עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » קורות חיים: איך להסביר אי יציבות תעסוקתית?

קורות חיים: איך להסביר אי יציבות תעסוקתית?

כל עבודה הופכת באופן מיידי לאבן דרך בקריירה שלנו ונושאת עימה השלכות לטווח הרחוק - על הקשר שבין הבחירות שלנו לקורות החיים

מאת ליאת בן תורה-שושן, מומחית כתיבת קורות חיים

במחלקת שדרוג קורות חיים אני נתקלת בבעיות רבות. חלקן קלות לטיפול, וחלקן מסובכות יותר. אך אחת הבעיות שהכי קשה להסביר בקורות החיים, אינה נובעת מבחירת הפונט או מניסוח לא שיווקי, אלא דווקא ממה שעומד מאחורי קורות החיים - הבחירות התעסוקתיות שאנו עושים בחיים האמיתיים.

מה למשל? דוגמא בולטת ונפוצה של בעיה הנובעת מבחירות תעסוקתיות שגויות, היא "קפיצות" בין תחומי עיסוק השונים בתכלית זה מזה.

 

מדוע מעבר בין תחומים שונים לא נראה טוב בקורות החיים?

אז יצאתם להרפתקאה תעסוקתית - ניסיתם לעסוק בתחום השונה בתכלית מיתר התפקידים שביצעתם בחיים, ביליתם שנתיים בניסיון הזה ולבסוף החלטתם לחזור לתחום שלכם. אז איפה טמונה הבעיה? אנחנו חיים בעולם של התמחויות ובעולם כזה, המגייסים יעדיפו לחפש מועמד בעל אוריינטציה מובהקת לתחום שבו הוא מחפש עבודה ולא מישהו שמדלג מתחום אחד לשני כל כמה שנים. 

הדבר נובע מכך שהשאיפה של המעסיקים היא לגייס עובד יציב ששואף להצליח ולהתקדם בתוך התחום שלו. כך למשל, מעסיק שמגייס למשרת מנהל מכירות, יעדיף לקבל לתפקיד את מי שהתחיל את דרכו במוקד מכירות, התקדם לאחראי משמרת ואז קיבל תפקיד ניהולי במכירות. מטבע הדברים, למועמד שעבד שנה במכירות, שנתיים בלוגיסטיקה ועכשיו מחפש שוב עבודה במכירות, יהיה סיכוי פחות טוב להתקבל.

אך מן הסתם, את הגלגל כבר לא ניתן להשיב לאחור ולכן מה שאפשר לעשות כדי לשפר את הסיכויים למצוא עבודה בתחום הרצוי, היא להציג אותם נכון בקורות החיים. 

כך תצניעו "קפיצות תעסוקתיות" בקורות החיים

רוצים לשוב לתפקיד הקודם שבו עסקתם, מבלי לעורר חשד כי אינכם יציבים? כך מסבירים זאת בקורות החיים:

1. הוספת תמצית בראש קורות החיים - בראש המסמך הקדישו כמה שורות להסבר, תחת הכותרת "תמצית". ציינו שם בקצרה שאתם מעוניינים לשוב לתפקיד שעשיתם בעבר. זו תהיה מעין הקדמה שתסייע לקורא להבין כבר ברגעים הראשונים מדוע אתם מגישים מועמדות לתפקיד בתחום הזה, כאשר התפקיד האחרון שביצעתם היה מתחום שונה לגמרי.

2. הבלטת המידע הרלוונטי מתוך תפקיד שאינו רלוונטי - ציינו את התפקידים האחרונים והלא רלוונטיים בשורה בודדת בלבד, או לחילופין - חלצו מהם והבליטו מתוכם רק את החלקים הרלוונטיים לתפקיד אליו אתם רוצים לשוב. לדוגמה: מדריכת נוער שרוצה לשוב ולעסוק בעבודה משרדית, תציין בפסקה על משרת ההדרכה רק מטלות בעלות אופי אדמיניסטרטיבי כגון רישום חניכים והכנת מצגות.

לסיכום, כעצה לחיים, חשוב להתייחס לכל תפקיד תעסוקתי כאל אבן דרך בקריירה. אני לא מתכוונת לעבודה הראשונה שעושים אחרי השירות הצבאי, אלא לתפקיד הראשון שממנו ניתן לתכנן מסלול תעסוקתי מסוים שבסופו ניצבת מטרה. כבר שם כדאי לחשוב איפה אתם רוצים לראות את עצמכם בעוד כמה שנים ולפעול כדי להשיג את זה. גם אם לא הצלחתם לשמור על יציבות ודבקות בתחום, או במידה וביצעתם שינוי תעסוקתי, דבקו בו והביעו את זיקתכם אליו בכל דרך אפשרית!

תנו למקצוענים לכתוב לכם קורות חיים מנצחים!

לסיום, המעסיקים מגבשים עליכם דעה כבר בשלב קורות חיים ולכם יש זמן קצר מאוד להציג את עצמכם נכון ולהשאיר רושם ראשוני חיובי ככל האפשר. כדי ליצור מסמך מעולה וללא שגיאות היכנסו למדריך קורות החיים המקיף שהכנו עבורכם - והיעזרו בו.

בהצלחה!
 
שתף