עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » מה בין עבודה ל... תשוקה!

מה בין עבודה ל... תשוקה!

אם אינך אוהב מה שאתה עושה בעבודה, הקריירה שלך לא תמריא לשלב הבא.

עבודה היא ללא ספק חלק חשוב בחיים, ובמהלך הקריירה שלך יהיה עליך למצוא תפקידים בעלי משמעות עבורך, מעוררי תשוקה. תשוקה אינה ניתנת לזיוף. בהקשר של עבודה פירושה: מחויבות מלאה - מחויבות לפעילות, לעקרונות, לתוצאות.

מה עומד מאחורי הבחירות שלך?

האם אתה כועס על הבוס או על עמיתיך לעבודה? האם אתה מרגיש "תקוע"? עייף? חושב שהקריירה שלך במגמת דעיכה? שהחברה עבורה אתה עובד איבדה את הדרך? אם מצאת עצמך עונה בחיוב, אין בחיי העבודה שלך טיפת תשוקה. מחויבות ותשוקה אינן תלויות מזל, אלא מותנות בבחירות שאתה עושה. מתי בפעם האחרונה שאלת את עצמך למה בעצם אתה נמצא היכן שאתה נמצא? עושה מה שאתה עושה?מה בין קופים וקריירה?

הסיפור הבא ימחיש את הכוונה: קבוצת מדענים הכניסה חמישה קופים לכלוב. במרכז הכלוב הוצב סולם ועליו ערימת בננות. כאשר אחד הקופים עלה על הסולם כדי לקחת לו בננה, המדענים שפכו מים קרים על הקופים שנשארו למטה. לאחר זמן מסוים, בכל פעם שקוף כלשהו ניסה לעלות על הסולם, היו אוחזים בו שאר הקופים ומונעים ממנו לטפס בסולם.

עם הזמן הפסיקו הקופים לעלות על הסולם למרות הפיתוי של הבננות ואז החליפו המדענים את אחד הקופים. הדבר הראשון שהוא ניסה לעשות היה לעלות על הסולם, דבר שנמנע בנחרצות על ידי שאר הקופים אשר הכו אותו. לאחר מספר ניסיונות כואבים הפסיק הקוף, החדש בחבורה, לנסות לטפס. המדענים החליפו קוף נוסף אשר ניסה לעלות על הסולם כקודמיו. הפעם השתתף הקוף הראשון שהוחלף בהכאת המטפס בהתלהבות רבה.

הטקס חזר על עצמו גם עם החלפת הקוף השלישי, ובהדרגה הוחלפו שני הקופים הנוספים עד שלבסוף לא נותר אף לא קוף אחד מהקבוצה המקורית.
המדענים נותרו עם חמישה קופים שלמרות שמעולם לא ספגו מקלחת מים קפואים המשיכו להכות בכל מי שניסה להגיע אל הבננות. אם היה ניתן לשאול אותם למה הם מכים את כל מי שמנסה לעלות על הסולם, קרוב לוודאי שהתשובה הרצינית הייתה: "לא יודע ככה זה היה מעולם..."

נשמע לך מוכר? למה בעצם אינך מנסה להגיע אל הבננות? בחן את עצמך ואולי תגלה כי הבחירות שעשית בעבר ושאתה ממשיך לדבוק בהן מבלי לתת על כך את הדעת, מגבילות אותך נכון להיום. בדוק את מקור הבחירות שלך והחדר תשוקה לחיי העבודה שלך!

אל תעריכו רק כסף

כסף הוא תמריץ מצוין, אך אינו מספיק ליצירת תחושת סיפוק בעבודה. סקרים מראים כי כ- 70% מהעובדים היו מוכנים להשתכר פחות כדי להיות שבעי רצון יותר מעבודתם. הציבו לעצמכם יעדים שאינם כספיים, כמו למשל קבלת משרה בה תוכל לתת ביטוי למיטב כישוריך. בדקו עם עצמכם מה חשוב לך. עצמאות? יחסי עבודה טובים? בטחון? הכרה מצד הממונים בהישגיך? אפשרות להנהיג? ליצור?

מצא סביבה ארגונית בה תוכל לשגשג

לכל ארגון תרבות משלו הכוללת שפת תקשורת, כללים, קוד לבוש, ובעיקר אופן התנהגות מקובל. ניתן לכנות זאת "מוניטין פנימי" של החברה. כדי לדעת אם האווירה במקום עבודה מסוים תתאים לך, עליך לנסות לזהות את ה"רחשים". נסה לגלות מהי התייחסות העובדים לתפקידם בארגון. האם קיימת תחושת משימה המניעה אותם? מהם האלמנטים עליהם אתה שם דגש כשאתה בוחן תרבות ארגונית? התייחס לאלמנטים כמו: אתיקה, אווירה, ציפיות מהעובד, תגמולים, תמריצים, קצב העבודה.

