עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » Networking: כיצד בונים רשת קשרים עסקיים

Networking: כיצד בונים רשת קשרים עסקיים

רשת הקשרים העסקיים (נטוורקינג) היא דבר מומלץ וחשוב לקידום הקריירה ומציאת עבודה

אז מה זה בכלל Networking או נטוורקינג?
הכוונה היא לרשת קשרים עסקיים, או באנגלית Network. רשת הקשרים שלכם מורכבת מאנשים שעבדתם איתם, עבדתם מולם, הכרתם בלימודים, עשיתם איתם פרויקט ביחד, וגם מחברים ובני משפחה. כל אלה מהווים את הנטוורק, או רשת הקשרים שלכם.

שימו לב לנתונים הבאים:

  • מחקרים מראים ש-60% מהמשרות נתפסות דרך קשר כזה או אחר.
  • מעסיקים רבים מדווחים כי דרך קשרים השיגו את רוב העובדים שלהם.

המסקנה המתבקשת: אם תיצרו לעצמכם רשת קשרים אפקטיבית, תהיו הרבה יותר קרובים להשגת המטרה - תפקיד חדש או קידום.

 

כל מצב הוא הזדמנות ליצירת קשר


כמעט כל אינטראקציה בין אישית יכולה להוות בסיס לנטוורקינג. פגישות עסקים, כנסים ותערוכות, מפגשים חברתיים ומשפחתיים ואפילו טיסות וחופשות. אלא שנטוורקינג אינו קורה מעצמו וצריך ליצור את ההזדמנויות בעצמכם.

קחו אתכם תמיד כרטיסי ביקור. החלפת כרטיסי הביקור היא התחלה של קשר, שאחריה קל יותר להמשיך. האימייל הופך את התקשורת הבלתי פורמלית לפשוטה וזמינה. שלחו אימייל לאחר המפגש "שמחתי להיפגש ואשמח לעזור" או "נהניתי מאוד משיחתנו, אשמח אם יהיו לנו הזדמנויות לשתף פעולה", "חג שמח" בחגים.

 

רשתות חברתיות - כלי מפתח


אחד השינויים הכבירים בחיינו בשנים האחרונות הוא התפתחותן של רשתות חברתיות. אלה מאפשרות לנו לשמור על קשר ולהישאר בתודעה של כל מי שמתאים לנו מבחינה אישית או מקצועית או עסקית. אפשר להיות חברים של אנשי הנטוורק שלנו בפייסבוק, אפשר להיות "connections" בלינקדאין, אפשר להיות חברים בקפה TheMarker, אפשר לעדכן בטוויטר. כל אחד מהאתרים האלה הוא בעל אופי ייחודי משלו, וסוג פעילות שמתאים לו, אבל מה שבטוח - אלה הרשתות הראשונות שבאמצעותן תוכלו להפעיל את הקשרים שלכם ביעילות רבה ובמינימום תחושה שאתם מטרידים.

 

יש לכם נטוורק? אל תתביישו לבקש עזרה


כשאתם בתהליך חיפוש עבודה, אתם בהחלט יכולים להתקשר, להיפגש, ולהזכיר כחלק מהשיחה שאתם מחפשים עכשיו עבודה ואם במקרה הם ישמעו משהו, אתם תשמחו לשמוע על זה. הם כבר יבינו שזו מטרת השיחה (או אחת מהן) וזה ממש בסדר. אם השכלתם ליצור קשר הדדי וחם עם האנשים, אתם אף פעם לא יכולים לדעת מה ייצא מזה. הכי חשוב בנטוורקינג, אל תרגישו כי רק אתם יוצאים נשכרים מהקשר הזה. הכדור הוא עגול (סליחה על הקלישאה) וההזדמנות שלכם לעזור כבר תגיע.

 

שתף