עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » זכויות עובדים: זכויות של עובדים מהבית

זכויות עובדים: זכויות של עובדים מהבית

מהו הדין במצב בו האדם עובד מביתו ולא "מחתים כרטיס" כמקובל? עורך דין עונה לשאלות בנושא


בעידן שלנו, עובדים רבים עובדים במתכונת של עבודה מהבית. זה נעשה הן במתכונת מלאה (כאשר העובד הוא פרילאנסר, למשל) ובין אם מדובר בעובד שכיר, אשר מתאפשר לו לעבוד באופן חלקי מהמרחב הביתי שלו.
אך מה אומר החוק על עבודה במתכונת הזו? האם זכויות העובדים במקרה זה זהות לזכויות העובדים הרגילות? ואילו נסיבות מייחדות את סוג העבודה הזה? על שאלות אלו ועוד ישיב עו"ד מומחה במסגרת כתבה זו.


עבודה מהבית: איזו הפרשה לפנסיה מגיעה לכם?

מי מוגדר כ"עובד מהבית"?

כדי לענות על השאלה, יש לבדוק תחילה האם בין הצדדים מתקיימים יחסי עובד–מעביד, היינו האם מדובר ביחסים שחוקי העבודה חלים עליהם או ביחסים אחרים (ספק ולקוח, קבלן עצמאי ומזמין עבודה, פרילנסר וכו').

החוק לא מסווג אוטומטית עובד מביתו כ"עצמאי". ברור שאם האדם עובד מהבית, ניטה יותר לראות אותו כמי שלא משתלב בפעילות העסק, אך בפירוש לא מדובר בקביעה מוחלטת ויש לבדוק את העובדות לגופו של עניין. לבדיקת טיב היחסים מבחנים רבים – כיצד מוגדרים היחסים בחוזה? מהו אופי התשלום? מי מספק את ציוד העבודה? מי קובע את לוח הזמנים? בלעדיות הקשר בין הצדדים וכו'.

במידה ואכן נגיע למסקנה שאדם ספציפי העובד מביתו נחשב כ"עובד" הרי שהוא זכאי למלוא הזכויות כמו כל עובד אחר ואין משמעות לכך שהוא מבצע את עבודתו מביתו.

אילו זכויות מגיעות לעובד מהבית?

חופשה שנתית, דמי הבראה, דמי מחלה, שכר מינימום והפרשה לפנסיה - אלו הן זכויות המגיעות לכל עובד – גם לכזה העובד מביתו. הנה זכויות נוספות, בעלות דגשים ייחודים לעובדים מהבית:

החזרי נסיעות:

העובד זכאי להחזרי נסיעות אם בפועל ההגעה לעבודה הייתה כרוכה מבחינתו בעלויות. כיוון שעבודה מהבית אינה דורשת נסיעות לעבודה, המעביד אינו צריך לשלם דמי נסיעות.

שעות נוספות, עבודה בשבת ובחג

סעיף 30(א)(6) לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע שהחוק לא יחול על עובדים שתנאי העבודה ונסיבותיה אינם מאפשרים למעביד כל פיקוח על שעות העבודה והמנוחה. מובן כי עבודה מהבית היא לרוב עבודה אשר אינה מאפשרת למעביד לפקח על שעות העבודה. לכן, הזכויות המוענקות לעובד מחוק זה, לרוב לא יחולו על עובד מהבית. זכויות אלה כוללות: הגבלה על מספר שעות העבודה ביום, תשלום גמול שעות נוספות, תשלום גמול עבור עבודה ביום המנוחה, הפסקות וכו'.

כלומר, החוק מראש רואה את העובד ככזה שלא ניתן לפקח על שעות עבודתו (עובד אינו מחתים כרטיס בבית) ולכן גם אם יעבוד, למשל, בשבת לא יהיה זכאי לגמול עבודה בסך 150%.

תאונות עבודה בבית:

כאשר אדם נפגע בתאונת עבודה הוא זכאי לפיצוי מאת המוסד לביטוח לאומי (במידה ונגרם לו נזק). כדי שתאונה תוכר כתאונת עבודה היא צריכה לקרות תוך כדי העבודה.
במקרה של אדם העובד מביתו ייבדק האם התאונה אירעה בעת עבודתו והאם לנזק קשר ישיר לעבודה עצמה. אדם, לדוגמא, שבעת עבודתו קם מהמחשב להכין לעצמו קפה, מעד ונפגע – יהיה זכאי לפיצוי. לעומת זאת, אדם העובד מביתו וביצע הפסקה כדי לעבוד בגינה (לצרכיו הפרטיים) ובמהלכה נפגע – לא יהיה זכאי לפיצוי.

ניתן לסכם שברוב הסוגיות, מעמד העובדים מביתם שווה למעמד העובדים במקום עבודה חיצוני.


הכותב הוא עו"ד דרור חייק, בעל משרד עורכי דין בעפולה העוסק בעיקר בדיני עבודה ונזיקין, מנהל פורום דיני עבודה באתר הפורומים המשפטיים

שתף