עולם העבודה - מאמרים » מדור שכר והטבות » כל מה ששאלתם על שכר והטבות

כל מה ששאלתם על שכר והטבות

שאלות ותשובות נפוצות בנושא שכר והטבות, כפי שאתם שאלתם את יוגב כראדי, מומחה שכר והטבות ב-AllJobs

אספנו שלוש שאלות נפוצות במיוחד בנושאי שכר והטבות - בתקווה שהתשובות פה יעזרו גם לכם:

1. מתי (והאם) לדבר בראיון העבודה על המשכורת?
אבנר, ראש העין

התשובה: אל תדברו מיד על שכר. השאירו את הנושא הזה לסוף הראיון. ידוע כי אופן הצגת הדברים במהלך הראיון משפיע על הרושם שיקבל המראיין. להעלות את נושא השכר בתחילתו משאיר רושם שלילי בקרב מעסיקים רבים, מכיוון שהמעסיק עוד לא החליט סופית שהוא בחר בכם ואתם כבר קופצים לשלב הבא. אם תשאירו את עניין השכר לסוף, תימנעו מלהציג את עצמכם בצורה לא אסטרטגית, ולא סבלנית.

בנוסף, השתדלו לא להיות הראשונים שנוקבים בערכי שכר. חשוב להבין שלמעסיק ישנו תקציב מסוים לשכר שהוא יכול לשלם לתפקיד שאליו אתם מרואיינים ומטרתו היא לחסוך כמה שיותר בעלויות השכר. תנו למעסיק להרגיש שהוא מוביל את הנושא. כאשר אתם נשאלים מה ציפיות השכר שלכם, נסו להחזיר אליו את השאלה ולחלץ ממנו ערך מספרי.

יחד עם זאת, אם הראיון בשלבי סיום, וטרם עלתה סוגיית השכר, כדאי מאוד לברר בנימוס ובעדינות מה השכר שהמעסיק מייעד לתפקיד. 

ובכל מקרה, בואו מוכנים, עם טווח שכר מוכן. כדאי לנסות לברר מה השכר הנהוג לתפקיד באמצעות טבלאות שכר, אם אתם גם מכירים עובד בחברה שבה אתם מתראיינים כדאי גם להתייעץ איתו.

למידע נוסף, בדקו את טבלאות השכר שלנו

 

 

2. האם כדאי לעבוד בחברה גדולה ורצינית - אבל במשכורת לא הכי גבוהה?
אורית, תל אביב 

 

התשובה: יש הרבה יתרונות לעבודה בחברות גדולות במשק, אבל המשכורת היא לא היתרון הבולט. היתרונות:בארגונים גדולים תוכלי ללמוד ולהתמקצע יותר גם אם את עושה את אותו התפקיד. המערכים גדולים יותר, התקציבים גדולים יותר ואת תעבדי על מערכות רבות יותר. בנוסף, בארגונים גדולים ההטבות הארגוניות לעובדים ופעילויות הרווחה הן רבות יותר.

בדיוק מסיבות אלו, עובדים שעבדו בארגונים גדולים מבוקשים יותר בשוק, ומותגים ברזומה שלכם הופכים אתכם למבוקשים יותר בשוק.

אז מה זה ההטבות? גם אם השכר איננו מספק אותך, קחי בחשבון שמעסיקים רבים יוכלו לתת הטבות נוספות על השכר. למשל מספר ימי חופשה / ימי מחלה / ימי הבראה שנתיים, ביטוח בריאות, קרן השתלמות, ביטוח פנסיוני, קופת גמל, מימון רכב, סלולרי, אינטרנט, אוכל וכדומה. 

קחי בחשבון גם את ההטבות ופעילויות הרווחה הארגוניות: בארגונים רבים נהוגים פעילויות רווחה והטבות ארגוניות שונות ומגוונות- זה יכול להיות החל ממועדון לעובדי החברה, נופש שנתי, ארוחות מסובסדות, ימי כייף, ערבי חברה מושקעים ועד טיולים לחו"ל ועוד.

ולמידע נוסף - כנסי לכתבה על עבודה במותג גדול

3. באיזו תקופה בשנה כדאי לבקש העלאת שכר?
אלי, באר שבע

תשובה: לרוב לקראת סוף השנה האזרחית כדאי לבקש שיחת שכר. ליתר דיוק בנובמבר-דצמבר. זו התקופה האופטימאלית מכיוון שמעסיקים רבים מכינים תקציבים לקראת השנה הבאה. וזו הזדמנות מצוינת שהעלאת השכר תכנס כחלק מהגדרות התקציב לשנה הבאה.

אפשרות נוספת היא לבקש העלאת שכר לאחר תקופות של שנה, שנה וחצי. בתקופת זמן שכזו רוב העובדים צוברים הרבה הישגים בתפקיד כך שהם יוכלו למנף אותם להעלאת שכר.  

וכשכבר מגיעים לשיחת שכר, שימו לב שלא כל דבר כדאי להעלות בשיחה: 

  • לא כדאי להשוות את השכר שלך לשכר של חבר לעבודה. השכר של על עובד הוא אישי, וזה אכן לשיקולו של המעסיק שעובד אחד ירוויח יותר מאחר שבאותו התפקיד.
  • לא כדאי להציג נושאים אישיים כמו שינוי מקום מגורים, גירושים וכד' כסיבות להעלאת שכר
  • לא כדאי לדבר על החסרונות שלך או הכישלונות שלך בתפקיד במהלך השנה האחרונה

 

לכתבות נוספות במדור שכר והטבות 

 

 

שתף