עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » קריירה בקאמבק : איך לחזור ובגדול

קריירה בקאמבק : איך לחזור ובגדול

עזבתם מקום עבודה? שיניתם כיוון מקצועי? לפעמים שווה לחזור לג'וב המיתולוגי, כדי ליהנות מתנאים משופרים

המצב הוא כזה: היתה לכם עבודה, החלטתם להתפטר או שפוטרתם, ערקתם לארגון אחר או לתפקיד אחר, יצאתם לשליחות אקדמית, טיול תרמילאות ארוך במזרח או פשוט החלטתם, שאתם חייבים דחוף טיים אאוט.

כך או כך, ביום שבו עזבתם, רוב הסיכויים, שלא חשבתם על חזרה כאפשרות. היתה מטרה לעזיבה שלכם - יצאתם כדי לחפש עבודה חדשה או תפקיד חדש, לרענן את שגרת התעסוקה השוחקת, לתפוס ג'וב נחשק יותר, להעלות את המשכורת, והעזיבה - בוודאי פתחה בפניכם דלת לקריירה חדשה או לעבודה משודרגת.

במקרים רבים, שווה לנו מאוד להתנייד בשוק התעסוקה, לעבור בין תפקידים ומקומות, כדי לצבור ניסיון, להעשיר את הרזומה, לזכות בהערכה מחודשת, להכיר סגנונות עבודה שונים ולהתנסות בשלל האופציות המרתקות שעולם התעסוקה מציע לנו.

אבל לפעמים אפשרי, לאחר רכישת ניסיון במקומות עבודה שונים, לחזור למקום העבודה הקודם או לתפקיד המוכר, במיוחד אם גיליתם בסוף החיפוש שלשם אתם שייכים, אם הבוסים לשעבר מחזרים אחריכם, מציעים לכם תנאים אטרקטיביים או מקום העבודה שינה פוקוס: עבר מתיחת פנים משמעותית, הבוס התחלף, יש פרוייקטים חדשים על הכוונת, שכעת מתאימים פרפקט לסוג העיסוק שלכם. 

אותה גברת בשינוי סטטוס

במובנים רבים, החזרה שלכם תלויה באופי העזיבה. אם עזבתם בטריקת דלת, בכעס, בכאסח, עם טעם מר בפה או בתחושה שאין לכם מה לחפש כאן יותר – יהיה לכם מאוד קשה לחזור, גם אם מקום העבודה השתנה לחלוטין מאז ביקרתם בו לאחרונה או התפקיד שמיציתם קורץ לכם מחדש.

אבל, אל תפסלו חזרה למקום העבודה רק על סמך ניסיון עבר. תמר, שעבדה בתור מזכירה במשרד עורכי דין לפני גיוסה לצה"ל, הבטיחה לעצמה שבמשרד הזה היא לא תעבוד לעולם. לאחר שירותה הצבאי, פנתה ללימודי משפטים, התגלגלה בין משרדים ויום אחד נתקלה במודעת
דרושים בתחום ההתמחות שלה.

"זיהיתי את שם המשרד, נתקפתי זיכרונות רעים והחלטתי לא לשלוח את קורות החיים. אבל בגלל שעברו כמה שנים טובות ושמעתי שהתחוללו שינויים רבים במשרד, ובכל זאת, בזמנו חוויתי את המשרד מזווית אחרת, בתור מזכירה, בן זוגי שכנע אותי לנסות, הגעתי לראיון, התקבלתי, השותף שקיבל אותי אפילו זכר אותי בתור בחורה לעניין ומאז אני שם בתפקיד אחר לגמרי. על אף שמדובר באותו משרד וחלק מהאנשים הם אותם אנשים, הרי שזה עולם אחר ואני שמחה שלא וויתרתי על האפשרות רק על סמך התנסות קודמת".

