עולם העבודה - מאמרים » מדור שכר והטבות » בדרך לחוזה: המדריך למשא ומתן על שכר

בדרך לחוזה: המדריך למשא ומתן על שכר

עדיף להתחיל לעבוד בשכר משביע רצון מאשר לבקש העלאה בהמשך הדרך. מתי ואיך מדברים על כסף בכניסה לעבודה חדשה?

מאת גלית דוד-ותיקאי, סמנכ"לית כספים ומומחית שכר והטבות

בתהליך חיפוש העבודה מתחיל קשר עם מעסיק פוטנציאלי ואנחנו לא תמיד יודעים מתי להעלות את הנושא הכספי - מיד? או אולי להמתין ולדעת קודם שהתקבלתי? ברוב המקרים, המגייס כבר יציג לכם את השאלה בעצמו. זה יכול לקרות כבר בתחילת התהליך, או רק לקראת סיום. במצבים מסוימים, כדאי לכם להעלות את הנושא בעצמכם.

"אם אקבל רכב, אהיה מוכן להתפשר על השכר"

במהלך הראיון הטלפוני, יתכן וישאלו אתכם לגבי ציפיות השכר שלכם. תיאום ציפיות עשוי לחסוך זמן יקר לשני הצדדים. בדיוק כפי שבעת רכישת רכב נהוג לבדוק מראש אם המחיר גמיש או לא, כך גם המעסיק רוצה לדעת אם הוא יכול להרשות אתכם לעצמו, אם אפשר לנסח זאת כך...

אם אתם יודעים בדיוק מה נחשב עבורכם לקו אדום אותו לא תסכימו לחצות בשום פנים ואופן, ואין לכם שום כוונה להתרוצץ בין ראיונות עבודה כשהנושא הזה אינו בהיר, אז אל תמתינו שהצד השני יציג את השאלה - עשו זאת בעצמכם. בכל מקרה אחר בו אתם רוצים את התפקיד ואין לכם בעיה להגיע ולהקשיב למה שיכולים להציע לכם, עדיף שתמתינו עם זה עוד קצת.

במהלך ראיונות עבודה, אם קיבלתם את הרושם שמדובר בראיון ראשוני בלבד, בחברה הנוהגת לבצע כמה ראיונות (רמז לכך: ראיון ראשון מנוהל בדרך כלל על ידי איש גיוס וראיון מתקדם יותר מנוהל מול מנהל ישיר) אז לא יהיה עיתוי טוב יותר להעלאת הנושא, אם בכלל. עם זאת, עדיף לשמור זאת לסוף השיחה, לאחר שהספקתם לדבר על נושאים מקצועיים יותר.
 

עשו שיעורי בית שיעזרו לכם לנהל את המו"מ בצורה יעילה וחכמה:


1. בררו מה השכר המקובל בשוק

תוכלו להעריך זאת באמצעות טבלת השכר העדכנית של-AllJobs. אפשר ורצוי לנסות לברר דרך חברים מהתחום או בפורומים באינטרנט, כמה מקובל לשלם לתפקיד ולוותק בארגון בסדר גודל דומה. זה נכון שהחברה המגייסת קבעה תקציב מסוים, אך בדרך כלל מדובר בטווח סכומים בעל גבול עליון ותחתון ושאינו חסין מפני מיקוח.2. אספו מידע בנוגע לחברה ולתפקיד

 
זה עשוי להשפיע על עמדת המיקוח שלכם בתהליך משא ומתן. למשל, כאשר מחפשים מישהו בעל כישורים מיוחדים או כשהחיפוש היה ממושך – עשויים להתגמש יותר לכיוונכם. בנוסף, ככל שהתפקיד בכיר יותר בארגון הגמישות גדלה וכאשר מדובר בחברות גדולות או בסניפים שלהן, הגמישות קטנה.3. דברו במונחים של ברוטו


פשוט כי ככה נהוג לדבר בסיטואציה הזו. חשוב מאוד: בטרם נקבתם בסכום, בררו איך אותו סכום ייראה לאחר קיזוז המיסים והביטוחים. מחשבון שכר נטו ברוטו ומחשבון שכר ברוטו נטו יכולים לעזור.4. התמקחו (בטעם טוב)


אתם רוצים בסופו של דבר להתחיל לעבוד במקום, ולכן חשוב ביותר להגיע לכך שבסוף שני הצדדים יהיו מרוצים. זהו משא ומתן, כזה שאף אחד לא צריך להיות היחיד שמנצח בו. גם אם קיימת עמדת מיקוח מצוינת לטובתכם, אם תהיו נחרצים מדי, זה עשוי להעכיר את כניסתכם לארגון.5. אל תתמקחו רק על שכר


לפעמים כדאי לבקש הטבות במקום שכר. ולחשוב לטווח הארוך. אם השכר המוצע אינו מספק יתכן וניתן יהיה לקבל תוספות בעלות ערך כגון :רכב או מימון הוצאות רכב, מימון הוצאות טלפון נייד , מימון ארוחות או השתלמות רלבנטית. זה הזמן לדבר על תנאים סוציאליים נוספים כמו קרן השתלמות, מספר ימי חופשה, ימי מחלה בתשלום מלא, פיצויים במקרה התפטרות. יתכן והארגון לא יהיה מעוניין לתת אותם מיד עם כניסתכם לתפקיד, אבל כדאי לנסות לקבוע מועד עתידי (נניח בעוד 6 חודשים) ולהוסיף זאת לחוזה.

ולסיכום: כדי להצליח במשא ומתן, עליכם להאמין בעצמכם. אם ערכתם בדיקה מקיפה בטרם שיחת השכר, האמינו כי מדובר בסכום שמגיע לכם, כי אתם מתאימים לתפקיד. עם זאת, הימנעו מקיצוניות והשתמשו בשיקול דעת – לפעמים למקום העבודה יש עוד יתרונות שלא מתבטאים בשכר ובתנאים, כמו הזדמנות לצבור ניסיון מקצועי שיעזור לכם בעתיד, קרבה גיאוגרפית לבית, סביבה חברתית נעימה, פעילויות רווחה ועוד.
 

מגיע לכם יותר? גלו מהו השכר המקובל בכל תפקיד במתחם השכר שלנו


רוצים לדעת כמה אתם שווים וכמה צריך לשלם לכם? היכנסו לטבלת השכר>>>
שתף