עולם העבודה - מאמרים » מדור First Job » מחפשים עבודה ללא ניסיון? 6 טיפים לצאת איתם לדרך

מחפשים עבודה ללא ניסיון? 6 טיפים לצאת איתם לדרך

כולם מחפשים עובדים עם ניסיון, אבל בלי עבודה, גם לא תצברו ניסיון... נשמע מוכר? כך תפרצו את מעגל הקסמים

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

חיפוש עבודה ללא ניסיון קודם הוא "מלכוד 22": מצד אחד, המעסיקים דורשים ניסיון עבור התפקיד. מצד שני, איך צוברים ניסיון מבלי להתחיל לעבוד?

כיצד יוצרים ניסיון יש מאין? הנה 6 טיפים:

1. עשו פרויקט ראשון לחבר או מכר
תמיד אפשר למצוא דרכים יצירתיות לצבירת ניסיון ראשוני. אם יש לכם ידע בתחומים כמו תכנות, עיצוב, צילום, שיווק, כתיבה, טיפול בילדים או בישול ואפייה, אתם לא חייבים לחכות עד שאיזה מעסיק ייתן לכם צ'אנס. במקום זאת, פרגנו לאנשים הקרובים אליכם: עצבו להם אתר, צלמו את הילדים שלהם והכי חשוב – שמרו דוגמאות כדי שיהיה לכם מה להציג למראיין הבא. גם אם תעשו את זה בחינם או בתשלום סמלי - הניסיון הראשוני הזה עשוי לקדם אתכם אל עבודה ראשונה בתחום. 

2. חפשו את הניסיון שלכם בערוצים לא תעסוקתיים

גם פעילות התנדבותית, סמינרים פרקטיים מהלימודים האקדמיים שלכם ועוד פעילויות דומות, יוכלו לשמש אתכם כניסיון ראשוני. מצאתם פעילות כזאת? הבליטו את זה כראוי בקורות החיים שלכם.

3. הפיצו, קדמו ושווקו את עצמכם בחוץ

בלוג הוא פלטפורמה מצוינת וחינמית לקידום עצמי – תוכלו להשתמש בו כדי לפרסם דוגמאות מהידע המקצועי או מניסיון מיוחד שיש לכם ולהפיץ אותו בכל דרך שתוכלו – ברשתות החברתיות, כחתימה במייל שלכם או על ידי שליחת מייל אישי לחברים ומכרים. בלוג איכותי עשוי לשמש כתיק עבודות (בעיקר בתחומים כגון עיצוב, צילום ואמנות), או כפלטפורמה שיווקית בה שמכם יופץ ויקודם – הישר לתודעת המעסיק הבא שלכם.

4. שלחו קורות חיים למשרות רלוונטיות בלבד!

אין טעם לשלוח קורות חיים למשרות שדרישות הסף שלהן כוללות שנות ניסיון שאין לכם. למה? כי דרישות המוגדרות כ"חובה" הן לא דרישות שהמעסיק יוותר עליהן – להיפך, הן יהיו הראשונות שייבדקו, וקורות החיים שלכם לא יעברו את המסננת.

5. למדו איך לשווק את עצמכם בראיון עבודה

מכשלה נפוצה אצל מועמדים חסרי ניסיון היא חוסר הביטחון שהם משדרים בראיון. זו טעות: אם זומנתם לראיון עבודה, יש להסיק מכך שהמגייס יודע היטב שאתם חסרי ניסיון רלוונטי, ובכל זאת מצא אתכם מועמדים מתאימים. ראיון העבודה הוא ההזדמנות שלכם לכבוש את המראיין ולשכנע אותו שאתם העובדים שהוא מחפש: התמקדו במה שיש לכם ולא במה שאין; הפגינו ביטחון עצמי והביעו נכונות מלאה ללמוד, להשקיע ולהתמקצע.

6. דעו להתפשר כשצריך

משרות התחלתיות אינן מתוגמלות כמו משרות לעובדים עם ניסיון, אולם בעבודה ראשונה - ההשקעה משתלמת. התייחסו לעבודה הראשונה כקרש קפיצה להמשך הקריירה שלכם: זה המקום ללמידה ולצבירת ניסיון יקר ערך. זוהי השקעה, שאם תנוהל נכון, תקצרו את פירותיה בהמשך.   

ולסיום - גם אם נדמה לכם שאין משרות שאינן דורשות ניסיון קודם – זו אשליה. בהחלט יש בשוק העבודה ביקוש לעובדים חסרי ניסיון – ואפילו לאקדמאיים חסרי ניסיון. חשוב רק לדעת למצוא אותן ולהגיע אליהן מוכנים.

 

 

שתף