עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » עמית לעבודה השאיר תלוש שכר על השולחן – האם תציצו?

עמית לעבודה השאיר תלוש שכר על השולחן – האם תציצו?

סקר חדש קובע כי לרוב הישראלים אין מושג ברור כמה הם צריכים להרוויח, וגם לא כמה מרוויחים החברים שלהם. האם אתם יודעים מה השכר האמיתי בתפקיד שלכם? קבלו הצצה מעניינת לשאלה שמעניינת את כולנו

 מאת: עינב בוימפלד


הייתם בראיון עבודה ושאלו אתכם מה ציפיות השכר שלכם? תנו לנו לנחש: לא היה לכם מושג מה לענות. הרי אם תנקבו בסכום נמוך מדי – יעריכו אתכם בהתאם. ואם תתנו מספר גבוה - עלולים לעבור למועמד הבא.

והנה סיטואציה נוספת ומוכרת: אתם עובדים, לא מעט זמן, במקום עבודה מסוים ומרגישים שאתם לא משתכרים באופן הוגן. הצעד המתבקש הוא להיכנס אל המנהל/ת שלכם ולבקש העלאה. אבל איך מוודאים איזה סכום לדרוש? ובכלל - איך יודעים כמה צריך להרוויח?

 

שכר: עדיין טאבו

עם יד על הלב, רובנו לא יודעים כמה אנחנו שווים ומה השכר המקובל, המדויק, והעדכני ביותר בתפקיד שלנו. כמה מרוויחים אלו שעובדים מולנו? וזה שעושה את התפקיד שלנו אבל בחברה אחרת?

כיום, לא קיים בישראל גוף כלשהו המגיש מידע מסודר בתחום השכר. לא רק זה - אין רשימת תפקידים או מקצועות אחידה, או נתונים אמיתיים הנגישים לציבור. מה שאפשר למצוא זה נתונים משוערים, בהיקף תפקידים מצומצם, המבוססים על סקרים או על נתונים של חברות השמה וגופים מסחריים.

 
                                                          סקרנים אבל לא יודעים מה השכר הצפוי

 

שקיפות בשכר: רוצים או לא רוצים לדעת?

מחלקת המחקר שלנו ערכה סקר מקיף, אשר בא לבדוק את תפיסותיהם ועמדותיהם של העובדים הישראלים בתחום השכר. המחקר כלל למעלה מעל ל-900 עובדים ועובדות מתחומים שונים במשק, והוא נותן הצצה מעניינת לשאלות שמעניינות את רוב העובדים, כמו: כמה מרוויחים האחרים? האם יותר או פחות ממני?

הנה 4 ממצאים מעניינים מהסקר, אשר יכולים לעזור לכם לגבש החלטה משלכם בנושא:

1. 75% מהעובדים: לא יודעים כמה הם אמורים להרוויח

וחבל, כי שכר הוא נושא כל כך בסיסי בכל מה שקשור לתעסוקה וקריירה. בנוסף, 53% מהעובדים מעידים כי הם יודעים באופן כללי כמה מרוויחים עמיתיהם לעבודה, בעוד 13% מהם יודעים במדויק. ל-29% אין מושג כמה עמיתיהם מרוויחים. וכשאין לנו מושג כמה אנחנו צריכים להרוויח, או כמה מרוויח מי שעובד איתנו – איך נדע אם אנחנו מרוויחים מעל או מתחת לממוצע?

2. ובאופן לא מפתיע - 89% היו רוצים לדעת

שאלה נוספת שנשאלה היא "האם יש לך רצון לדעת כמה האנשים שעובדים איתך מרוויחים?". הממצאים הראו כי הסקרנות הבסיסית והרצון לדעת יותר – הולכים ומתגברים: 89% טענו כי מעניין אותם לדעת כמה מרוויחים האנשים שעובדים איתם – לעומת 4% שטוענים כי זה לא עניינם, ורק 7% שלא הביעו בכך עניין כלל. יחד עם זאת, לא בטוח שהעובדים של ימינו מוכנים לחשיפה כזו. יש כאן קושי כפול: גם חשיפה פומבית של תנאי השכר, וגם ההשוואה הבלתי נמנעת ותחושת ה"דופקים אותי".

3. מחצית מהאנשים סבורים שהם מרוויחים פחות מהממוצע

הישראלים מרגישים תמיד מרומים? לפי השאלה הבאה – נראה שכן. 47% מהמשיבים טוענים שהם מרוויחים פחות מהשכר הממוצע לתפקיד שלהם, ורק 8% חושבים שהם מעליו. יתרה מכך, 29% בכלל לא יודעים מה רמות השכר המקובלות בתפקיד שלהם ולכן לא יכולים לדעת האם משלמים להם באופן הוגן או לא.
 
                                                      אין סודות בחברה

4. בעד שקיפות: רוצים לעבוד במקום שבו השכר גלוי לכולם

מסתבר שמגמת השקיפות העולמית הולכת ומחלחלת גם לזירה הישראלית. 53% מהמשיבים הביעו נכונות לעבוד במקום שבו שכר העובדים גלוי לכולם, לעומת 31% בלבד שהסתייגו מכך. האם ייתכן שעמימות היא מצרך הולך ונעלם? בעידן בו השכר של החברות המובילות בעולם חשוף לכל (באתרים כגון Glassdoor) מדיניות של הסתרה בנושא לא רק הופכת ללא רלוונטית, אלא עלולה ליצור אנטגוניזם כלפי המעסיק ואף לפגוע בו.

ולסיום, אנקדוטה קטנה ומעניינת למחשבה. שאלנו את הגולשים את השאלה הבאה: עמית לעבודה השאיר את תלוש השכר שלו על השולחן והלך הביתה. בהנחה שלא תיתפס במעשה, האם תציץ לו בתלוש? התשובות הפתיעו גם אותנו, ולטובה: 71% השיבו לאחר התלבטות או באופן נחרץ כי לא יציצו בתלוש. רק 29% מהנשאלים הביעו נכונות חלקית או מלאה להציץ בתלוש שכר של עמית לעבודה אשר הושאר ללא השגחה.

יכול להיות שאתם מרוויחים פחות ממה שמגיע לכם? היכנסו לבדוק!

שתף