עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » זכויות עובדים ודיני עבודה: אבטלה

זכויות עובדים ודיני עבודה: אבטלה

בתקופה שבה שיעורי האבטלה עדיין גבוהים, כדאי לקרוא ולהכיר את זכויותיו של מובטל בישראל. איך מקבלים דמי אבטלה ומי דואג למחייתנו עד שאנחנו חוזרים למעגל העבודה? עו"ד שאול הזנפלד עונה על שאלות הגולשים

לא תמיד קל לחזור ולהשתלב בשוק התעסוקה לאחר שעוזבים מקום עבודה. אילו זכויות מגיעות לך כמובטל, ואיך מקבלים דמי אבטלה? אספנו עבורכם שאלות ששאלו גולשים אודות הזכויות שמגיעות להם בתקופת האבטלה ואת תשובותיו של עו"ד שאול הזנפלד.

שאלה: האם חתימת אבטלה מזכה בקורסים מקצועיים? 

"האם מי שחתם אבטלה במשך חודש זכאי לקורסים להכשרה מקצועית? האם אפשר לבדוק זכאות מבלי לעמוד בתורים שם"?

תשובה: תיאורטית ניתן לברר על הזכאות לקורסי הכשרה מקצועית גם טלפונית אולם מניסיון - עדיף לשריין שעתיים בבוקר וללכת פיזית לעמוד בתורים (מומלץ להביא עיתון וקפה והמון סבלנות). יש מקומות בארץ שבהם פועלת "תוכנית ויסקונסין" שמשפרת מאוד את הזכאות לקורסי הכשרה. התוכנית מיועדת לפעול בכל הארץ אולם מבעיות תקציב היא נפרסת בהדרגה. אם התוכנית פועלת במקום מגוריך – רוב הסיכויים שאת יכולה להשתתף בקורסים כאמור.שאלה: כיצד לנסח מכתב פיטורים שיזכה בדמי אבטלה? 

"על מנת לקבל דמי אבטלה, החברה שפיטרה אותי צריכה לתת לי מכתב שמודגש בו "פיטורים" או ניתן לרשום בו "הגענו להבנה עם העובד על תום העסקה". מהו הנוסח הקביל כדי לקבל דמי אבטלה"?

תשובה: מאחר והכול קם או נופל על הפקיד בלשכת התעסוקה מומלץ תמיד לרשום "פיטורים" או "סיום העסקה" או מונח אחר חד צדדי ברור, כדי שלא תיכנס בראש של אף אחד שום מחשבה שהייתה התפטרות רצונית. 

 

שאלה: מהן זכויות בעלי מניות בחברה פושטת רגל? 

"מהן זכויותיי לקבלת הבטחת הכנסה או דמי אבטלה בתור בעלת מניות של חברה בע"מ שעדיין רשומה כפעילה"? (ההליך המשפטי של כונס נכסים ולאחריו פשיטת הרגל עוד לא החל)

תשובה: מהשאלה ניתן להבין שמדובר בעצמאי. לעצמאי אין זכות לקבל דמי אבטלה. כדי להיות זכאי להבטחת הכנסה יש לעמוד בשלושה תנאים והם רציפות תושבות, מבחן הכנסות ומבחן תעסוקה. מבחנים אלה ספציפיים לכל אדם על פי גיל מצב משפחתי ומספר נפשות במשפחה. כדי לדעת מהי הזכאות למקרה ספציפי יש לקבל את כל הנתונים הרלבנטיים.

שאלה: האם מגיע תשלום על יתרת ימי דמי אבטלה? 

"חתמתי בלשכה במשך 60 יום (נותרו לי עוד 40 יום). לפני שבוע התחלתי עבודה חדשה אך אין לי אפשרות להמשיך בה. במידה ואחזור השבוע לחתום את יתרת הימים שנותרו לי - האם אהיה זכאית לדמי אבטלה עבור יתרת הימים בהנחה שעבדתי במשך שבוע, או שעלי להמציא שוב מכתב פיטורים"?


תשובה: יש להמציא שוב מכתב פיטורים (ואז להיות זכאית ליתרת 40 הימים בהנחה שהתקיימה תקופת האכשרה). תקופת האכשרה לעובד בשכר חודשי היא עבודה של 360 ימים שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 540 הימים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה.שאלה: האם מגיע תשלום על יתרת ימי דמי אבטלה?

"חתמתי בלשכה במשך 60 יום (נותרו לי עוד 40 יום). לפני שבוע התחלתי עבודה חדשה אך אין לי אפשרות להמשיך בה. במידה ואחזור השבוע לחתום את יתרת הימים שנותרו לי - האם אהיה זכאית לדמי אבטלה עבור יתרת הימים בהנחה שעבדתי במשך שבוע, או שעלי להמציא שוב מכתב פיטורים"?

תשובה: יש להמציא שוב מכתב פיטורים (ואז להיות זכאית ליתרת 40 הימים בהנחה שהתקיימה תקופת האכשרה). תקופת האכשרה לעובד בשכר חודשי היא עבודה של 360 ימים שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 540 הימים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה.


שאלה: האם ניתן לקבל דמי אבטלה לאחר חזרה מעבודה זמנית? 

"התחלתי לעבוד לאחר שחתמתי אבטלה. האם באפשרותי לעזוב את העבודה ולחזור לחתום אבטלה"?

