עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » 6 דברים שכדאי לצנזר מקורות החיים

6 דברים שכדאי לצנזר מקורות החיים

יש הרבה כתבות והמלצות למועמדים, על איך לכתוב קורות חיים, איך להציג ולהבליט את מה שאנחנו רוצים, ולפעמים גם מה לא לכתוב. מחקו את הפרטים הבאים מהרזומה ומנעו הסחת הדעת של המעסיק

מאת: רות שמחוני, מנהלת גיוס לתחום ההייטק ב-AllJobs

אני רוצה להתייחס רגע ולשים זרקור, אבל ברצינות, על עניין ה"מה לא לכתוב" בקורות החיים. אני יודעת שמדובר בנושא שכותבים עליו המון, אך כמגייסים, אנו נתקלים לעתים במקרים כל כך לא צפויים שרוב מחפשי העבודה כלל לא יעלו אותם בדעתם. החלטתי לפרט בפניכם כמה דברים שהייתי ממליצה לחבריי הקרובים להוריד מקורות החיים שלהם, אז אולי כדאי גם לכם.
 
 

האם יש "נכון" ו"לא נכון" מוחלטים לגבי קורות חיים?


משיחות עם מועמדים, אני יודעת שרבים מהם מבולבלים מכיוון שהם מקבלים הנחיות שונות, ולעתים אף מנוגדות לגבי כתיבת קורות חיים. פעם אחת למשל, ממליצים להם לתמצת את קורות החיים לעמוד אחד, ובמקרים אחרים - לעמוד וחצי. זה הגיוני, מכיוון שכל מקרה לגופו. כמו כן, יש מחלוקות קלות בעניין נראות, עיצוב קורות החיים, מה הסדר של הדברים הכתובים, איך לכתוב תמצית, האם למעלה או למטה ולפעמים גם מחלוקת בעניין כמה שורות לכתוב בכל תיאור עבודה, או ניסוח הטייטל - שם התפקיד אותו מילאתם.
 
ושוב, כל מקרה לגופו, כשמה שאמור לעמוד מול עיניכם תמיד, היא המטרה לשמה אתם כותבים את קורות החיים שלכם - לעבור את הסינון הראשוני. כדי לעבור סינון ראשוני, אתם אמורים לקלוע "בול" לדרישות שצוינו במשרה, ולכן, רצוי גם לבצע התאמות ושינויים לפני כל שליחה.

עם זאת, הפעם, אני רוצה להתייחס למשהו שלדעתי לא תהיה עליו מחלוקת עליו בקרב המגייסים, וזה עניין פרטים מיותרים והחידושים שבהם בימים אלו.


1. סטטוס משפחתי


אחת ולתמיד, בואו נשים את זה על השולחן - אין צורך לציין מהו הסטטוס המשפחתי שלכם וגם אין חובה כזו. יש אמנם מעסיקים שפרט זה עשוי לעניין אותם, ואתם, אולי תראו בהם כיתרון, אבל כמגייסת, אני יכולה לומר לכם שכתיבת המילים "רווק/ה + 0" או "נשוי + 8" לא תקדם אתכם לכיוון הראיון לו ציפיתם.

אם אתם רווקים ורוצים לציין זאת, מצוין. אין צורך להוסיף שאין לכם ילדים.

בנוסף, אם, תודה לאל, אתם בעלי משפחה ברוכת ילדים, במיוחד, לא בטוח שתרצו לנדב את הפרט הזה כלל. באפשרותכם להשמיט את הסטטוס, או לציין פשוט "נשוי/ה +".


2. ידע שאינו רלוונטי לתפקיד


אני בטוחה שאתם רוצים להרשים את מי שיקרא את קורות החיים שלכם, אבל אנא מכם, צמצמו מידע שאינו רלוונטי לדרישות התפקיד. כמו שאמרתי, לקורות החיים שלכם יש תפקיד אחד בלבד והוא לקדם אתכם לשלב הבא. איך עושים את זה? עונים על דרישות המגייס בלי להסיט את תשומת ליבו או ליבה למידע שאינו קשור לתפקיד.

