עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » חותמים על חוזה עבודה חדש? דעו את זכויותיכם

חותמים על חוזה עבודה חדש? דעו את זכויותיכם

האם אתם יודעים מה אומר החוק לגבי תנאי העבודה המגיעים לכם? כל המידע שחשוב לדעת - בפנים

מאת: מומחי AllJobs

ישנם סעיפים בחוזה העבודה האישי שאין להתפשר עליהם, ויש זכויות שמגיעות לעובד על פי חוק. האם אתם יודעים מהם? רגע לפני שאתם ממהרים לחתום על החוזה ולצאת לדרך - כדאי לקרוא את הכתבה הבאה.


רגע לפני החתימה: וודאו כמה כסף יוצא לכם בנטו


גובה השכר מחושב על פי ברוטו

כל מועסק יודע שהשכר הוא פרמטר מהותי בחוזה העבודה. חשוב רק לזכור שהשכר המוצע לכם הוא שכר
ברוטו ולא נטו - אלא אם צוין בפירוש אחרת (מחשבון שכר ברוטו נטו ומחשבון שכר נטו ברוטו יעזרו לכם לבצע חישובים כדי להבין כמה יישאר לכם בסוף). גם כשאתם מציגים דרישת שכר דאגו להציג שכר ברוטו שהייתם רוצים.  רצוי גם לברר מהו שכר ממוצע לתפקיד אליו אתם מתראיינים (את זה תוכלו לעשות באמצעות טבלאות שכר) ורק אז לחשוב כמה ברצונכם לדרוש. שכר המינימום נכון ליולי 2011 הוא 4,100 עבור חודש עבודה מלא.

מספר שעות עבודה

ברוב מקומות העבודה מונהג יום עבודה לפי 9 שעות עבודה (כולל הפסקה), 5 ימים בשבוע או 8 שעות עבודה ביום כאשר שבוע העבודה כולל ששה ימים. חשוב לברר האם השכר כולל בתוכו שעות נוספות במקרה שיום העבודה ארוך יותר מ-9 שעות, או שעל המעסיק לשלם סכום נוסף על שעות אלו- ישנם מקומות שיגידו מראש כי הם מצפים מהעובדים לשעות נוספות במקרה הצורך וכי השכר כולל את אלו. מקומות אלו גם לא יקצצו משכרכם בימים שבהם תצאו מוקדם מהעבודה. במידה ולא הוסכם אחרת, התוספת עבור שעות נוספות היא 25% עבור השעתיים הנוספות הראשונות ו-50% עבור השעות לאחר מכן או עבור עבודה בשבת ובחגים. שעות נוספות מחשבים עבור כל יום ולא מקזזים מיום ליום.

 
החזרי נסיעות/רכב חברה

רכב חברה בתנאי
ליסינג "שווה" בין 2,200 ₪ ועד כ-6,000 ₪ בחודש- תלוי בסוג הרכב.  למשרה הכוללת רכב, רצוי לברר באיזה רכב מדובר והאם כל הוצאות הרכב הן באחריות החברה (או חברת ליסינג). גם אם המשרה לא כוללת רכב, ועליכם להגיע באוטובוס או רכבת, ניתן בהחלט לדרוש החזר נסיעות. ההחזר יכול להיות החזר כספי מלא או חלקי, לכן חשוב לברר מראש כמה תעלנה הנסיעות לעבודה. מקום העבודה מחויב על-פי חוק להחזיר הוצאות נסיעה עד לסכום של 24.70 ₪ ליום עבודה, או עלות של כרטיס "חופשי חודשי", הזול מביניהם (נכון ליולי 2011).

