עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » לא ממש אוהבים את הבוס שלכם?

לא ממש אוהבים את הבוס שלכם?

מערכת יחסים טובה עם הבוס - יכולה לעזור גם היא במו"מ על תנאי עבודה..

יש מנהלים שקל להסתדר איתם, יש כאלה, שכישוריהם המקצועיים מעולים אבל כשזה מגיע לניהול עובדים, אין להם צל של מושג. מערכת היחסים שלך עם הבוס משמעותית, לא רק במקום עבודתך הנוכחי, אלא בעלת השפעה גם על הקריירה שלך ועל המוניטין המקצועי שלך.

להסתדר עם הבוס

כשם שאתה זקוק לבוס, הוא זקוק לך. עבורך, הבוס הוא מי שיודע מהם המהלכים העתידיים של הארגון, מי שמשפיע על שאיפותיך, שיכול לקדם אותך, לדבר בשבחך ב"מקומות הנכונים", ומי שיעמוד לצידך כשתזדקק לתמיכה.
עבור הבוס, תפקודך שלך הוא בר חשיבות- אתה המסייע לו לעמוד ביעדיו. יש לך כוח! ביכולתך לגרום לבוס שלך להיראות טוב או רע.

1. הערך ציפיות מראש
הבן את מטרותיו וסדרי עדיפויותיו של הבוס. אם אינם ברורים לך, שאל! נסה לצפות מראש את צרכיו, לפני שהוא פונה אליך.
למד את סגנונו הניהולי והאישי של הבוס. האם הוא בעל מדיניות של "דלת פתוחה" או שעליך לקבוע איתו מראש? כבד את זמנו. לעולם אל תתפרץ לחדרו ותתבע ממנו שיקשיב לך בזה הרגע.
גלה מהם הסממנים של התנהגותך, שאינם חביבים על הבוס והיפטר מהם. ולעולם אל תדבר בגנותו מול עמיתיך לעבודה-  הייה בטוח שהשמועות יגיעו לאוזניו.
זכור שבדיוק כמוך גם לבוס יש ימים "רעים", ואולי גם בוסים משלו המציבים בפניו משימות בלתי אפשריות. 

2. תיאום כוונות
אל תחשוב רק במונחים של תפקידך המיידי - התייחס לתמונה כולה: ליעדי הארגון, למטרותיך האישיות ולמטרות הבוס שלך.
וודא שהבוס מודע לכך שאתה מתייחס לנושאים, שבתחום אחריותך גם מהפרספקטיבה שלו. אם הוא לא מקבל רעיון, שהעלית, כי עלות יישומו גבוהה מידי, אל תעקם פרצוף. שאל כיצד ניתן בכל זאת לקדם את הנושא ומה תוכל לתרום. אולי כל שנחוץ הוא עריכת מסמך שיסביר את החריגה מהתקציב, ואולי תתבקש להציע אלטרנטיבה. נסה להבין מה מטריד את הבוס ופעל בהתאם.

3. התלונן בחוכמה
להתלונן בחוכמה פירושו לתקשר. תלונה חכמה היא כזו המבוססת על התחייבות (מפורשת או עקיפה) שהופרה. הימנע מהתגוננות או תקיפות יתר; הסבר מהי  ההתחייבות שהופרה ("שבוע לא נפגשנו למרות שסיכמנו שניפגש אחת ליומיים"); ציין באיזה אופן יכול העניין להיפתר ("אנחנו מוכרחים להיפגש היום, אפילו לרבע שעה"); קבל הסכמה ("אז סיכמנו להיפגש היום בארבע? הפידבק שלך מאד חשוב לי").
אם תלונתך נענתה, אל תשכח לומר תודה. אם לא נענתה, אמור: "תודה שניסית. מה עוד ניתן לעשות כדי לפתור את העניין?"