למשל, וזו דוגמא אמיתית; מועמדים ששולחים קורות חיים למשרת פיתוח ומציינים על הדרך שליטה בינונית ומעלה ביידיש. מעבר לחוסר הרלוונטיות, הדבר גם עלול לקטלג אתכם כקוריוז ותו לא.
גם פירוט לגבי איך למדתם גרמנית בתוך חודשיים באמצעות קלטות, רק תסיח את הדעת מהדברים החשובים באמת, במיוחד כאשר מדובר במשרה שלא דורשת ידיעת שפות נוספות.


3. שגיאות כתיב


נכון, נדמה לכם שאין מה להרחיב בנושא, אבל יש. שגיאות כתיב הן דבר כל כך מיותר בקורות החיים אך עדיין ממשיכות לככב במסמכים שמגיעים לאנשי גיוס. הדבר נראה מוגזם, במיוחד כאשר קורות החיים הללו הוגשו למשרות הדורשות יכולת כתיבה וניסוח.
גם אם לא נולדתם בישראל, תמיד תוכלו להעביר את קורות החיים שלכם לעוד מישהו שיוכל לבדוק אותם, או אפילו לשים לב למתקן השגיאות האוטומטי במסמך הWord.


4. תחביבים


גם אם אתם בני 21, ואין לכם באמת הרבה מה לפרט (וזה אגב מאוד מוערך כשיש לכם מה לפרט בניסיון התעסוקתי בגיל הזה), אין צורך לכתוב שאתם אוהבים ללכת לים, לשבת בשמש ולהשתזף, או כל תחביב אקזוטי אחר. באמת אין צורך. אלא אם כן יש לכם תחביבים שרלוונטיים לתפקיד, כמובן תציינו. בקצרה.


5. פרטים אישיים רבים מידי


"נשוי למיכל אשתי המקסימה, ואבא לאורי, יהל, איתן ונועם" / "גר ברחוב ז'בוטינסקי 24, בניין בצבע חום, קומה 2 כניסה ב'".
אתם לא יודעים היכן מתגלגלים קורות החיים שלכם. אין צורך במידע אישי מפורט מדי - ובנוגע לכתובת, מספיק לציין עיר מגורים.
"בגרות חלקית" - אם אין לכם בגרות, אל תציינו שהיא חלקית, פשוט תכתבו: "לימודי תיכון".
קורס איפור, או קואוצ'ינג. אם זו לא הגדרת המשרה, אין צורך לפרט, שוב, כמו בעניין שאר הדברים האחרים שלא רלוונטיים למשרה אליה שלחתם קורות חיים, אתם מסיטים עם הפרט המיותר הזה את הפוקוס מהדברים שכן רלוונטיים.
ועוד עניין, קצת רגיש: השירות הצבאי שלכם.

הייתם בשייטת? מדהים. מוערך ממש, אך אין צורך לפרט, איפה וכמה ועל מה ממש פיקדתם. לפעמים אנחנו מקבלים קורות חיים שאנחנו מרגישים צורך אמיתי לצנזר. פשוט רשמו "שירות מלא בחיל כזה או אחר..", זה באמת מספיק.
ולסיום - הסעיף האחרון, אני מודה, קצת מוזר, אך אם לא הייתי עדה לזה בעצמי, לא הייתי כותבת את זה. מוכנים?


6. תאריך לידה


לא שנת לידה, תאריך. תשמעו סיפור; שני לקוחות אמיתיים שלי מהעבר, אשר אינם קשורים אחד לשני, נהגו בזמן קבלת קורות חיים ממועמדים, לבדוק את תאריך הלידה המדויק, הכולל את היום והחודש. הסיבה אולי תפתיע אתכם - בדיקה נומרולוגית של המועמדים בטרם זימונם לראיון.
אז נכון, אולי תעדיפו אתם לוותר על ראיונות מסוימים מהלו"ז שלכם, אבל זו רק דוגמא נוספת לכך שאין לכם מושג מי מקבל את קורות החיים ומה יכול להפריע לכם בדרך. תאריך לידה? לא רלוונטי. שנת לידה? זה מספיק ואפילו לא בגדר חובה.
 
זיכרו שהמעסיקים מגבשים עליכם דעה כבר בשלב קורות חיים ולכם יש זמן קצר מאוד להציג את עצמכם נכון ולהשאיר רושם ראשוני חיובי ככל האפשר. כדי ליצור מסמך מעולה וללא שגיאות היכנסו למדריך קורות החיים המקיף שהכנו עבורכם - והיעזרו בו.
בהצלחה!
 
 
 
 
 
 
שתף