עולם העבודה - מאמרים » מדור חיפוש עבודה » פיטורים - כיצד מתמודדים?

פיטורים - כיצד מתמודדים?

פיטורים מכים היום בכל בית שני, איך מתמודדים עם הסיטואציה הלא פשוטה?

בתקופה האחרונה חוסר הוודאות בשוק גורם לרבים להיות מפוטרים עקב התפרקות של הארגון או פשיטת רגל של החברה הכנו צרור עצות כיצד להתמודד עם הסיטואציה הלא נעימה.

כיצד להתמודד עם פיטורים?

פיטורין בלתי רצויים הם מכה כואבת וטראומטית, יש אומרים אחת הקשות. אדם אינו חייב להיקלע למצוקה כלכלית בעקבות הפיטורין כדי לחוות נפילה קשה. התהליך שעוברים בעקבות פיטורין, ויש תהליך, הוא התגברות על אבדן. לא כולם חווים זאת באותה עצמה, ולא כולם זקוקים לעזרה, אבל סביר להניח שאם פוטרתם עברתם דרך התחנות הבאות:
הכחשה – בשלב הזה המפוטר לא באמת קלט שזה מה שקרה לו. הוא יכול לפרוץ בצחוק של חוסר אמון. הוא יכול להרגיש שזו טעות וניתן לתקן אותה, או ששיחה עם המעסיק תשנה את המצב. הוא יכול להמשיך להתנהג בעבודה כרגיל, לקחת על עצמו משימות ולהפגין אכפתיות.
געגועים – זה השלב בו זוכרים בעיקר את הדברים היפים והנעימים וגם הדברים ששנאנו לא נראים כל כך גרוע.
כעס – על מי שפיטר אותנו, על המצב, על העולם.
דיכאון – כן, כמו בכל תהליך של שינוי, גם כאן מככב הדיכאון. חוסר חשק לצאת מהבית, אבדן תיאבון, קשיי שינה או שינה רבה מידי, הם חלק מהמאפיינים. אם שלב זה מתמשך – כדאי לפנות לעזרה. השלב הבא כבר יותר טוב. הסתגלות. כל תחנה יכולה לקחת את הזמן שלה, והדבר משתנה מאחד לשני.

פיצויי פיטוריןפוטרתם? מידע חיוני על פיצויי פיטורין

 

עו"ד ניר בחרי מסביר שעובד שהשלים שנת עבודה שלמה אחת אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד זכאי ממעבידו לפיצויי פיטורין כך קובע סעיף 1 לחוק פיצויי פיטורין. הזכאות לפצויי פיטורין קיימת גם במקרה בו עבד העובד באותו מקום עבודה שנה אחת שלמה ברציפות ויותר מכך, אפילו התחלפו המעבידים במהלך התקופה. ומה יעשה אותו עובד אשר מעבידו החליט "להתחכם" ולפטרו לאחר 11 חודשים עבודה, ועוד בטרם השלים שנה מלאה? סעיף 3 לחוק פיצויי פיטורין קובע כי פיטורים כאלו יראו אותם – כל עוד לא הוכח היפוכו של דבר – והנטל על המעביד בעניין זה – כאילו נעשו מתוך כוונה להתחמק מתשלום הפיצויים. זכאותו של העובד לפיצויי פיטורים לא תיפגע.
הודעה מוקדמת
פיטורין מחייבים מתן הודעה מוקדמת בכתב ומראש לעובד המפוטר. סעיף 2 לחוק הודעה מוקדמת לפיטורים והתפטרות, התשס"א – 2001 קובע כי בהודעה יש לציין את יום נתינתה ואת התאריך בו ייכנסו הפיטורים לתוקף. עובד במשכורת שעבד מעל שנה במקום העבודה זכאי להודעה של 30 ימים מראש. יודגש, כי בתקופת ההודעה המוקדמת חייב העובד להמשיך ולעבוד במקום העבודה בדיוק באותה מתכונת בה עבד קודם לכן, אלא אם כן הודיע לו המעביד שהוא מוותר על עבודתו בתקופת ההודעה המוקדמת, אולם גם במקרה שכזה חייב המעביד לשלם לעובד את שכרו כאילו המשיך בביצוע עבודתו בתקופת ההודעה המוקדמת. פיטורין לאלתר ללא מתן הודעה מוקדמת מקימים לעובד זכות לפיצוי בסכום השווה לשכרו הרגיל בעד התקופה שלגביה לא ניתנה ההודעה המוקדמת.
שיעור הפיצוי לעובד המפוטר עומד על סך של משכורת חודש עבודה אחד לכל שנת עבודה, וחלק יחסי ממשכורת חודש אחד לכל חלק משנת עבודה מעבר לשנה הראשונה. כך לדוגמא עובד שפוטר לאחר שלושה שנות עבודה זכאי לפיצויי פיטורין בשיעור של שלושה וחצי משכורת חודשיות.
חישוב פיצויי פיטורין
לא כל מרכיבי השכר במשכורתו של העובד נלקחים בחשבון במסגרת חישוב הפיצויים המגיעים. כך לדוגמא שווי שימוש ברכב אשר נכלל במשכורתם של עובדים רבים, ואשר בגינו משולם מס – אינו בגדר מרכיב שכר שיילקח בחשבון לצורך חישוב פיצויי פיטורין, כך גם תשלומים המשולמים לעובדים בגין אחזקת רכב (הוצאות רכב). גם תשלומים בגין שעות נוספות שביצע העובד לא יבואו בחשבון במסגרת חישוב שיעור פיצויי הפיטורין.