4. הימנע מחנופה מזויפת
אל תשמיע דברי חנופה שמטרתם לקדם אותך- זה לא עובד! היזהר מיצירת יחסי עבודה המושתתים על קירבה.
שמור על מערכת יחסים טובה ובצע את תפקידך ביעילות ואחריות.  

מה עושים כשהבוס הוא "בריון"

האם אתה עובד בשביל בוס שמשתמש בכוחו לרעה? שמאשים אחרים בטעויותיו, לא מפרגן, ולוקח לעצמו את הקרדיט על רעיונות של אחרים? שמנצל את מעמדו כדי לפגוע?

לפעמים קשה לדעת אם הבוס הוא אכן "בריון" או אולי קשוח ותובעני. הסימנים הבאים יעזרו לך לגלות:
1. הבריון מרסן את אופיו האמיתי כשהוא בא במגע עם מי שנמצא בעמדת כוח ומתנפל רק על מי שחלש (התירוץ: "אתה מרגיז אותי, הוא לא")
2. הבריון נהנה להביך ולשים ללעג (התירוץ: "למה אתה מצפה אם אתה מפגין חוסר יכולת?")
3. דפוס ההתנהגות של הבריון הוא "סדרתי"- הוא חוזר שוב ושוב אל האובייקט המותקף (התירוץ: "כמה פעמים אני צריך לחזור על אותו הדבר?")
4. הבריון מאמין, שמעמדו הניהולי נותן לגיטימציה לאופן התנהגותו ("אני הבוס!")

גילית שהבוס שלך בריון חסר תקנה? החדשות הטובות הן, שגם במערכת יחסים שכזו "צריך שניים לטנגו" ולך יש את הכוח לשנות את מאזן הכוחות ולהיחלץ מהמלכודת.

התוקפנות לא תיעלם מעצמה, ואם תקבל אותה היא תימשך
הצעד הראשון הוא לקיים עם הבוס שיחה בארבע עיניים ולהסביר כיצד אתה מרגיש. לא תמיד הוא מודע לרמת ההשפעה השלילית שיש להתנהגותו.

לא עזר? אמץ את הכללים הבאים:

1. אל תיכנס ללחץ מראש
רסן את מחשבותיך; התמודד עם מה שקורה בפועל ולא עם מה שלדעתך עומד לקרות. קיים סיכוי סביר שההתרחשות בפועל תהיה פחות גרועה ממה שדמיינת.

2. אתה הוא הקובע מהו ערכך ולא הבוס
מה שאומר לך הבוס נועד לפגוע, ולא לשפר את תפקודך. גם אם עשית טעות, אל תקבל את דבריו כעדות לחוסר יכולתך. הביקורת שלו אינה בונה ומטרתה להעניש בלבד. הגן על עצמך ע"י סירוב להכיר באמיתות הדברים. אל תתווכח או תנסה לשכנע. זכור כי מה שמניע את הבריון הוא רגש בלבד ולא היגיון.

3. שלוט בשפת הגוף שלך
אל "תתקפל" או תסיט מבט. הסתכל לבוס בעיניים!

4. מקור הפגיעות שלך נעוץ באמונתך שאין לך אלטרנטיבה.
זו טעותך! בכוחך לשנות את הדינאמיקה של מערכת היחסים. דבר על המצב עם חברים וקרובי משפחה והקשב לחוות דעתם. אל תחשוש לשתף את סביבתך הקרובה בבעיה- תוקפנותו של הבוס מעידה אך ורק על אישיותו שלו ולא עליך.

5. צור לעצמך אלטרנטיבות
האם תוקפנותו של הבוס מאפיינת את התרבות הארגונית? אם כך, אין בכוחך לעשות דבר כדי לשנות את המצב ויתכן כי תיאלץ להחליף מקום עבודה. האם התוקפנות מכוונת כלפי בודדים? במקרה כזה, זוהי אחריותך להפסיק למלא את התפקיד הפסיבי. בפעם הבאה בה יורה הבוס את חיציו עמוד זקוף, הבט לתוך עיניו, ואמור בביטחון: "הקשבתי לדבריך ולמרות שלא כל העובדות מדויקות, אפיק לקחים מהמקרה".
הפוך את הקערה על פיה! הבוס יופתע מעצם תגובתך ומעמידתך מולו, ובתוך רגע אחד אתה עשוי לשנות את התייחסותו כלפיך.

