ביטול חוזה עבודה

מצאתם מקום עבודה חדש? כל התנאים סוכמו ונקבע מועד התחלה? ומה קורה אם ימים ספורים לפני היציאה לדרך, התבשרתם ש"מצטערים, אבל..." והג'וב החדש בוטל עקב צמצומים או סיבה אחרת.

 

מאת: עו"ד דרור חייק, בעל משרד עורכי דין בעפולה העוסק בעיקר בדיני עבודה ונזיקין, מנהל פורום דיני עבודה באתר הפורומים המשפטיים


עובדים רבים חוו על בשרם ביטול חוזה העסקה בטרם החלו לעבוד. כלומר – הצדדים סיכמו, בכתב או בע"פ, על הצטרפות העובד לשורות המעסיק אך ברגע האחרון המעסיק התחרט וביטל.

לעיתים ביטול זה גורם נזק לעובד, אשר התפטר מעבודתו הנוכחית, עבר דירה, או דחה הצעות עבודה אחרות.

מותר לבטל חוזה עבודה?

ראשית, חוזה עבודה הוא ככל חוזה אחר – ניתן להפר אותו (למרות שאין זה ראוי) אבל המפר חייב בפיצוי הצד השני על נזקיו.

במקרים אלו ביהמ"ש בוחן את תנאי החוזה – האם ברור כי נכרת הסכם מחייב או שמדובר בהבטחה בע"פ? האם ההתחייבות להעסיק נוקבת בזמן מינימלי? אילו נזקים נגרמו לעובד עקב ההפרה? וכו'.

מובן שעובד התובע בגין חוזה בכתב ובו התחייבות של המעסיק להעסיקו מתאריך X נמצא במצב עדיף מעובד שהתפטר על סמך הבטחה בע"פ להעסיקו – עניין שקשה להוכחה.

מעסיק החותם על הסכם העסקה ובהמשך מבטלו – בהחלט נחשף לתביעה, גם אם בסופו של יום ההעסקה בוטלה עקב קיצוצים, ביטול מכרז, חוסר תקן וכו'. את העובד תירוצים אלו לא מעניינים ולכן מעסיק שרוצה להגן על עצמו חייב לנסח חוזה מתאים.

מהו הפיצוי?

א. ראשית, אם בחוזה מצויין סכום פיצוי מוסכם יהיה העובד זכאי לקבלתו.
ב. מעבר לכך, העובד יהיה זכאי לקבל פיצוי על הנזקים שנגרמו בגין הסתמכותו על כך שיעבוד בעבודה החדשה: דחיית הצעות אלטרנטיביות, התפטרות מעבודה קיימת  וכו'. בשל כך, המעביד יצטרך לפצות את העובד בגין נזקיו (בכפוף להוכחתם כמובן). כמובן, על העובד חלה חובת הקטנת הנזק, ולכן יצטרך לחפש עבודה באופן אינטנסיבי – בית הדין לעבודה לא ייתן לעובד פיצוי בלתי מוגבל.
ג. לחילופין, העובד עשוי לבקש פיצויי קיום (השכר עפ"י החוזה) אך שוב, גובה פיצויי הקיום יהיה כגובה השכר שהעובד היה מרוויח בזמן שלוקח לו למצוא עבודה אחרת.
ד. כאפשרות אחרונה, העובד יכול לבקש את אכיפת החוזה (כלומר – לחייב את המעסיק להעסיקו) אך זו אפשרות שביהמ"ש ממעט לקבל – יחסי עבודה צריכים להיות מרצון ולא מכפייה.


אין למעסיק זכות להתחרט?

מובן שכן, ולפעמים הביטול הוא אכן תוצאה של אילוצים בלתי צפויים. עם זאת יש לכך השלכות כי העובד הסתמך על כך.

במקרים בהם למעביד הייתה סיבה טובה לביטול החוזה, זכות העובד לפיצוי עשויה להשתנות. אם הסיבה היא אשמת העובד, כגון ששיקר בראיון הקבלה, הסתיר פרטים חיוניים שידיעתם הייתה מונעת את קבלתו לעבודה מלכתחילה – הרי שחוזה העבודה מראש נולד בחטא ועל הפרתו לא יחוב המעסיק בפיצוי.

ועצה חשובה לעובד –

מכיר בוודאי את הביטוי "טוב ציפור אחת ביד..."? בטרם תעזוב עבודה בטוחה קבל ממעסיקך החדש התחייבות בכתב להעסיקך ולפצותך במקרה של הפרת הסכם.

 *עו"ד דרור חייק, מנהל פורום דיני עבודה באתר הפורומים המשפטיים, אתר מקיף בו מייעצים עורכי דין בישראל לגולשים בתחומי משפט שונים: דיני עבודה, דיני משפחה, ועוד

שתף