עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » תמונת מצב: כך חיפשתם עבודה בשנת 2017

תמונת מצב: כך חיפשתם עבודה בשנת 2017

רגע אחרי שהתחילה השנה החדשה, אנחנו מזמינים אתכם ללמוד כמה דברים מהשנה החולפת. בואו לראות איך, מתי ומה עשיתם השנה כדי למצוא עבודה, ומי עומד מאחורי המייל שאליו אתם שולחים קורות חיים. סיכום שוק העבודה

 
מאת: נועה חזן
 
 
אנחנו ב-AllJobs, עוסקים כל יום, כל היום, בכל מה שקשור לעבודה וקריירה. האתר אוסף ומרכז תחת קורת גג אחת את כל המשרות במשק (מעל ל-3,000 מקורות) ולכן מהווה ברומטר למצב השוק. מחלקת המחקר שלנו, מפיקה נתונים יומיים ומחזיקה בידע הרחב והמקיף ביותר על המתרחש בשוק העבודה הישראלי. ידע מהסוג הזה, יכול לעזור לנו לקבל החלטות הנוגעות להיבטים שונים בחיינו, כמו: מה ללמוד, באיזה תחום לעבוד, ואפילו היכן לגור.
בכל סוף שנה, אנחנו אוספים את הנתונים האלו ומפיקים דו"ח מסכם השופך אור על סוגיות ומגמות מרכזיות במשק, כגון: אילו מקצועות התחזקו ואילו נחלשו, באיזה תחום מחפשים הכי הרבה עבודה וכמה זמן זה לוקח.
 
 
אחד המוצרים החדשנים שהשקנו השנה הוא מתחם "כמה אתם שווים", שמבוסס על חכמת המונים ומאפשר לכם לקבל מידע חשוב אודות השכר שלכם. התובנות העיקריות שלמדנו ממנו – מופיעות גם הן בדו"ח.
ריכזנו עבורכם כמה נתונים בולטים שעשויים לעניין אתכם ולסייע לכם להבין "לאן נושבת הרוח". אנחנו מקווים שתמצאו בהם עניין ותפיקו מהם את המיטב.
 

כמה זמן לקח לנו למצוא עבודה השנה?

 
תהליך החיפוש הוא לא קסם, אבל הוא גם לא אמור להימשך מעבר לחודשים ספורים. כך שגם אם אתם ממש להוטים לעזוב את מקום העבודה הנוכחי שלכם, ההמלצה שלנו היא לא לעזוב לפני שמוצאים את העבודה הבאה, ומסתבר שכך באמת עושים יותר ממחצית האנשים שמחפשים עבודה. נכון, זה לא פשוט לעבוד במשרה מלאה ולחפש עבודה בו זמנית, לצאת לראיונות ולהשקיע את כל האנרגיות. מצד שני, אם אתם לא אנשים עם אקסטרה אורך רוח, ובעיקר – אם אתם חוששים מההתמודדות הכלכלית עם תקופת האבטלה – השקיעו את המאמצים האלה וחפשו עבודה תוך כדי תנועה. ואיך תוכלו לייעל את התהליך? טוב, זה כבר נושא לדיון שלם... אבל בקצרה: השקיעו כמו שצריך בקורות החיים שלכם, ודאו שיש התאמה בין הניסיון שלכם לדרישות המשרה, ובעיקר – יעדו את עצמיכם למשרה שבאמת, אבל באמת מתאימה לכם.
 
 
 

על מרכז, פריפריה ופערי שכר:

כבר שנים שאנחנו שומעים שבאזור המרכז מרוויחים יותר, אבל עד כמה זה באמת נכון? ומה זה אומר על הבחירה בפריפריה מסוימת? יצאנו לבדוק את השמועה, וגילינו שבכמות עצומה של תפקידים (73% מכלל התפקידים שנבדקו) אכן משתכרים במרכז יותר מאשר בפריפריה. כלכלנים, למשל, ירוויחו שכר ממוצע של  11,380 ₪ אם יעבדו באזור המרכז, ואילו בדרום הם ירוויחו 9,210 ₪ בממוצע. ומה לגבי תחום האדמיניסטרציה המבוקש? אם בתפקיד של מזכירות בכירה (מזכיר /ת מנכ"ל למשל) תרוויחו כ 8,290 ₪ באזור המרכז, אז בדרום תרוויחו כ 6,790 ₪ בלבד. בצפון, אם תהיתם, תרוויחו קצת (אבל רק קצת) יותר מהדרום. כך שאם אתם שוקלים לגור בפריפריה – אז כנראה שהצפון יתגמל אתכם קצת יותר מבחינת השכר.
 
 
 

מתי, איך ולמי אנחנו שולחים קורות חיים?

אין ספק שמאז שהתרגלנו לסמארטפון - קל לנו לעשות דרכו כמעט הכל, אפילו לחפש עבודה. אם בעבר התיישבנו מול המחשב כדי לקרוא בעיון כל משרה ולשלוח קורות חיים – היום 30% מאתנו עושים את זה דרך הנייד – בבית, בעבודה, בקניות או בכל רגע שפשוט מזדמן לנו. ואם יש שעה בשבוע שממש מאפיינת את גל שליחת קורות החיים, אז מסתבר שזו שעת בוקר מאוחרת ביום ראשון. אולי זה הסופ"ש שממלא אותנו באנרגיות, ואולי אנחנו פשוט רוצים לפתוח את השבוע ברגל ימין.
מי שעומד מאחורי המייל שאליו אנחנו שולחים את קורות החיים שלנו, הוא מגייס עם עיניים מיומנות שסורקות קובץ קורות חיים תוך 24 שניות בממוצע (!). גם השעה הכי עמוסה שלו היא בבוקר יום ראשון, ואחד האתגרים שלו כיום - הוא גיוס של בני דור ה Z. כן, אלה שנולדו בתחילת שנות התשעים לתוך עידן דיגיטלי ומהיר יותר, ומציבים בפני המגייסים אתגרים חדשים לגמרי.
 
 
 
 
 
שתף