עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » איך לעבוד ב-Open Space ולהישאר בחיים

איך לעבוד ב-Open Space ולהישאר בחיים

בין אם אתה עובד ובין אם אתה מנהל - כנראה שלא תצליח להתחמק מאימת ה"אופן ספייס". כשחלל עבודה פתוח הוא מצב נתון, אל תילחם בזה - אלא שרוד בכבוד

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן - עבודה וקריירה

חלל עבודה פתוח, או בשפת המקור Open Space - הוא סביבת העבודה הפופפולרית ביותר כיום והוא סילק מהשטח כמעט לחלוטין את המשרדים המסורתיים. האם מדובר בהמצאת המאה או שמא בסיוט הגדול ביותר של כל עובד?

על יתרונותיו של החלל המשותף אין כמעט עוררין: הוא מאפשר עבודת צוות, תקשורת מהירה בין האנשים וכמובן - חלוקת חלל חכמה. אך כעובדים, כולנו מכירים היטב גם את חסרונותיו: העבודה בחלל המשותף מקשה על הריכוז ומכניסה למשרד הפתוח רעש, ריחות לא נעימים והרבה מאוד הפרעות שמקשות על תפקוד יעיל.

בסקר אנונימי שערכנו בין גולשי האתר גילינו ש-67% מהאנשים היו רוצים לעבוד לבד או עם עוד שניים או שלושה אנשים במשרד. זאת לעומת 19% בלבד שהעדיפו סידור ישיבה בסגנון "open Space".

 

אז איך מתמודדים עם סביבת עבודה כזו?

 

1. במקום שבו אין קירות: להתנתק מהרעש באמצעים יצירתיים

 

יש לך זוג אוזניות איכותיות? הן תהיינה חברותיך הטובות בשעות הקשות. אחד הדברים שמאפיינים אופן ספייס הוא הרעש. היתרון שבארגון ישיבה מאולתרת ממש ליד השולחן שלך, הופך לחיסרון כשאתה מוצא את עצמך לוקח חלק בישיבה של מישהו אחר ונאלץ להמשיך בעבודה למרות ההסחה הלא פשוטה. ובכלל, כשאין קירות והעובדים שלידך מדברים בטלפון, אחד עם השני ואפילו עם עצמם - נוצר רעש לא קטן שלעתים ממש קשה להתמודד איתו, במיוחד כשיש משימות הדורשות ריכוז.

ערכת הישרדות: זוג אוזניות איכותיות. נזק אפשרי: מישהו לא רצוי יכול להפתיע אותך מאחור.2. לדאוג לניקיון שלך - בעצמך

 

ואז מגיעה ארוחת הצהריים. ותמיד יהיה את זה שמביא סלט טונה (עם בצל וביצה!) ובוחר לאכול אותו על יד המחשב. או את זה שפותח עוגת יום הולדת, קורא לכולם להתכבד ועל הדרך משאיל את כל הדברים האישיים שלך ועוד מחזיר אותם דביקים. ככה זה כשהכול משותף. כדי להסתדר עם המציאות הצפופה, כדאי מלכתחילה לא לצפות לרמת ניקיון גבוהה שמתאימה לסטנדרטים הפדנטיים שפיתחת בבית אמא. רוצה שיהיה נקי? תוכל לדאוג לניקיון בעמדה שלך. אם תהיה מספיק כריזמטי, אולי תצליח להעלות את נושא הניקיון לסדר היום ולהדביק גם את השותפים הקרובים שלך לעניין.

ערכת הישרדות: מטהר אוויר ומטליות. נזק אפשרי: השמועה תתפשט ותיאלץ להבריק גם עמדות אחרות.

 

3. במקום להילחם בקיפאון - להתגונן מפניו

 

"אפשר למות מהחום פה", "אוף, מקפיא כאן", "מי כיבה את המזגן"? האמירות האלו נשמעות לכם מוכרות? אם נעשה סקר שבודק את הנושאים הכי מדוברים ב"אופן ספייס" כנראה שטמפרטורת החדר תגיע למקום הראשון. בלי קשר לעובדה שאנחנו חיים במדינה שטופת שמש וחמסין, כשעובדים בחלל פתוח מתחילים להבין שלרוב האנשים חם באופן טבעי. אבל כמובן שמנגד, תמיד יהיו את אלו שקופאים תחת רוחו האימתנית המזגן. מה עושים? מתפשרים ומתחשבים. אם קר בחוץ אבל אתה אדם שחם לו - אל תגיע לעבודה עם סוודר ותעניש את יתר העובדים בהקפאת המשרד כולו. ואם אתה מאלו שקר להם, שים עליך משהו כשאתה יוצא מהבית ותדאג שיהיה לך במשרד באופן קבוע - איזה אביזר מחמם שיחכה לך על הכסא.

ערכת הישרדות: כירבולית מפליז שנשארת תמיד במשרד. נזק אפשרי: שפעת. (בשל המעברים החדים מחום לקור).  

 

4. להיות מודע לכך שאנשים אחרים רואים לך את המסך

 

כיוון שאנחנו מבלים שעות רבות מהיום שלנו במשרד, טבעי שהמחשב של העבודה משמש אותנו גם לסידורים קטנים, או לקריאה של חומרים שלא קשורים ישירות לעבודה. אך כשעובדים בחלל עבודה משותף, צריך לזכור שאנשים עוברים מאחורינו ולכן נחשפים לדברים שנשקפים מהמסך שלנו. המסקנה: יש דברים שלא כדאי לפתוח במחשב של העבודה וגם את אלו שכן - כדאי בזהירות רבה. הדבר נכון במיוחד כאשר מחפשים עבודה תוך כדי עבודה. במקרה הזה כדאי לשים לב מי אולי עומד מאחוריך ומביט לך לתוך המסך.

ערכת הישרדות: דפדפן שובב ועיניים בגב. נזק אפשרי: פרנואידיות יתר.

 

5. לדעת מתי הגיע הזמן לקום וללכת (לא לתמיד…)

 

זאתי צועקת, ההוא לועס בצלילים לא נעימים וברקע המריבה הקבועה על המזגן. לא מצליחים להתרכז? אם היה לכם משרד הייתם יכולים פשוט לסגור את הדלת. אך בהיעדר אפשרות כזאת, לפעמים כשרועש מדי, עדיף לצאת לסיבוב קצר, לשאוף אוויר, לחלץ עצמות ולחזור כשהעניינים ירגעו.

ערכת הישרדות: נעליים נוחות וכסף קטן. נזק אפשרי: עלול לצאת לכם שם של אנטיפתים.
 

לא מצליחים להסתגל לסביבת העבודה בשום אופן? רגע לפני שאתם מרימים ידיים ומגישים מכתב התפטרות, כדאי לכם להציץ מבט בכתבה הבאה ולבדוק אם זו ההחלטה הנכונה עבורכם.

רוצים להישאר מעודכנים ולשדרג את הקריירה שלכם? הצטרפו
לקבוצת חיפוש העבודה וניהול קריירה שלנו.

שתף