עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » רוצים להיות מאושרים בעבודה? חפשו זוגיות (אפלטונית)

רוצים להיות מאושרים בעבודה? חפשו זוגיות (אפלטונית)

האם חברוּיות במקום העבודה הן המפתח לשביעות רצון ממנו? מחקר חדש מציע זווית מעניינת על הסיבה שבגללה נחמד לנו יותר לקום בבוקר

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

אם תשאלו אנשים לגבי הדברים החשובים להם במקום העבודה, קרוב לוודאי שהם יציינו את הדברים הברורים, כמו גובה המשכורת, המרחק הגיאוגרפי והטבות שונות, אך האם אלו באמת הדברים שקובעים אם נרגיש טוב במקום העבודה שלנו?
 
 

totaljobs, אתר דרושים בריטי, ערך סקר בקרב מעל ל-4,000 עובדים ומאה מעסיקים במטרה ללמוד יותר על היתרונות שבמערכות יחסים שונות במקום העבודה. בין היתר, נבחנה השאלה, האם מערכות יחסים כאלו משפיעות לטובה על תוחלת החיים של העובדים. התוצאות הראו כי החברים שלנו בעבודה, חשובים יותר ממה שסברנו עד כה.


האם לרוב האנשים יש חברים קרובים בעבודה?


על פי הסקר, 65% מהמשתתפים העידו כי יש להם קשרים קרובים במקום העבודה. ל48% יש יותר מחבר אחד קרוב, ול17% יש אפילו מעין "בן זוג" בעבודה - חבר או חברה צמודים הנלווים אליהם באופן קבוע, כאשר בדרך כלל מדובר בבן לוויה מאותו מין. רק 35% העידו כי אין להם חברוּת קרובה במקום העבודה.

התוצאות הללו לא מאוד מפתיעות, מכיוון שלרובנו חשוב להגיע למקום עבודה שבו יש מישהו שישמע על סוף השבוע שעברנו, על הבעיות שלנו עם הבוס, וכן – גם על החיים הפרטיים המתקיימים מעבר לשעות העבודה.

על פי הסקר, מסתבר כי יחסים קרובים מהסוג הזה לא מהווים רק "אוזן קשבת", אלא תורמים גם לתחושת ביטחון וערך עצמי. זאת ועוד: מסתבר שהגרסה העמוקה של קשרים בעבודה מעלה גם את הפרודוקטיביות ונכוחות של "בן זוג" בעבודה עשוי להביא ליעילות גבוהה יותר: 39% מהעובדים בעלי חבר קבוע וקרוב בעבודה העידו על עצמם כיותר פרודוקטיביים!


מעסיקים? עודדו גיבוש חברתי אצלכם!


בעבודה הצמודה שלנו עם מעסיקים, ומתוצאות סקרים שערכה מחלקת המחקר שלנו, אנו יודעים כי אחד הקשיים שמעסיקים חווים הוא נטישה של עובדים חדשים, או נשירה של עובדים טובים קיימים, שמנתרים בקלילות מעבודה לעבודה. מדובר בעובדה כואבת כיוון שממילא קיים קושי רב בגיוס עובדים חדשים ומתאימים לארגון.
והיום, הקושי לא טמון רק בגיוס עובדים בעלי התאמה מקצועית, אלא גם באיתור של עובדים אשר יתאימו למארג החברתי של החברה בכלל ושל המחלקה בפרט. לכן, כדי לשמר את כוח האדם שהושג בעמל רב, ולגרום לכך שעובדים טובים יחזיקו מעמד במקום העבודה למשך תקופה ארוכה, חייבים לקחת בחשבון גם את חשיבות גיבוש הצוותים וחיזוק הפן הבין אישי שלהם.


עובדים ולא טוב לכם? חזקו קשרים בעבודה


המסקנות לגבי חשיבות הקשרים הבין אישיים במקום העבודה לא צריכות להיות מיושמות רק על ידי המעסיקים, ויכולות להיות גם כלי חשוב בידי העובדים עצמם, במיוחד כאלה שלא מרגישים טוב במקום העבודה שלהם. יש לכם בעיות בעבודה? נסו לחשוב איך ניתן לשפר קודם כל את המצב החברתי. אם להתייחס ברצינות למסקנות הסקר - מספיק חבר או חברה טובים, ואולי שניים, כדי לשפר משמעותית את התחושה האישית במקום העבודה.

בסקרים שערכנו בעבר, כאן בישראל, קיבלנו תוצאות דומות: 77% מהעובדים בחרו באווירה טובה והתחשבות בצרכים אישיים כפרמטרים שהכי חשובים להם במקום העבודה. כמו כן, 65% ענו כי אישיותו של הבוס תכריע בבחירת מקום העבודה החדש.


אין "מתכון" לשביעות רצון מהעבודה, אבל חברים לא יזיקו


ברור שלכל אחד מאיתנו יש סדר עדיפויות שונה ולכל שלב בחיים יש את הצרכים שלו. לכן, חלק מאיתנו יעדיפו עבודה גמישה, לאחרים יהיה חשוב בעיקר גובה השכר, או הסיפוק המקצועי. אך רכישת חברים במקום העבודה לא חייבת לבוא על חשבון אף אחד מהפרמטרים הללו, אלא יכולה להתווסף אליהם (במידה וזה אפשרי כמובן, במארג החברתי הקיים) ולתרום לאווירה טובה יותר.
 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs ופורסמה ב-Ynet
 
שתף