עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » 10 החלטות הקריירה שאולי תצטערו עליהן בעוד 20 שנה

10 החלטות הקריירה שאולי תצטערו עליהן בעוד 20 שנה

רוצים קריירה נהדרת, ולא פחות חשוב, חיים מאוזנים? שקלו להימנע מההחלטות הבאות: ברנרד מאר, מומחה לעסקים וליעילות ארגונית, מסכם את 10 החלטות הקריירה שפוגעות בנו הכי הרבה

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

דברים שרואים ממרומי הגיל ומניסיון חיים עשיר, לא תמיד ברורים לנו בשנות העשרים והשלושים של החיים. הקלישאה הזו נכונה גם בנוגע לקריירה - מי מאיתנו לא שמע את ההורים שלו מביעים חרטות לגבי הקריירה שלהם? משפטים כמו "הייתי צריך לעזוב את העבודה ההיא מזמן" או "חבל שלא ביליתי יותר זמן בבית" שכיחים בקרבנו, אך לא תמיד אנחנו יכולים לדעת אם חזרנו על אותן הטעויות בעצמנו.

כבר בדקת אילו משרות חדשות פורסמו היום ב-AllJobs? 

ברנרד מאר, מחבר ספרי עסקים ומומחה ליעילות ארגונית, פרסם לאחרונה פוסט בלינקדאין, שבו הוא מציג את החלטות הקריירה שעליהן נצטער כולנו בעוד 20 שנה. זו הזדמנות טובה לעצור לרגע את המרוץ ולבחון, האם גם אנחנו שוגים בדברים הבאים?

 

1. להעמיד פנים שאתם מישהו אחר
האם העמדתם פנים שאתם מישהו אחר השנה? אולי הצגתם את עצמכם כמומחים בתחום שאינו בדיוק 'כוס התה' שלכם, רק כדי למצוא חן בעיני הבוס, או סתמתם את הפה כדי לשמור על השלווה? כך או כך, מאר סבור שהעמדת פנים עקבית, משמעותה לא להיות נאמנים לעצמכם, ולכן, לאורך זמן היא תגרום לכם לחוש ריקנות.

2. לבסס החלטות רק על כסף
אנחנו חיים בעידן מאוד חומרני, שבו כל ההצלחות כמעט נמדדות על פי פרמטרים מספריים, שבסופם שורה אחת תחתונה: "כמה כסף זה הביא לי?". אך למרות שהתרגלנו לבסס החלטות על פי כסף, מאר מציע להיזהר מלהפוך את זה להרגל אוטומטי. "בין אם אנחנו מדברים על המשכורת האישית שלך או על תקציב של פרויקט חדש, קבלת החלטות שמבוססת רק על כסף היא כמעט אף פעם לא רעיון טוב. נכון, זה חשוב לנהל את המספרים, אבל יש עוד המון משתנים - כולל תחושת הבטן שלך - שתרצה לקחת בחשבון".

3. לחשוב שאפשר לשנות משהו לגבי התפקיד
"כמו בזוגיות" אומר מאר, "אם אתה נכנס לתפקיד במחשבה של 'המשרה הזו יכלה להיות מושלמת לו רק...' זהו דגל אדום. רוב הסיכויים (כל עוד לא מדובר בתפקיד ניהולי) שכנראה לא תוכל לשנות דברים ששגויים ביסודם". אין הכוונה לכך שהמשרה צריכה להיות תפורה אליכם לגמרי, אבל במידה והיא מגיעה עם בעיות בסיסיות מאוד, כמו למשל התנהלות שגויה שנובעת מאופי הארגון כולו - צריך להפנים שיש דברים שלא ישתנו לעולם, ולשקול אם החבילה הזו מתאימה לנו.

4. להתפשר
תמיד כשמייעצים נגד פשרות בהקשר של ניהול קריירה, אנשים רבים מתרעמים. וזה מובן, כי לא לכולנו יש את האפשרות לברור ולבחור. אז נכון, לפעמים באמת חייבים להתפשר למשך תקופה מסוימת, אבל לא חייבים להתפשר לנצח. כדאי תמיד לשאוף לשיפור ולחפש אחר הזדמנויות טובות יותר - כי אם לא נחפש, הן לא יגיעו אלינו לבד. בסעיף זה, מאר מתייחס לא רק למובן מאליו, כמו משרה בלתי נסבלת בעליל, אלא גם לעבודות שהן בגדר "בסדר" ותו לא. הוא מסביר: "יש לך עבודה 'בסדר', עם משכורת 'בסדר', ויתרונות 'בסדר', אבל מה שאתה באמת רוצה זה יותר. אתה לא עושה לעצמך טובה כשאתה מתפשר על משהו שהוא רק 'בסדר'. האמן בעצמך מספיק כדי לחפש את מה שאתה ראוי לו, בין אם זה משרה חדשה, העלאה בשכר, או הזדמנות".