למד כדי להתפתח

תשאף להגיע לשטח חדש ולא מוכר. אולי תרגיש כמו טירון, אולי תרגיש קצת פחד, אבל דבר אחד וודאי- אתה תלמד המון! אתה יכול להמשיך לעשות את מה שעשית עד היום, או להחליט לאתגר את עצמך ולפתח מומחיות חדשה. אמנם תרגיש פחות רגוע, אך ראה בכך סימן חיובי: אתה במגמת עלייה!

מנהיגים אמיתיים לא הולכים על בטוח. להיפך, עבודה שתמשוך אותם תהיה כזו בה יוכלו ללמוד משהו חדש. העז וכך תגלה מה אתה באמת רוצה להיות כשתהיה גדול.. וודא שבמקום העבודה הבא שלך תוכל לפתח את יכולותיך האישיות או את תחומי התמחותך. אלה כוללים, בין היתר: ידע טכני, כישורים ארגוניים, כישורים אישיים (כמו יכולת שכנוע), כשרון מכירה, ידע תעשייתי (בענף מסוים), יכולת ביצוע ניתוחים מקצועיים (למשל, הערכת פרויקטים).

חתור לקראת סיפוק יומיומי

האם תוכל לדמיין מצב מתסכל יותר מהתעסקות במשהו שאתה שונא לעשות כל היום, כל השבוע, כל השנה..? מה גורם לך הנאה אמיתית? אוהב ללמד? לשתול פרחים? לנתח נתונים מספריים? לשווק? האם אתה מעדיף לבלות את יומך בשטח הפתוח, או מול מסך המחשב? אם יש לך כוונה לאהוב את עבודתך, אז לפחות כחלק משגרת יומך העסק את שכלך, ידיך (ואפילו קולך) במה שנועדת לעשות!

אמץ נקודת ראות רחבה

מהי הטעות הגדולה ביותר שתוכל לעשות בזמן חיפוש עבודה? להגביל את אפשרויותיך בכך שתצא מנקודת הנחה ש- "העבודה הזאת לא בשבילך". שמור על נקודת השקפה רחבה, ואל תפסול הזדמנות שנקרית בדרכך אלא אם בדקת את הנושא לעומק. בזמן החיפוש, השתמש בכל האמצעים העומדים לרשותך- ראיונות, מידע באינטרנט, נטוורקינג -  כדי להרחיב את מאגר האפשרויות שלך.

אמץ פרספקטיבה רחבה גם ביחס למסלול הקריירה שלך. אם ינחה אותך המודל לפיו אתה "אמור" להתקדם בסולם הדרגות הארגוני (או למצוא מקום חדש) אתה עשוי לפספס הזדמנויות. יתכן ותקודם על ידי קבלת תפקיד במחלקה אחרת בארגון (באותו דרג ניהולי), ויתכן שתינתן לך אפשרות לנצל את כישוריך טוב יותר. כל שינוי הוא אבן דרך בקריירה שלך ופוטנציאל להתפתח. פעמים תתקדם בתוך הארגון, ופעמים תידרש לנקוט בגישת הסוכן החופשי ולהמשיך הלאה.

צור קשרי עבודה הדוקים

קשרי עבודה הדוקים מניבים תוצאות ומעצבים את תדמיתך האישית בארגון. הפגנת כבוד, אמינות, ומחויבות למטרה משותפת, יעזרו לך ביצירת קשרים כאלה, ובאמצעותם תוכל להתמודד בקלות עם מחלוקות מקצועיות בהן תמצא עצמך לעיתים. זכור כי חיפוש עבודה הוא הזדמנות בפני עצמה ליצור מערכות קשרים טובות שיהוו בסיס לרשת הקשרים העתידית שלך.

הגשם מטרת חיים

כיצד אתה שואף לחיות? אילו ערכים מנחים אותך? אכן שאלות "גדולות", אך בעלות השפעה ישירה על בחירותיך. הגדר לעצמך משימת על, ועצב את מסלול הקריירה שלך בהתאם. יתכן והיעוד האישי שלך הוא מחוץ לתחום העבודה, ומשרתך היא אך ורק אמצעי המאפשר לך הגשמת אותו יעוד. יתכן כי במסגרת תפקידך אתה מביא לידי ביטוי מקסימאלי את אישיותך. כל בחירה שתעשה במהלך הקריירה שלך תהיה הבחירה הנכונה עבורך, בתנאי שתעלה בקנה אחד עם הערכים המנחים אותך, עם ה- "חזון האישי" שלך!

שתף