ימי חופשה

מה אומר החוק? מי שעובד 5 ימים בשבוע זכאי ל- 10 ימי חופשה בשנה במהלך 4 השנים הראשונות לעבודה (12 יום בשנה לאחר מכן). מי שעובד ששה ימים בשבוע זכאי ל-12 ימי חופשה בשנה במהלך 4 השנים הראשונות במקום העבודה (ו-14 אח"כ). מעבר לכך אפשר בהחלט לבקש יותר ימי חופשה- תמורת הסכמה להפחית את דרישות השכר. בנוסף לימי החופשה חייב המעסיק לשלם גם עבור תשעה ימי חג בשנה (שאינם נחגגים בשבת). חלק ממקומות התעסוקה יעניקו לעובדים גם אפשרות לקחת "ימי בחירה"(כגון, חופשה בחול המועד או בצום ט' באב).


ימי מחלה

גם במקרה הזה החוק קובע סטנדרטים, התשלום הוא כנגד אישור מחלה ומשולם באופן הבא: עבור היום השני ואילך 50% מהשכר עבור ימי מחלה 2 ו-3, ו-100% מהשכר עבור היום הרביעי ואילך. חוק דמי מחלה מעניק לעובד את הזכות ליום וחצי מחלה בתשלום בגין כל חודש עבודה, עד למקסימום של 90 ימי מחלה.


דמי הבראה

החוק מחייב את המעסיק לשלם דמי הבראה למי שהשלים שנת עבודה: 5 ימי הבראה בשנה הראשונה, 6 ימים בשנייה ובשלישית ו-7 ימים מהשנה הרביעית ועד העשירית. התעריף הקבוע ליום הבראה נכון ליולי 2011 הוא 365 ₪ המשולמים בדרך כלל בחודשי הקיץ. בדומה לימי החופשה גם כאן יש מקום למו"מ, מספר הימים נתון למיקוח.


תנאים סוציאלים - קרנות פנסיה והשתלמות

תשלומי המעביד והעובד לקרן הפנסיה לפי שכר העובד. התמהיל המקובל לדמי תגמולים הוא הפרשת עובד בשיעור של 5.5% מהשכר, הפרשת מעביד בשיעור של 6% והפרשת מעביד למרכיב הפיצויים בשיעור של 6%, בעצם חלוקה של 1/3 מול 2/3. כיום ניתן (לא חובה) להגדיל את הפרשת העובד עד ל- 7% ואת הפרשת המעביד עד ל- 7.5%. מדובר בהרבה כסף, חשוב לברר כמה אחוזים מעביר המעסיק לשם כך. בחלק מהקרנות הפנסיה מועברת לעמית, אבל לא תועבר לבניו או לקרובי המשפחה במקרה של מוות. ניתן גם לבקש שהמעסיק יפריש כספים לקרן השתלמות, שם הם "ייסגרו" לתקופות של שבע שנים- כיום צורת החיסכון הזו פחות פופולארית.


ביטוח מנהלים

ביטוח שכזה יכול לשמש במקרה של מוות, אובדן כושר עבודה, פיטורין או כחלק מהפנסיה- הכול תלוי בהסכמות אליהם הגעתם עם המעסיק. 


החזרי טלפון, ביגוד והנעלה

אם חלק מעבודתכם כולל שיחות מהטלפון הנייד, ניתן לדרוש פיצוי כספי עבורן, או מכשיר שימומן על-ידי מקום העבודה. גם הוצאות ביגוד שמעניקים בחלק מהמקומות "שווים" כסף ויש להתחשב בהם.


הגדרת התפקיד

תיאום ציפיות חשוב לגבי התפקיד, חשוב כדי שתהיו בטוחים מה באחריותכם, וגם מאחר ועזיבה בעקבות פגיעה לרעה במעמד הינה עילה לקבלת פיצויי פיטורים מהמעסיק, גם אם אינו מודה באחריותו.

שיהיה בהצלחה!

המידע האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ספציפי אצל עורך דין. בכל מקרה יש להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום המסוים. 

מגיע לכם יותר? גלו מהו השכר המקובל בכל תפקיד במתחם השכר שלנו

 

שתף