בחזרה לתפקיד הצבאי
 
רפי, שהוכשר בצבא לתפקיד מודיעיני מסווג, לא חתם קבע ויצא לחפש לו דרך אחרת. הוא למד  הנדסה תעשייה וניהול וסרב לכל המוסדות הביטחוניים שחיזרו אחריו בשל ההכשרה, הסיווג הביטחוני והידע העצום שרכש. "אמרתי לעצמי שהתפקידים האלה לא מתאימים לי, גם חיפשתי בשוק משרות יותר אטרקטיביות מבחינת כסף, עבדתי בהרבה מקומות, אבל כשהתחתנתי ונולד לנו ילד ראשון, חיפשתי את היציבות והתנאים הנוחים ופניתי למקצוע אותו נטשתי לאחר השירות הצבאי. אני מרוצה מההחלטה שלי, כי אני חושב שלחזור לתפקיד כעבור כמה שנים זה אחרת: אני בוגר יותר ויש לי פרספקטיבה בשלה ושונה על הדברים ובעצם, התפקיד שלא התאים לי בגיל 22 מתאים לי נהדר עכשיו בגיל 32".

עזיבה מתוכננת מראש

במקרה של יונתן, איש היי טק, העזיבה היתה מתוכננת מראש. "רציתי לעזוב את החברה, כי עבדתי בה מאז היותי סטודנט והרגשתי שזה קצת כמו להתחתן עם החברה שלך מהתיכון. מצד אחד, כיף שמצאת את המקום שלך בשלב כל כך מוקדם. מצד שני, מבאס לדעת שיתכן שזה הדבר היחיד שתכיר בחייך. חוץ מזה, ידעתי שאצלנו בתחום, העזיבה שלי תמצב אותי כמוצר נחשק, ששווה לרדוף אחריו. לפתע הבוס, שהתרגל לנוכחות שלי, גילה שאני מבוקש בחוץ – זה גרם לו לרוץ להנהלה ולנסות להעלות לי את השכר ולהילחם עלי. זה שימח אותי, אבל ההצעה שקיבלתי ממנו לא היתה מספיק אטרקטיבית.
החלטתי לעבור לחברה אחרת ולנסות לחזור בעתיד. ובאמת, כשהתעניינתי כעבור מספר שנים אצל הבוס אם יש לי מקום בחברה, הוא מיד קיבל אותי בחזרה והציע לי חוזה מצויין, כזה שלא הייתי מקבל בחיים אם הייתי נשאר בחברה בלי לצאת החוצה. העזיבה שלי סימנה אותי כיקר ערך, גם הניסיון והידע שצברתי אצל חברות אחרות העלו את ערכי ויכולתי להתמקח על התנאים ולעבוד עם חוזה חדש וככה בעצם, חזרתי למקום שאני אוהב במתכונת משודרגת".
 
טיפים לעובד החוזר

- נסו לחזור למקום העבודה שעזבתם בטיימינג נכון. כמו למשל, בתקופת חילופי מנכ"לים או כשהחברה בתהליך מחודש של גיוסים, אם שמעתם במקרה שהתפנה התפקיד עליו חלמתם. מצאו לעצמכם סיבה טובה לחזור, את הרגע המתאים וקפצו על ההזדמנות.

- נסו למצוא איש קשר בחברה כדי להשיג ממנו אינפורמציה פנימית והשתמשו בו גם לצורך חידוש הקשר עם המעסיקים.

- תמיד טוב לשמור על קשר עם מקום עבודה קודם, גם אם אין כרגע בכוונתכם לחזור, שמרו על קשר, קפצו לבקר, הרימו טלפון מתעניין וצרו לעצמכם תדמית נחשקת. שפצרו את מה שקרה לכם מאז העזיבה: מצאתם עבודה מדהימה בתנאים מעולים, אתם מבסוטים, אבל שומרים על כל האופציות פתוחות. כך תעלו את המניות שלכם ותוך כדי, תבהירו לאנשים שתהיו מוכנים לשקול הצעות מתאימות.

- אם חזרתם לאותו תפקיד או לתפקיד דומה, מומלץ להשתדרג: להתעדכן באופי התפקיד כפי שהוא נתפס כעת בתעשייה (אם זה למשל בתחום המחשבים, השינויים הם מסחררים וכל יום נולד טרנד חדש), בדקו אם התפקיד שלכם שווה כעת יותר כסף בשוק או שמא ערכו דווקא ירד, הסכימו לחזור לתפקיד בשכר גבוה מהתפקיד הנוכחי שלכם או אם הוא באמת יעניק לכם את הסיפוק הראוי.

מחפשים תפקיד דומה לתפקיד אותו עזבתם? מעוניינים לעבור לתפקיד אחר?בדקו עכשיו איזה תפקיד הכי מתאים לכם

שתף