עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » לתפוס כיוון: מבט מבפנים על הכוון תעסוקתי

לתפוס כיוון: מבט מבפנים על הכוון תעסוקתי

הכירו את ענבר - עובדת בתחום נחשק, אך לא מרוצה מהקריירה שבחרה לעצמה. מלבד הידיעה שהיא רוצה לעסוק בתחום אחר, והתעוזה הנדרשת, איך תדע מה הכיוון התעסוקתי שבאמת מתאים לה?

מתוסכלים מהעבודה? רוצים שינוי אבל לא מצליחים להחליט על הכיוון המתאים ביותר עבורכם? או שחוששים שהכיוון עליו אתם חולמים לא יעמוד במבחן המציאות? 5 הסרטונים שלפניכם מהווים הצצה לתוך תהליך הכוון תעסוקתי, ומידע על הדרך שיש לעשות כדי להגיע להחלטה מושכלת.

 

 

מפגש 1: איפה מתחילים?
ענבר, עובדת הייטק בחברה מובילה מאסה בחיי המשרד והחליטה לצאת למסע לגילוי עצמי כדי לגלות איזה עיסוק יכול לגרום לה להגיע לעבודה עם חיוך. בסדרה בת 5 סרטונים קצרים, נלווה את מפגשיה של ענבר עם מיכל גרינברג - פלנבוים, מאמנת בכירה להכוון תעסוקתי ב-AllJobs. החל בפגישת ההיכרות, דרך הלבטים הרבים ועד ההחלטה הסופית.

סיכום המפגש הראשון: מענה לשאלות בסיסיות
מה ענבר רוצה לעשות?
מה חסר לה בעבודתה הנוכחית?
האם יש לה שאיפה ברורה ללימודים בתחום מסוים?

מפגש 2: הגדרת היכולות האישיות
ענבר מגיעה למפגש השני עם מיכל. לאחר שיחת ההיכרות ביניהן, הגיע הזמן לברר מהן היכולות הבולטות של ענבר שיוכלו לבוא לידי ביטוי בעיסוק הבא שלה. תפקידו של שלב זה הוא מיקוד והכנסת סדר לתהליך שבו קל להתפזר משלל האפשרויות הקיימות.

סיכום המפגש השני: מתחילים להתמקד
התמקדות במציאת 3 תכונות שענבר תרצה להביא לידי ביטוי בעיסוק הבא שלה
שיעורי בית - ענבר תתייעץ עם האנשים שמכירים אותה היטב

 

מפגש 3: עושים שיעורי בית

במפגש הקודם ענבר קיבלה שיעורי בית - להתייעץ עם אנשים שמכירים אותה היטב ושהיא מעריכה את דעתם. בסרטון הזה אנחנו מתלווים לענבר בביתה, שם היא בוחנת את כל תחומי העיסוק הקיימים וכמה משיכה יש לה לכל אחד מהם, תוך שיתוף סביבתה הקרובה.

  

סיכום המפגש השלישי: שיעורי הבית
ענבר מתייעצת עם מכריה הקרובים לגבי תחומי עיסוק שלדעתם עשויים להתאים לה
ענבר סוקרת את כל רשימת התחומים במטרה להתמקד בתחום אחד או שניים

 

מפגש 4: מפגישים בין חלום ומציאות
ענבר מגיעה למפגש הרביעי עם מיכל כשיש בידיה שני דברים: ההעדפה המקצועית שלה והתחומים לגביהם ייעצו לה קרוביה. עכשיו, הגיע הזמן לשים את אותן הצעות במבחן המציאות.

סיכום המפגש הרביעי: מניחים את האפשרויות על המאזניים
בחינת התחומים המוצעים מול היכולת לביצוע וצמצום לשניים בעלי ההיתכנות הגבוהה ביותר

מפגש 5: כיוון חדש נולד
בסיום המפגש הקודם ענבר נותרה עם שני כיוונים תעסוקתיים שנותרו רלוונטיים - שניהם תחומים שונים בתכלית מעיסוקה כיום. ענבר מבינה ששינוי תעסוקתי אינו דבר שנעשה בין לילה, אלא תהליך שאליו נכנסים בהדרגה ועם תוכנית ממוקדת וברורה. מה בחרה ענבר ואיך כדאי לה לצאת לדרך?

סיכום תהליך ההכוון התעסוקתי של ענבר
בסוף תהליך ההכוון התעסוקתי ומתוך שלל התחומים לגביהם התלבטה, ענבר גילתה את שני התחומים שכלפיהם היא חשה את החיבור העמוק ביותר, ושלגביהם קיימת היתכנות גבוהה לביצוע בעקבות היכולות האישיות שלה. כדי לצאת לדרך בצורה אחראית, היא מבינה שמדובר בתהליך הדרגתי ושלא מדובר בעזיבה מיידית של מקום עבודה, אלא בבנייה הדרגתית של קריירה אחרת, אפילו במקביל לזו הנוכחית.

רוצים שינוי? הכוון תעסוקתי מתחיל כאן

 

שתף