עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » עבור אילו מקצועות דרושה התמחות מקצועית?

עבור אילו מקצועות דרושה התמחות מקצועית?

עבודה קשה, שכר לא מתגמל ולעתים, אף אחריות רבה. עבור אילו מקצועות נחוצה בארץ התמחות מקצועית טרם תחילת עבודה?

מאת: צוות AllJobs
 
בבואכם לבחור תחום לימודים וקריירה שעשויה ללוות אתכם כל חיים, עליכם לקחת בחשבון גם את עניין ההתמחות אשר אותו מקצוע ידרוש מכם, אם בכלל. לפניכם תחומי ההתמחות הבולטים.
 

ואכן, לא כל תחום מקצועי דורש התמחות, אך בתחומים כמו רפואה, עריכת דין, פסיכולוגיה ובראיית חשבון, יש צורך בהתמחות רשמית אשר מהווה תנאי לעסוק בתחום בפועל. כך שלא משנה כמה שנים למדתם, בהיעדר התמחות מתאימה העומדת בתנאים שנקבעו לה על פי הסמכויות הרלוונטיות בתחום, לא תורשו לעסוק בו באופן רשמי.

מה מאפיין תקופת התמחות? לא משנה באיזה תחום תבחרו, בדרך כלל, תקופה זו תלווה בעבודה מאומצת ובשכר נמוך. מן הסתם, ככל שתחום העיסוק דורש רמה גבוהה יותר של מקצועיות, אחריות וידע, כך גם תקופת ההתמחות תהיה מחמירה יותר.
עם כל הקושי שבדבר, כדי להגיע לרמת המומחיות והניסיון הדרושים, זו הדרך שיש לעבור וכדאי להיות מוכנים לכך מראש. אז מהן ההתמחויות המוכרות כיום ועבור אילו תחומים?


מתמחים ברפואה


לימודי הרפואה הם ארוכים - שבע שנים של למידה אינטנסיבית ועמידה ביעדים אקדמיים גבוהים. אך לאחר כל זאת, ה"טירונות" המקצועית אינה מסתיימת, אלא רק מתחילה - התמחות ברפואה הינה חובה על כל סטודנט המעוניין להפוך לרופא מן המניין.

כמה זמן אורכת ההתמחות?

משך ההתמחות תלוי מאוד בתחום הרפואי. למשל, התמחות ברפואת משפחה עשויה להימשך כשלוש שנים, בעוד שבתחומים אחרים כמו כירורגיה - עשויה להימשך אף פי שניים מזה. והתנאים? אודות התנאים הקשים, השעות הארוכות והעייפות הרבה. פלא שהאימהות של היום מעדיפות שהילד יהיה מתכנת?


מתמחים בראיית חשבון


על פי הכתוב באתר מועצת רואי החשבון, אחד מהתנאים לקבלת רישיון רואה חשבון על פי חוק רואה חשבון התשט"ו 1955,סעיף 4(א)(ד): "התמחה בראיית-חשבון שנתיים לפחות בין בישראל ובין מחוצה לה".את ההתמחות ניתן לבצע אצל רואה חשבון אשר מוסמך לאמן מתמחים, על פי קריטריונים אשר נקבעו על ידי מועצת רואי החשבון.


מתמחים בעריכת דין


גם עריכת דין הינה מקצוע הדורש תקופת התמחות. השוק מוצף בסטודנטים, ולא תמיד קל לשים את היד על משרת ההתמחות שתסלול את הדרך לקריירה מקצועית בתחום המשפטים, אך עם סבלנות ואורך רוח, זה ניתן לביצוע.
באתר לשכת עורכי הדין, מתפרסמים עדכונים בדבר אורכה של תקופת ההתמחות בעריכת דין, אשר משתנה מדי פעם.


התמחות בפיננסיים


במידה ולא ידעתם, גם יועצים פנסיוניים וסוכני שיווק פנסיוני, מחוייבים בתהליך הכשרה מפוקח, הכולל, בין היתר, תקופת התמחות. על תהליך זה אמון משרד האוצר, המציין כי קבלת רישיון יועץ פנסיוני או רישיון סוכן שיווק פנסיוני ואפילו רישיון סוכן ביטוח, מותנים בעמידה בשלושה תנאים:

1. בחינות ביסודות (נערכת מטעם הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון).

