עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » איך לייפות את קורות החיים בלי לשקר?

איך לייפות את קורות החיים בלי לשקר?

כולם מעגלים קצת פינות בקורות החיים, אך מתי עידון האמת הופך לשקר גס ולפגיעה באמינות שלכם בעיני המגייסים? היה ולא היה ברזומה

מאת: ליאת בן תורה-שושן

לפני זמן לא רב יצא לי להיתקל במקרה של מחפש עבודה ששיקר בקורות החיים שלו, מעשה שהסתיים באי נעימות גדולה. אותו בחור ציין כי עבד בחברה מסוימת, למרות שלא הועסק שם מעולם. הבעיה החלה לא בשלב שליחת קורות החיים, אלא בראיון עבודה, במהלכו הסתבר כי המראיינת מכירה היטב את החברה והחלה לשאול שאלות מעמיקות, לגביהן לא הייתה לו תשובה.
 


גם לבכירים זה קורה: סקוט תומפסון, פוטר מתפקידו כמנכ"ל יאהו בשנת 2012 בעקבות שקר בקורות החיים, שם ציין כי הוא בוגר תואר ראשון במדעי המחשב מסטונהיל קולג', בעוד שבית הספר כלל לא הציע תואר כזה באותן השנים.

בבואנו ליפות את האמת, עלינו לזכור שאנשי גיוס מקצועיים יודעים לעלות על שקרים עוד בשלב קורות החיים, ולכן, אם האמת לא תצוף שם, זה יקרה בשלב מאוחר יותר. וגם אם הצלחתם להתל בכולם, והתקבלתם לעבודה - התכוננו למסע קשה של הוכחת הטענות שלכם מתוך התפקיד עצמו. רבים מאלה שמשקרים בקורות החיים שלהם מפוטרים בסופו של דבר, או עוזבים מרצונם, כי אפשר לשקר בקורות החיים, אך הרבה יותר קשה לתחזק את השקר ביום יום.
 

ההבדל בין התאמת קו"ח למשרה לבין סילוף המציאות

 
מומלץ להתאים את קורות החיים למשרה, אפשר אפילו להשמיט פרטים שאינם רלוונטיים בתוך פירוט הניסיון התעסוקתי. במחלקה לשדרוג קורות חיים ב-AllJobs, אנחנו אפילו נוהגים להתאים מספר קבצים שיתאימו עבור כמה סוגי משרות. זה חיוני במקרים שבהם מחפשים עבודה ביותר בתחום אחד וצריכים להבליט בכל קובץ את ההתאמה לאותו תחום.

ניתן גם לכתוב את שנות התעסוקה שלנו בשנים ולא בחודשים, דבר שלעיתים עוזר לנו לעגל תקופות העסקה. עם זאת, לבדות מקומות עבודה, לשנות או להמציא תעודות השכלה ממוסדות מסוימים, זה, ממש לא מומלץ ויכול לפגוע בכם.

אז איך בכל זאת מצליחים לרטש במעט את המציאות? העולם היום הוא שיווקי מאוד. אף אחד לא ימכור מוצר מבלי לתת לו כמה נגיעות של פוטושופ, ניסוח המסרים בצורה מפתה ומחמיאה, ועוד. למעשה, גם מחפשי עבודה רוצים וצריכים למקסם את מה שיש להם כדי להיראות אטרקטיביים יותר בעיני המעסיקים. מומלץ לעשות את זה, וגם, אפשר לעשות את זה בצורה "חוקית". הנה איך:

1. התאימו את קורות חיים למשרה, אך ללא המצאות - כדי להתאים את קורות החיים למשרה, מקובל להבליט מתוך התפקידים שביצעתם את אלו שיוכלו להראות למגייס שיש לכם ניסיון בתחום שאליו אתם מגישים מועמדות. למשל, אם עסקתם במזכירות ועכשיו אתם מחפשים עבודה במחלקת משאבי אנוש, יהיה נכון להבליט מטלות מהתפקיד המזכירותי שקשורות במשאבי אנוש - למשל, נתנו לכם למיין קורות חיים ולהתקשר למועמדים? מצויין. סייעתם ביום הערכה? זה עשוי לעזור. לומר שהייתם רכזי משאבי אנוש? זה כבר שקר.

2. מאחרים כרוניים? אל תספרו שעמידה בזמנים היא הקטע שלכם - מאוד חשוב לשקף את המציאות, גם אם בעזרת ייפוי קל, כי אם יש לכם בעיה, כדאי שהיא תעלה שעה אחת קודם. כל בעיה שאינה פוגעת בליבת התפקיד, תעזור בתיאום ציפיות מול המגייס, וגם תזכה אתכם בכמה נקודות על אמינות ומודעות עצמית. למשל, האנגלית טובה מאוד ולא ברמת שפת אם, כי עדיף להיות כנים ולציין את הרמה האמיתית שלכם, כדי שזו לא תיבחן ברגע האמת.

3. אל תמציאו דברים שעלולים לבייש או "לשרוף" אתכם בתעשייה - מעבר לאי הנעימות הכרוכה בחוויה האישית שלכם מול המגייס, זכרו תמיד שהעולם קטן ולעולם אין לדעת במי תתקלו ומתי. שיקרתם ונתפסתם? קחו בחשבון שזה עוד עלול לחזור אליכם בעתיד בסיטואציה אחרת. האדם ששיקרתם לו עשוי לזכור אתכם (אם אתם זוכרים אותו, למה שהוא לא יזכור אתכם?) בראיון הבא, גם אם יתרחש בעוד שנה או שנתיים. מעבר לזה, ברגע שיש חשד שעולה מקורות החיים שלכם, לא ינסו אפילו לזמן אתכם לראיון.

4. מה שתגידו בעל פה חייב להתאים לקורות החיים - במקרים רבים, מועמדים לא מבינים מדוע לא עברו ראיון עבודה, כשמדובר למעשה בחוסר התאמה בין מה שנכתב בקורות החיים למה שנאמר בעל פה במהלך הראיון. רבים אפילו לא שמים לב שהם אמרו דברים אשר נוגדים את הכתוב.

חשוב מאוד לשים לב ולהיות עקביים. למשל, אם השמטתם משרה מסוימת מהרזומה אבל כן הזכרתם אותה בראיון - אתם עשויים להיתפס כלא אמינים. אנשי גיוס מנוסים יודעים להצליב מידע בראיונות עבודה - כל פרט שציינתם בקורות החיים, חייב לעמוד גם במבחן הראיון.
 
לסיום, המעסיקים מגבשים עליכם דעה כבר בשלב קורות חיים ולכם יש זמן קצר מאוד להציג את עצמכם נכון ולהשאיר רושם ראשוני חיובי ככל האפשר. כדי ליצור מסמך מעולה וללא שגיאות היכנסו למדריך קורות החיים המקיף שהכנו עבורכם - והיעזרו בו.
בהצלחה!
 
 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs עבור Ynetקריירה
כתבות נוספות:
שתף