עולם העבודה - מאמרים » מדור עבודה לנוער » האם מותר לבני נוער לעבוד בשבת?

האם מותר לבני נוער לעבוד בשבת?

ניתן להעסיק בני נוער תחת מגבלות מסוימות, כאשר אחת מהן – היא עבודה בשבת. עם זאת, מעסיקים רבים דורשים מבני נוער לעבוד בשבת. מה אומר על זה החוק?

בני נוער רבים המחפשים עבודה ראשונה - אינם מודעים באופן מלא לזכויותיהם. אחד מהנושאים המורכבים בתחום הנו עבודה בשבת, כאשר חלקם מתבקשים לעבוד בה. מה אומר על כך החוק? שאלנו עו"ד לדיני עבודה וקיבלנו תשובות לשאלות שונות בנושא.


עבודה של בני נוער בשבת: מותר?

 

האם מותר להעסיק בני נוער במהלך השבת?

העסקת בני נוער בשבת היא אסורה על פי חוק. על אף שהוראה זו קיימת שנים רבות, רק לאחרונה החלו לאכוף אותה, מיד לאחר כניסת החוק להגברת האכיפה של דיני העבודה, תשע"ב- 2011 לתוקף.

 

מה יעלה בגורלם של מעסיקים העוברים על החוק?

משרד התמ"ת שם לו למטרה לאכוף, בין השאר, את ההוראה האוסרת להעסיק בני נוער בשבת, אשר על פי החוק החדש, דין המפר  אותה הוא קנס של 35,000 ₪. בהתאם לכך, פורסם לאחרונה כי רשת מקדונלד'ס תפסיק את העסקתם של 800 בני נוער בשבתות, על מנת להימנע מקנסות בגין הפרת ההוראה של אי העסקת בני נוער בשבת.

 

 

רוצים לדעת עוד? בטרם תצאו לשוק העבודה, הכירו זכויות נוספות המגיעות לכם:

  • שעות נוספות: חוק עבודת הנוער, התשי"ג  - 1953 מגדיר בצורה מפורשת את מסגרת העבודה המותרת לבני נוער: עד 8 שעות ביום ולא יותר מ–40 שעות בשבוע בסה"כ. בני נוער בני 16 ומעלה, ניתן להעסיק עד 9 שעות ביום ובלבד ששבוע העבודה לא יעלה על 40 שעות. עבודה בשעות נוספות היא אסורה באופן חד משמעי.
  • הפסקות: בני נוער זכאים להפסקה ועליהם לדרוש אותה מהמעסיק. לאחר 6 שעות עבודה זכאים בני הנוער ל-45 דקות הפסקה, כאשר מתוכן חייבת להיות חצי שעה רצופה.
  • שכר: גובה השכר משתנה על פי גילו של העובד. לדוגמא: שכר המינימום של בני נוער עד גיל 16, הוא 17.39 ₪ לשעה ו – 3,010 ₪ לחודש. לעומת זאת, שכרם של בני נוער עד גיל 18, הוא 20.63 ₪ לשעה ו –3,569 ₪ לחודש. מכיוון שמעת לעת חלים שינויים בגובה השכר, כדאי לעקוב אחר השינויים ולוודא כי המעביד משלם שכר על פי התעריף המעודכן.
  • שכר בתקופת "ניסיון" או התלמדות": מעסיקים רבים מנצלים את תמימותם של בני הנוער ומכנים שעות עבודה כ"ניסיון" או התלמדות" ואינם משלמים לבני הנוער עבור שעות אלו. זוהי עבירה על החוק: בני נוער זכאים לתשלום בגין כל שעת עבודה.

 

הכותבת היא עו"ד שירה בן שטרית, מצוות הכותבים המקצועי של אתר הפורומים המשפטיים, הנותן מענה משפטי בנושאים משפטיים מגוונים: תביעות ייצוגיות, דיני עבודה, מיסים, רשלנות רפואית ועוד. 

 

 

כיצד תמצאו משרות המתאימות לכם? היעזרו בסוכן המשרות לאתר עבורכם משרות ללא ניסיון בתחומים הרלוונטיים. 

כתבות נוספות:
שתף