הסתגלנו. מה עכשיו?

אתם מוכנים להמשיך הלאה. ומה זה אומר? לא בהכרח לקפוץ ישר לתפקיד הבא. הקדישו זמן למחשבה – מה עשיתם עד היום ומה הלאה. מה הניע את הבחירות שלכם עד כה, האם הן היו נבונות? יש הזדמנות לערוך שינוי קריירה, אם צריך ואם רוצים, נצלו אותה.
קיימת אמונה רווחת לפיה עדיף לחפש עבודה מתוך עבודה. כך לא לחוצים וערכנו גבוה יותר בעיני מעסיק פוטנציאלי. ולמרות זאת, במקרים רבים קל יותר לחפש עבודה דווקא כשאין עבודה. למה?
כשאין עבודה חיפוש עבודה הוא המשימה העיקרית, וכך ניתן להקדיש את הדרוש כדי לא להחמיץ הזדמנויות בגלל חוסר זמן, חוסר קשב וחוסר סבלנות. כשיש עבודה נוטים שלא למצות אופציות שנראות תחילה פחות טובות ממה שיש, ועשויות להתברר אחר כך כהפתעה לטובה.
כשאין עבודה לא צריך לתמרן, להתחמק ולהמציא תירוצים כדי לצאת לראיונות עבודה. אתם זמינים לכל מעסיק, אפילו למספר ראיונות בסמיכות זמנים. אתם יכולים לצאת ליום שלם של מבחני מיון בלי לבזבז יום חופש או להתחלות.
כשאין עבודה לא צריך להסתיר שמחפשים עבודה, להיפך. אפשר להתראיין בגלוי, אפשר לשתף את הסביבה בכך שאתם מחפשים עבודה וכך להיעזר בקשרים שאחרת ימנעו מכם.
כשאין עבודה אז לא להוטים לברוח ממנה. במקרים רבים דווקא מנוטרל את גורם הלחץ, כאשר לא חייבים לקחת עבודה שאינכם שלמים איתה, רק כדי להשתחרר בהקדם האפשרי מהמעסיק הנוכחי.

טיפים - להתראיין אחרי פיטורין

1. הכנה עצמית – לפני הראיון הכינו לעצמכם רשימה כתובה של הישגים ותכונות חיוביות. רשימה כזו תורמת לתחושה שאתם ראויים לתפקיד עליו אתם מתמודדים, ותסייע לכם לשלב רעיונות מתוכה בשיחה, כחלק מהתשובות שתתנו.
2. גישה חיובית – תאמינו שהתפקיד מתאים לכם ויכול להיות שלכם. גישה חיובית בראיון תשדר שאתם בטוחים בעצמכם וביכולות שלכם. הכוונה היא ל"יהיה בסדר" ול"ודאי שאני יכול". גישה חיובית תקרין על המראיין ותהפוך את הראיון לחיובי ונעים יותר.
3. התייחסות לנושא הפיטורין – סביר שתצטרכו לספר על כך. אל תשקרו, כי קל מאוד לברר את העובדות. אל תאשימו אחרים, כי זה לא יגרום לכם להיראות טוב יותר. התכוננו מראש להסבר קצר, משפט עד שניים בלבד, הסבר ארוך ומפורט יגרום לכם להשמע מצטדקים, וזה אף פעם לא נשמע טוב.
4. התמודדות עם שאלות – שאלות קשות הן חלק מכל ראיון עבודה. אחרי פיטורין אתם מרגישים פגיעים יותר ולכן השאלות עשויות להיראות תוקפניות יותר גם אם בפועל הן לא. הכינו רשימת שאלות והתכוננו על התשובות. ערכו סימולציה מול מישהו שיכול לעזור ולתת פידבק לגבי איך שאתם נשמעים.
5. ממליצים – הכינו מראש את רשימת הממליצים שלכם. גם אם פוטרתם, יתכן וישמחו לתת עליכם חוות דעת חיובית. הפנו גם לממליצים ממקומות עבודה קודמים, שיאזנו את הרושם שמעסיק לא מרוצה עשוי ליצור. אם אתם צופים כי בבקשת ההמלצה יעלה נושא ספציפי, רצוי שתשתפו את הממליצים שלכם בכך.
6. כל ראיון בפני עצמו – בכל סיטואציה של ראיון יש גורמים משפיעים רבים: כימיה עם המראיין, דרישות תפקיד ספציפיות וכו'. ראיון מוצלח טוען באנרגיות חיוביות לבאים אחריו, אבל אל לראות בראיון לא מוצלח יותר ממה שהוא – פגישה אחת שלא התנהלה כרצוי.

 

 כל סוף הוא התחלה חדשה. כדאי לבחור את העבודה הבאה שלכם מתוך כל המשרות בארץ!

שתף