5. לעבוד 50, 60, 80 שעות בשבוע
גם לגבי שעות נוספות, הדעה הרווחת היא שמדובר בגזירה משמיים. אך המציאות מראה שמדובר בעצם בסדר עדיפויות שבחרנו, כמו גם בבחירה שלנו להישאר במקום עבודה תובעני מדי, כאשר קיימות בחוץ אלטרנטיבות גמישות יותר. “אתה אולי חושב שאתה חייב לעבוד כל כך הרבה - בגלל שזה מצופה, בגלל שאתה צריך את הכסף, בגלל שאתה רוצה להיראות טוב בעיני הבוס - אבל אף אחד לא מגיע אל ערש דווי ואומר 'חבל שלא ביליתי יותר זמן בעבודה'." מסביר מאר.

6. להזניח את החברים והמשפחה
בהמשך ישיר לסעיף הקודם - עוד שעות בעבודה משמען גם הזנחה של האנשים סביבכם שחשובים לכם. מאר מציין את חשיבותה של הסביבה האנושית שמקיפה אותנו ועד כמה חשוב לתעדף את האנשים הללו בחיינו. זכרו, אם תגיעו אל הפסגה אבל תהיו שם לבד, יכול להיות שזה לא היה שווה את זה.

7. לא לדעת לשחרר
לרבים מאיתנו קשה עד בלתי נסבל כשמישהו אחר עושה את העבודה ומקבל את ההחלטות במקומנו ובקיצור - כשהשליטה אינה בידינו. אבל לדברי מאר, גם לשליטה בקריירה ובחיים - יש מחיר. זה גוזל זמן, זה הופך אותנו לדאגנים וזה גם לא מאפשר לאחרים לבוא לידי ביטוי. וכשמנהלים הכל מבלי לאפשר לדברים פשוט לקרות, מגיעים למצב שבו אנחנו שרויים במלחמה תמידית על שליטה, חרדים, ומוצפים יתר על המידה במשימות שלא אפשרנו לאחרים לבצע במקומנו.

8. ללכת רק על בטוח
מאר מציין את החיסרון של הימנעות מוחלטת משגיאות. "ללכת על בטוח" זו אמנם שיטה שיכולה למנוע את הנפילה, אבל יכול להיות שהמחיר שלה הוא להישאר כלואים בבינוניות נצחית. "אם אתה נמנע באופן אקטיבי מעשיית טעויות בקריירה שלך, אז אינך לוקח סיכונים. ובעוד שאתה אולי שומר על הסטטוס קוו, מאידך, גם לא תזכה לתגמולים. קח את הסיכון. עשה את הטעות ולמד ממנה", ממליץ מאר.

כבר בדקת אילו משרות חדשות פורסמו היום ב-AllJobs?

9. לחשוב רק על עצמך
כולם מדברים על נטוורקינג, וזה דבר שנשמע גם מאוד אינטרסנטי - ליצור קשרים כדי להיעזר בהם מבחינה מקצועית. אבל לא חייבים להסתכל על זה ככה. אפשר להפוך את הנטוורקינג ליחסי גומלין שבתוכם נעניק גם לאחרים. "אסטרטגיית הנטוורקינג הטובה ביותר שתוכל לסגל לעצמך, היא שבאופן פעיל תחפש הזדמנויות לעזור לאחרים. אם אתה תמיד שם את עצמך ואת הצרכים שלך קודם, תגלה שלא תגיע רחוק מדי". דבריו של מאר יכולים לעזור גם למי שמנסה למצוא עבודה ללא ניסיון. אחת העצות שניתנות במקרים כאלו היא לעזור מקצועית לאנשים אחרים, וכך מלבד עשיית דבר טוב, מקבלים על הדרך גם הערכה, ואולי המלצה חשובה לרזומה.

10. לא להעריך את האושר האישי שלך
לסיום, מסמן מאר את האושר האישי כדבר שכדאי לשים במקום הראשון ולא לדחות למחר. זה אולי נשמע בנאלי, אבל לא צריך לחכות לפנסיה כדי ליהנות מהחיים. "האמת העצובה היא שאנשים לעתים קרובות מאמינים שניתן לדחות את האושר לאחר כך, אבל לפעמים אותו אחר כך לא מגיע. תעדפו את האושר שלכם עוד היום. יכול להיות שהמשמעות של התעדוף הזה היא החלפת עבודה, או אפילו פשוט לבחור להיות מאושרים בעבודה שיש לכם".

ואם תהיו חייבים לזכור ולקחת איתכם רק טעות אחת מתוך הרשימה, בעיני, כדאי לזכור את האחרונה...

הכתבה נכתבה במקור על ידי AllJobs, עבור "כלכליסט"

שתף