2. תקופת התמחות (בת שישה חודשים, אשר במהלכה לא ניתן להחזיק ברישיון ולעסוק בייעוץ או שיווק פנסיוני, ולא בתיווך לעניין ביטוח).

3. בחינות גמר.

רק עם סיום תהליך הרישוי ועמידה בהצלחה בבחינות, יינתן אור ירוק להתחיל לעסוק בתחום באופן מקצועי בתחומים אלו.


התמחות בפסיכולוגיה


ארוכה ומייגעת היא הדרך למעמד פסיכולוג שיכול לנהל קליניקה משלו. דרוש לכך לימודים אקדמיים בני חמש שנים לפחות (תואר ראשון ושני), וכן, התמחות, אליה יש תנאים מקדימים רבים והמתנה לא קצרה.

כדי להיות פסיכולוג בישראל, על הבוגרים להגיש עבודת גמר או תזה, להציג המלצות משלושה פסיכולוגים קליניים מדריכים, להירשם בפנקס הפסיכולוגים, ולקבל מלגה, אשר מהווה תנאי עבור קבלה להתמחות. יוצאים מן הכלל הם מקומות התמחות לא ציבוריים, שאליהם ניתן לפנות עוד בטרם קבלת מלגה.

ואם לא די בכך, מציאת מקום התמחות לפסיכולוגים אינה פשוטה כלל ועיקר, וכוללת הגשת מועמדות בכתב, המתנה לתשובה וראיון אישי. במידה ומתמחה התקבל למקום התמחות, בסיום התהליך תתקיים בחינה, אשר אליה ניתן לגשת רק במידה והתקבלו שתי הערכות חיוביות ולא יותר מהערכה שלילית אחת.
 
5 טיפים למציאת התמחות, שעשויים להתאים לכולם
 
אל תמתינו לדקה התשעים - היעזרו בטיפים הבאים למציאת ההתמחות המיוחלת:
 
1. התחילו מוקדם
בחנו את מקומות ההתמחות האפשריים לתחום העיסוק עוד בתקופת הלימודים. זה אף פעם לא מוקדם מדי להבין מהן האפשרויות הפרושות בפניכם ומה דרוש על מנת להתקבל לכל אחד מהם.

2. הכינו את הרזומה
אם תתכוננו עוד בתקופת הלימודים להתמחות, יהיה לכם מספיק זמן להתנדב, לעמוד בתנאים הדרושים ולהשיג את ההמלצות הטובות ביותר. כשזוכרים שיש גם צורך להתקבל להתמחות בסוף הלימודים, ניתן למקסם את הסיכוייים עוד שם.
 
3. שייפו את האנגלית שלכם
שליטה בשפה האנגלית היא משהו שתמיד תוכלו להבליט כדי לקדם את עצמכם. טפחו את האנגלית שלכם בכל דרך אפשרית וגם דאגו להבליט זאת בקורות החיים.
 
4. הפעילו קשרים
למרות שנושא נותן לעתים תחושה של אי צדק - קשרים עוזרים במציאת עבודה ודבר זה נכון גם לגבי קבלה להתמחות. אין זה אומר שאבא שלכם צריך להיות חבר של המנכ"ל, אלא שמספיק שתדעו מי מחבריכם הקרובים והרחוקים מכיר או עבד בארגון מסויים, ותוכלו לנסות להיעזר בו. לעולם אין לדעת מי יכול לזרוק עליכם מילה טובה, ברגע האמת.

5. שליחת קורות חיים אינטנסיבית
בקרו מדי יום באתרי הדרושים, שלחו קורות חיים, ובתחומים לגביהם הגשת המועמדות לא נערכת כך, היו עירניים והמשיכו לברר מהו הסטטוס של פנייתכם. 
 

לסיכום, נשמע כי באף אחד מהתחומים הנ"ל, לא מדובר בדרך פשוטה וקלה, אך עם זאת, טוב לדעת שיש גופים המפקחים אחר אנשי המקצוע שתפקידם לספק שירות מקצועי ברמה הגבוהה ביותר.
שתף