תשובה: הזכאות לדמי אבטלה מותנית בהשלמת תקופת אכשרה. תקופת האכשרה הדרושה לעובד בשכר חודשי כדי להיות זכאי לדמי אבטלה היא עבודה במשך 360 ימים, שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 540 הימים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה. אם הושלמה תקופת האכשרה ולא מוצתה מכסת ימי הזכאות, ניתן להוסיף ולקבל את יתרת דמי האבטלה המגיעים על פי חוק.שאלה: האם דמי אבטלה תקפים למשרת סטודנט?  

"עבדתי במשרת סטודנט במשך כשנה (50 אחוז משרה). האם מגיע לי לקבל דמי אבטלה"?

תשובה: שלושה תנאים קובעים את זכאותך לתשלום דמי אבטלה:

(א). מלאו לך 20 שנים ועדיין לא הגעת לגיל המירבי לקבלת דמי אבטלה (65 – 67 תלוי בתאריך הלידה. אני מניח שהשואל עדין לא בגיל המירבי).
(ב). עבדת 360 ימים מתוך 540 הימים שקדמו לפיטוריך.
(ג). אתה מובטל, קרי: ללא עבודה. גובה דמי האבטלה, כמובן, ייגזר משכרך ערב פיטוריך.שאלה: למי מגיעים דמי אבטלה וכיצד מתנהל התהליך?  

תשובה: שלושה תנאים קובעים את הזכאות לתשלום דמי אבטלה: (א). גיל מעל 20 ומתחת לגיל המירבי, (ב). השלמה של תקופת אכשרה, ו- (ג). היעדר תעסוקה.תקופת האכשרה פירושה שקודם לאבטלה היה אדם מבוטח בביטוח אבטלה פרק הזמן הנדרש בחוק (גם אם אינו רצוף) ושולמו בעדו דמי ביטוח אבטלה. לעובד בשכר חודשי - 360 הימים שבעדם שולמו דמי ביטוח אבטלה בתוך 540 הימים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה, לעובד בשכר יומי 300 ימים בתוך 540 הימים שקדמו לתחילת תקופת האבטלה.


שאלה: האם ניתן לפספס חתימה על דמי אבטלה בשל שהות בחו"ל? 


"מה קורה כאשר אי אפשר לחתום בלשכה פעם אחת בגלל שהות בחו"ל"?

תשובה: תשלום דמי אבטלה למי ששהה בחו"ל - רק היעדרויות קצרות של מספר ימים בודדים ושלא פוגעות בשגרת ההתייצבות בלשכת שירות התעסוקה, אינן משפיעות על הזכאות לדמי אבטלה.


שאלה: האם מגיעים דמי אבטלה לחברי משק שיתופי? 


"מה המדיניות לגבי דמי אבטלה לחבר משק שיתופי לשעבר (ללא תלושים)"?

תשובה: ככלל חבר מושב שיתופי אינו מבוטח בביטוח אבטלה ואינו זכאי לדמי אבטלה, אלא אם הוא עובד כשכיר מחוץ למשק, או מועסק כשכיר על-ידי המושב.


שאלה: האם מגיעים דמי אבטלה לאחר פיטורין בעקבות הרעת תנאים? 


"החלטתי להתפטר בגלל שאחוז המשרה שלי הוקטן. האם מגיעים לי דמי אבטלה"?

תשובה: הקטנת אחוז משרה נחשבת על פי פסיקה להרעת תנאים (בהנחה שלא מדובר בהקטנה זניחה) ולכן יש לראות בה התפטרות בדין פיטורים. יחד עם זאת המוסד לביטוח לאומי מאוד קשה עם הפונים בעניין זה ולעיתים דורש המתנה של 90 ימים. לא פעם הנושא מגיע לבית הדין.שאלה: מתי מתחילה זכאות לדמי אבטלה לאחר פיטורים?

"מעסיק פיטר אותי ואמר לי לא להגיע לעבודה יותר ושייתן לי 30 יום דמי הודעה מוקדמת תשלום בלי להגיע. ממתי אני יכול לתבוע דמי אבטלה"?

תשובה: התביעה היא מיום שהפך העובד למובטל. יום זה הוא יום סיום יחסי העבודה. במקרה המתואר בשאלה העובד קיבל פדיון חלף הודעה מוקדמת ולפיכך יחסי העבודה הסתיימו והוא אינו חייב להמתין עד תום תקופת ההודעה המוקדמת (שלא קיימת במקרה דנן) ויכול לגשת מיד ללשכת התעסוקה הקרובה למקום מגוריו ולהירשם כ"דורש עבודה" ולהיות זכאי לדמי אבטלה.


שאלה: מהם תנאי התשלום לביטוח לאומי בזמן אבטלה? 

"פוטרתי מעבודתי. לאחר כמה זמן אני אמור לשלם ביטוח לאומי באופן עצמאי"?

תשובה: תושב ישראל שאינו עובד ואין לו הכנסות כלל חייב לשלם את דמי הביטוח בעד עצמו. לשם כך על השואל לפנות לסניף הביטוח הלאומי במקום מגוריו ולדווח באמצעות טופס דין וחשבון על מעמדו כלא עובד. בטופס מפורטים דמי הביטוח, שיעורם ומועדיהם. מומלץ לא להשאיר "חלון" ללא תשלום דמי ביטוח כדי שחו"ח לא יקרה מקרה ביטוחי דווקא באותו "חלון" ואז צריך להתחיל להילחם על הכרה רטרואקטיבית ושאר מרעין בישין.

רוצים לדעת עוד? לחצו כאן כתבות נוספות בנושא זכויות עובדים

שתף