוקה הקרובה למקום המגורים החל מסוף חודש יוני ולקבל פנקס עבודה (כדאי להוציא בכל מקרה, גם אם יש לכם עבודה שלא דרך הלשכה) ולהירשם לחיפוש עבודה. מקורותינו מוסרים שמדובר באופציה לנואשים (וזו הסיבה ששמנו את הסעיף הזה אחרון).

עבודות שוות במיוחד!


קשה להשיג אותן והן לא תמיד המשרות הרווחיות או הקלות ביותר, אבל למי שעובד בהן אין טענות:

1. יח"צנות מסיבות

גם נכנסים חינם למסיבות וגם מרוויחים על כל אורח שמביאים. איך מגיעים? בעיקר דרך היכרות עם יחצנים אחרים או עם בעלי מועדונים. אם אתם לא מכירים את האנשים בעסק, כנראה שאתם לא מתאימים לזה באופן טבעי.

2. לונה פארק וסופרלנד

העבודה קשה (לא שמישהו מתלונן) אבל נכנסים חינם למתקנים. מתאים לתושבי האזור, כלומר תל אביב או ראשל"צ.

3. לכתוב לאינטרנט / לטלוויזיה / לעיתון

משרה המיועדת למוכשרים בלבד, והתשלום ברוב המקרים די גרוע. אבל זה מה זה מגניב.

4. חנויות בגדים

מקבלים הנחה משמעותית על הבגדים, מה לא ברור?

5. מציל או מדריך שחיה

כדי להיות עוזר מציל בים צריך קשרים. בבריכה בדרך כלל מספיקה תעודה מתאימה (קורס מצילים או מדריכי שחיה). אם אתם לא מבינים למה זה שווה - עבודה הזו היא לא בשבילכם.

ומספר טיפים לסיום:

* הכי חשוב: אם אתם רוצים למצוא מקום טוב, כדאי להתחיל לחפש מיד אחרי פסח.

* התחילו את החיפושים בקניון - זו סביבת עבודה שמלאה בצעירים, לעיתים יש גם ירידי תעסוקה (צריך לעקוב). גם יותר קל למצוא וגם העבודה באווירה יותר כיפית.

* יש מקומות עבודה שמאפשרים לשמור על העבודה גם כשחוזרים ללימודים, עם פחות משמרות.

* בדרך כלל לא צריך קורות חיים. מתקבלים על סמך הכרות אישית או ראיון.

* בראיון עבודה – ישאלו אתכם לגבי ניסיון. זה בסדר אם אין לכם, בדרך כלל בני נוער הם חסרי ניסיון בעבודה. בדרך כלל ישאלו גם איך הגעתם – כשהתרחיש האידיאלי הוא להגיע בעקבות המלצה של חבר שעבר שם או סיפר לכם על המקום.

* מה שהמעסיקים מחפשים זה חבר'ה רציניים, אחראיים, שאפשר לסמוך עליהם. שלא ידפקו ברז במשמרת ("הכלב אכל לי את השעון מעורר") ולא יתפנקו ("שאני אוציא את הזבל? למה מה קרה?").

* חשוב לברר בראיון בדיוק מה עושים מהרגע שמגיעים עד שהולכים, ככה לא יהיו לכם הפתעות לא נעימות ("לא אמרו לי כלום על ספונג'ה").

* אם מבקשים מכם לחתום על חוזה, יש להראות אותו תמיד להורה או למבוגר שסומכים עליו לפני שחותמים ולשמור עותק (עם חתימת המעסיק) אצלכם.

* צעירים רבים מרגישים שמנצלים אותם בעבודה. כדי להימנע מזה כדאי מראש לבחור בעבודות שאינן פיזיות (מסגריה, סבלות, סופר וכדומה), לזכור לשתות ולעשות הפסקת אוכל בעבודה, ובאופן כללי להקפיד לדרוש מה שמגיע לכם.

* מרגישים מנוצלים? תוכלו לפנות לטלמסר של הסתדרות הנוער העובד והלומד בטלפון: 03-9411003 או 054-4001100 או *1121 מכל טלפון נייד.

ומה אצלנו באתר דרושים AllJobs?

כדי שיהיה לכם הכי קל ומהיר לחפש, התארגנו על מייל שיתן לכם עדכון על הצעות עבודה שמתפרסמות ומתאימות לנוער. בין השאר תוכלו למצוא אצלנו עבודות כמו מדריכים להדרכה בקייטנות, מתדלקים בתחנות דלק, שליחים לרשתות מזון ידועות, מחלקי עיתונים, שיווק טלפוני לשעות אחה"צ ועוד כל מיני.

איך מוצאים? בחיפוש תחת "סוג משרה" בחרו בקטגוריית "מתאים לנוער"

יש לכם שאלות אלינו? המומחים של AllJobs זמינים בכל מקום שבו נוח לכם להיות: בטלפון 077-6-000-000 בפייסבוק בלינקדאין ,ובאתר.

כתבות נוספות:
שתף