עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » זכויות עובדים ודיני עבודה: מנוחה ושעות נוספות

זכויות עובדים ודיני עבודה: מנוחה ושעות נוספות

האם מעסיק יכול לחייב אותנו לעבוד בשבת וכיצד מחשבים שעות נוספות? עו"ד שאול הזנפלד עונה על שאלות הגולשים

לא תמיד קל לחזור ולהשתלב בשוק התעסוקה לאחר שעוזבים מקום עבודה. אילו זכויות מגיעות לך כמובטל, ואיך מקבלים דמי אבטלה? אספנו עבורכם שאלות ששאלו גולשים אודות הזכויות שמגיעות להם בתקופת האבטלה ואת תשובותיו של עו"ד שאול הזנפלד.שאלה: האם מותר למעסיק לחייב עובד לעבוד בשבת? 


"אני שומר שבת. האם מותר למעסיק לחייב אותי לעבוד בשבת שאם לא כן לא יעסיק אותי? האם אין הגנה בתחום הזה על הציבור ששומר שבת"?

תשובה: הפרק השלישי לחוק שעות עבודה ומנוחה דן כולו ביום המנוחה השבועי המגיע לעובד. הוא קובע כי לגבי עובד יהודי יום המנוחה השבועי יהיה שבת. עוד קובע החוק בסעיף 9ג כדלקמן: "לא יסרב הזקוק לעובד לקבל אדם לעבודה בשל כך בלבד שהוא הודיע עם קבלתו לעבודה שאינו מסכים לעבוד בימי המנוחה השבועית על פי איסור שבמצוות דתו שאותן הוא מקיים, ולא ידרוש ממנו ליתן התחייבות לעבוד בימי המנוחה השבועית בתנאי לקבלתו לעבודה". כלומר הנושא מוסדר היטב. קיימות הגנות לעובד שאינו מעוניין לעבוד בשבת. קיימים גם היתרים לעבודה בשבת אולם נושא זה חורג מגדר השאלה. התנהגות בניגוד לחוק מהווה עילה טובה לתביעת אכיפה או פיצויים, לפי המקרה והעניין. שאלה: כיצד מחושב התשלום על עבודה בשבת? 

"כמה אחוזים יש לשלם על עבודה במשמרות בשישי-שבת? האם מחובת המעסיק גם להפריש לפנסיה/ביטוח מנהלים על משמרות אלו"?

תשובה: "על פי סעיף 17 לחוק שעות עבודה ומנוחה, התשי""א -1951 עובד שהועבד בשעות המנוחה השבועית או בחלק מהן (שבת לעובד יהודי) זכאי לתשלום בעד שעות אלה שלא יפחת מ 150% משכרו הרגיל, וכמו כן זכאי הוא לקבל בנוסף שעות מנוחה במועד אחר (כלומר יום מנוחה חלופי). עובד במשכורת חודשית יקבל בנוסף את משכורתו הקבועה (שהרי אינו מקבל תשלום מיוחד לחגים), ואילו עובד בשכר לפי שעות יומי וכו' יקבל בנוסף את דמי החג. 

יחד עם זאת, סעיף 17(ב) לחוק שעות עבודה ומנוחה קובע שלמעביד מותר לתת לעובד במשכורת חודשית בלבד, במקום גמול מיוחד עבור עבודה ביום המנוחה השבועי (תוספת של 50%), מנוחה של שעה וחצי לפחות תמורת כל שעה משעת המנוחה השבועית שבה עבד (מבלי לפגוע במשכורת חודשית).

וכדי לסבך את הסיפור עוד יותר: אם השלמת את מלוא מכסת שעות העבודה בשבוע (43 שעות) ונתבקשת לעבוד גם ביום שבת, יום מנוחתך השבועית, הנך זכאי בנוסף לשכר עבודתך הרגיל, גם לגמול שעות נוספות וגם לגמול עבודה במנוחה השבועית. במלים אחרות, תשלום השכר ייעשה כך: עבור השעתיים הראשונות: 175% (= 50% + 25% + שכר עבודה רגיל), ועבור כל שעה נוספת מעבר לכך: 200% (= 50% + 50% + שכר עבודה רגיל).


שאלה: כיצד מחשבים שעות נוספות? 

"אחרי כמה שעות זה נחשב שעות נוספות? האם זה נכון שמשעה 10 בלילה זה גם שעות נוספות"?

תשובה: ביום רגיל במקום עבודה שעובדים בו 5 ימים בשבוע – כל שעה מעבר ל- 8 שעות ובמשמרת לילה – כל שעה מעבר ל- 7 שעות.

רוצים לדעת עוד? לחצו כאן כתבות נוספות בנושא זכויות עובדים

שתף