עולם העבודה - מאמרים » מדור שכר והטבות » "כמה אתם שווים": 320,000 איש כבר בדקו

"כמה אתם שווים": 320,000 איש כבר בדקו

מאז שעלה לאוויר, מאות אלפי גולשים ביקרו במתחם השכר שלנו, סיפרו לנו כמה הם מרוויחים, ויחד יצרנו זירת שכר מבוסס חוכמת המונים, שמתעדכנת 24/7 ומספקת את נתוני השכר המדויקים בישראל

בשנת 2016 השקנו את מתחם השכר "כמה אתם שווים" - זירת שכר חברתית ראשונה מסוגה בישראל, ותוך זמן קצר מספר המשתמשים חצה את ה-320 אלף.

מדובר בזירת שכר חברתית, המבוססת על עיקרון חוכמת ההמונים ועל התרומה של כל גולש וגולשת למאגר הנתונים המתעדכן ללא הרף. כל זאת על מנת שאתם, עובדים, מגייסים ומעסיקים - תוכלו לקבל את נתוני השכר המדויקים ביותר. 
 
למעשה, זו הפעם הראשונה בשוק הישראלי שמידע אודות שכר, מגיע ממי שיודעים הכי טוב מכולם כמה הם מרוויחים - מהעובדים עצמם. הפרויקט מקיף את מרבית התפקידים במשק, 580 תפקידים מובחנים ליתר דיוק. קצב ההצטרפות המהיר למאגר, כ-700 משתמשים חדשים ביום, הפתיע לטובה והוכיח שהישראלים צמאים לנתוני שקופים ומדויקים לגבי השכר שלהם.
 


כיצד זה עובד?

 
הנתונים נאספים לתוך מערכת ייעודית ועוברים עיבוד סטטיסטי תחת פיקוח קפדני של מכון המחקר "פאנלס". ברגע שמספיק עובדים בתפקיד מסוים מזינים את נתוני השכר שלהם, ונוצר מה שקרוי "מדגם מייצג", התפקיד מקבל תוקף סטטיסטי - והשכר הממוצע שלו מוגש בחזרה לגולש. 90% מהתפקידים שהגדרנו כבר קיבלו תוקף סטטיסטי ויתר הקטיגוריות יושלמו בזמן הקרוב.
 
במתחם תוכלו לבדוק מה השכר הממוצע בתפקיד שלכם, לראות אתם אתם נמצאים מעל או מתחת לממוצע (ירוק אם מעל, אדום אם מתחת), ולתכנן את העתיד עם סימולטור השכר שמאפשר "לשחק" בנתונים ולגלות מה קורה בתפקידים אחרים. כל זאת באנונימיות ודיסקרטיות!

 


מה המקצוע עם השכר הכי גבוה בישראל?


ברמת המאקרו, הנתונים מאפשרים לנו מבט מלמעלה על שוק העבודה. הם חושפים שלל נתונים מעניינים על שוק העבודה: מציגים את מגמות ההיצע והביקוש בתפקידים השונים, וחושפים שלל נתונים מעניינים כמו איפה הכי משתלם לעבוד, מהו שיעור העלייה בשכר בתפקידים השונים, מהם התפקידים הצומחים, באילו תפקידים הפערים בין נשים לגברים הם הנמוכים ביותר, ואילו תפקידים הכי נדרשים בפריפיה למשל. כל אחד/ת מוזמן/ת להתנסות בסימולטור של המערכת, "לשחק בנתונים" בחלק שנקרא "מי מרוויח כמה?" בממשק. כל למשל מהנתונים ניתן לחלץ את התפקידים הרווחיים בענפים השונים:  
 
 
 
 

גברים עדיין מרוויחים יותר מנשים

כמו כן, הנתונים מציפים אל פני השטח את הפערים שעדיין קיימים בחברה הישראלית. ב-77% מהתפקידים גברים מרוויחים יותר מנשים. בתפקידים שבהם הנשים מרוויחות יותר מגברים – הפער נמוך יחסית ומתבטא באחוזים בודדים. לעומת זאת, כשיש פער לטובת הגברים – מדובר בפערים של 30% ואף יותר מכך.

הפער הגדול ביותר הוא במשרה של מנהל/ת פרויקטים בתחום הבינוי והתשתיות (פער של 72% לטובת הגברים), מתכנתי/ות JAVA, עם פער של עד 42% לטובת הגברים, ופער של 33% בין המינים בקרב מפתחי/ות הדרכה ומהנדסי/ות תוכנה. במילים אחרות - גברים מקבלים שליש משכורת יותר מנשים, על אותה עבודה בדיוק. מלבד משכורות בכירים, הנעות סביב 30 אלף שקלים, התפקידים הרווחיים ביותר לנשים הם במקצועות הטכנולוגיים. אלו התחומים הרווחיים גם לגברים, כך שנראה כי הם התחומים המשתלמים ביותר עבור שני המגדרים. המסקנה ברורה וידועה - נשים לכו לכבוד את עולם ההייטק, ונסו לטפס בסולם הדרגות. 
 

ומה לגבי האזורים השונים בארץ?

בנוסף, קיימים פערים בשכר באזורים שונים בארץ. ב-264 מתוך 417 התפקידים שנבדקו נמצאו פערי שכר, כלומר ב-63% מהמקרים תושבי המרכז מקבלים תלוש שמן יותר. את הפערים הגדולים בשכר ראינו בין ראשי צוותי מכירות באזור המרכז למי שעושים את אותו תפקיד בדרום (36%), פער של 30% בין ראשי צוותי אבטחת איכות (QA) בין אזור הדרום לאזור המרכז, ופערים של 22-23% בין מנהלי/ות פרויקטים במערכות מידע, עורכי/ות דין, מנהלי/ות איכות, מנהלי/ות שיווק ומהנדסי/ות תוכנה. 
 
התמונה דומה גם באזור הצפון - ב-71% מהתפקידים מרוויחים באזור המרכז יותר לעומת הצפון (ב-295 מתוך 417 תפקידים שנבדקו). את הפערים המשמעותיים ביותר מצאנו במשכורות של חוקרים/ות (כ-34%), מנהלי/ות QA, פער של 25%, בדומה לאזור הדרום, ופער של כ-26% בין מאמני/ות ספורט שמתגוררים באזורים שונים בארץ. 
 
עם זאת חשוב לזכור, שגם עלויות המחיה הממוצעות יורדות ככל שמתרחקים מהמרכז וממרכזי הערים הגדולות לכיוון הפריפריה. זוהי תופעה כלל עולמית, שאינה ייחודית רק לישראל.

 

מעכשיו, אתם באמת שווים יותר


רוצים לנסות גם? הכלי החדש מאפשר לעובדים לקבל החלטות קריירה מושכלות יותר, להעריך אם ומתי לבקש העלאה, לסייע בהחלטות חשובות כמו האם לעשות הסבה או לעזור לסטודנטים המתלבטים בין מסלולים שונים. מעסיקים יוכלו ללמוד כמה הם צפויים לשלם לעובדים, ולהיות עקביים והוגנים בדיוני השכר.


<<בואו לבדוק כמה אתם באמת שווים במתחם השכר שלנו>>

שתף