כשהבוס גונב לך את כל הרעיונות..

הבוס לוקח קרדיט על כל הרעיונות שלך? מרגיש שעד היום התאפקת ושהגיע הזמן להתעמת איתו?
קודם כל, יש לך סיבה להרגיש מצויין-  כנראה שהרעיונות שלך מעולים! אתה ללא ספק בעל ערך לארגון; אל תנהג בפזיזות ואל תתפתה לפנות לבוס בדברים שיאפשרו לו להציג אותך באור שלילי. עימות שכזה הוא מצב של "הכול או כלום" ולא סביר להניח שהבוס ייסוג ואתה תקבל הכול. יתכן והיצירתיות שלך מדגישה את חוסר חדשנותו של הבוס, ואתה מהווה סיכון למעמדו. במצב כזה, עימות ישיר יעמיד אותך בסכנת פיטורין.

איך מתמודדים עם המצב?

שיטת השיחה הכנה
הדרך הראשונה היא לפנות אל הבוס (אחרי שלקחת זמן להירגע..) ולהסביר כמה הופתעת שלא נתן לך קרדיט כשהעביר הלאה את הרעיון שהעלית בפניו. ציין שקיווית כי שמך יוזכר ושהתאכזבת מהתפתחות העניינים (הקפד לא להיסחף עם רגשותיך). קיימת האפשרות שהבוס פעל מתוך חוסר התייחסות (ולא מתוך שחצנות או חוסר הגינות), ובמקרה כזה הוא לא יחזור שנית על הטעות. ואם כן, אל תתבייש להזכיר לו!

לכל בוס יש בוס
אם הבעיה לא נפתרת באמצעות שיחה, עומדת בפניך אפשרות שנייה: לא לתת לבוס את ההזדמנות "לגנוב" רעיונות לא לו. אל תשתף אותו בהם, ואל תציגם בפני עמיתים לעבודה שעשויים להעבירם לידיעתו. הצג את רעיונותיך רק בסיטואציות בהן יזכו להכרה (לצד שמך).
אם עליך להעלותם על הכתב, וודא כי שמך יופיע על המסמך. נצל את כושר ההמצאה שלך כדי למצוא דרכים לשלב את שמך במסמך כך שאף אחד לא יוכל לפספס מי המחבר.

ותמיד יש את האפשרות השלישית
קיימת גם אפשרות שלישית.. הבעיה יכולה להיפתר מאליה כאשר בזכות היצירתיות שלך תקפוץ במעלה סולם הקריירה והרחק מהבוס לתפקיד אחר!

והכי חשוב!
הצלחת ליצור מערכת יחסים טובה עם הבוס? אל תשכח להמשיך לטפח אותה, גם כשאתה עוזב את מקום העבודה! גם אם אתה התפטרת, אל תשכח לומר כמה נהנית לעבוד איתו, להתקשר בחג, לברך ביומולדת, לתת לו להרגיש עד כמה הוא השפיע על חייך וקידם אותך בחיים. תמיד תקפיד להיות הגון בתהליך העזיבה, ולתת את המקסימום דווקא בסוף. הזיכרון של הבוס שלך ממך יהיה בעל השפעה מכרעת על המשך ההתקדמות שלך בקריירה -
אין כמעט מעסיק שלא ירצה לדבר עם ה"בוסים לשעבר" שלך לפני שיקבל אותך לעבודה!  
ולא, מכתב המלצה ברוב המקרים ממש לא מספיק.


בכל זאת החלטת שיהיה קל יותר להחליף את הבוס? 

שתף