עולם העבודה - מאמרים » מדור חיפוש עבודה » מחפשים עבודה? חפשו אותה קרוב לבית

מחפשים עבודה? חפשו אותה קרוב לבית

כשחיפשת עבודה התייחסת לשעות, לאופי התפקיד וכמובן, למשכורת, כגורמים שישפיעו עליך לאורך זמן. אך בדרך, אולי שכחת את הדבר שיכול להפוך את חייך לגיהנום? על חשיבות המרחק של העבודה מהבית

מאת: עינב בוימפלד, מנהלת התוכן והמחקר ב-AllJobs

"קשה לי נורא לצאת מהמיטה בבוקר. גם כיוון שאני לא טיפוס של בוקר, אבל בעיקר כי ברור לי שצפוי לי עכשיו מסע ארוך ומפרך", מספרת עירית, מעצבת גרפית מרמת גן, שעובדת בנתניה כבר שנה ומבלה לא פחות משעה ורבע בנסיעה לעבודה (וחזרה ממנה). וזה, כמובן, כשאין פקקים ושאר תקלות בתחבורה הציבורית. "אחרי 9 שעות בעבודה ועוד 3 שעות בדרכים, אני מגיעה הביתה באפיסת כוחות ומרגישה שפשוט לא נשאר לי זמן פנוי או אנרגיה לשום דבר אחר. מה עם בילויים? לימודים? זוגיות? הנסיעות הארוכות לא משאירות לי טיפת זמן לחיי הפנאי שלי."

החיים של נועה, מנהלת שיווק באותה החברה, נראים אחרת. הסיבה: היא גרה באבן יהודה, מרחק של 5 דקות בלבד ממקום העבודה. כשיום העבודה של נועה מסתיים, היא יודעת שההגעה הביתה היא עניין של דקות ספורות וערב שלם עוד לפניה, פנוי לסידורים ותחביבים. "רק אחרי שהתחלתי לעבוד כל כך קרוב לבית הבנתי בעצם את השדרוג שעברתי. היום אני לא יכולה לחשוב על לעבוד רחוק. מבחינתי זה מחיר שאני כבר לא מוכנה יותר לשלם".

עובדים רבים מבלים שעות רבות בכבישים. הצורך בפרנסה טובה, יחד עם ריבוי של אפשרויות תעסוקתיות, מחזירים רבים מאיתנו מדי יום למרכז הצפוף - וחוזר חלילה. אך התחבורה הציבורית בישראל והעומס בכבישים לא מאירים פנים למבלים בכבישים. מי שיבחר לעבוד במקום עבודה המרוחק מביתו, יגלה במהרה שהוא יבלה בכבישים זמן רב משגרת יומו – בין אם בתחבורה ציבורית, ובין אם ברכב פרטי - זמן יקר, שהוא היה יכול להשקיע בעבודה, עם המשפחה או אפילו כזמן איכות עם עצמו.

אך האם המגמה הזו מתחילה להשתנות? בשנים האחרונות גוברים הקולות שקוראים לאזן בין פנאי לעבודה. לעובדים של היום חשוב למצוא עבודה שתאפשר להם לשלב בין החיים שלהם לקריירה ולשאיפה הזו קל יותר להתממש ברגע שעובדים קרוב לבית.

80% מהעובדים: "מרחק מהעבודה הוא שיקול משמעותי"

סקר שערכה מחלקת המחקר כאן ב-AllJobs, ניסה לברר את ההעדפות של אנשים לגבי זמן הנסיעה לעבודה. התוצאות היו חד משמעיות: כמעט 80% הצביעו על מרחק מהעבודה כשיקול בבחירת מקום העבודה, ו-51% בחרו ב"זמן נסיעה" כגורם החשוב ביותר בבחירת מקום עבודה.

אז איך אתם מגיעים לעבודה?

על פי הסקר, רק 34% מהנשאלים מגיעים לעבודה באמצעות תחבורה ציבורית, לעומת 61% שנוסעים אליה ברכבם הפרטי. זה אמנם נתון לא "ירוק", וגורם לפקקים האיומים שכולנו חווים, אבל גם לא מפתיע, מאחר והתחבורה הציבורית סובלת מתדמית רעה: הצפיפות באוטובוסים וברכבות, האיחורים, הנגישות הנמוכה – מייצרים מירמור אצל רובנו ומכריעים את הכף לטובת רכב פרטי. הנה התשובות שלכם:

כך קרה שעבודה קרובה לבית הפכה לקריטריון כל כך חשוב בעת חיפוש עבודה:

1. כי זה חוסך זמן - עבודה קרוב לבית מאפשרת לנו גמישות – מונח חשוב בשוק העבודה של ימינו. העובד החדש מבין בהדרגה כי במקום להשחית זמן יקר בהגעה אל העבודה ובחזרה ממנה, הוא יכול להשקיע את הזמן הזה בעבודה עצמה, או בחיי הפנאי שלו. מצב קלאסי של win win.

2. כי זה חוסך כסף – בין אם אנחנו נוסעים בתחבורה ציבורית ובין אם באוטו – כשמקום העבודה מרוחק ממקום מגורינו – זה יעלה לנו יותר כסף. 3 אוטובוסים יעלו תמיד יותר מאחד, ועל מחירי הדלק המאמירים אנחנו לא צריכים לספר לכם.

3. כי זה מונע שחיקה – קשה לשרוד נסיעות מפרכות ושעות ארוכות על הכביש לאורך זמן – זה פשוט מעייף ומייאש. במקרים כאלה, עולה הסבירות לשחיקה מהירה בעבודה – ואיתה הדחף לחפש עבודה חדשה.

4. כי זה ירוק – נכון, כשמדברים על לעבוד ליד הבית מדברים קודם כל על הנוחות האישית שלנו, אבל עבודה שממוקמת קרוב אלינו – משרתת על הדרך גם נושא חשוב כמו איכות הסביבה. הזמן שאדם מבזבז כל יום בדרכים עולה לו כסף, פוגע לו באיכות החיים, וגם מזהם את הסביבה ויוצר לכולנו מדינה פקוקה.

5. כי גם המעסיקים מעדיפים את זה - זה לא סוד שמעסיק יעדיף להעסיק עובד שגר קרוב אליו. הנימוקים, לגיטימיים: עבורו מדובר בחיסכון בעלויות הדלק והנסיעות. בנוסף, קרבה למקום העבודה מגדילה את הנגישות והזמינות של העובד, בעוד שעבודה רחוק מהבית מבטיחה עובד תשוש, עייף וסביר להניח שלא יתמיד זמן רב במקום העבודה.

יחד עם היתרונות המשמעותיים בעבודה הקרובה לבית, יש הסבורים כי כשרוצים לקדם את הקריירה, לפעמים צריך להקריב את הנוחות - פרופסור יונתן סמילנסקי, מנהל המרכז לפיתוח קריירה בפקולטה למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, חושב שנוחות היא לא בהכרח הקריטריון הראשי בבחירת מקום עבודה. "נוחות היא קריטריון חשוב אבל לאנשים אמביציוזיים טיב התפקיד וההזדמנויות שהוא מזמן להם מהווים קריטריון חשוב יותר. וכיום כשאנשים מחזיקים בתפקיד שנתיים או שלוש ואחר כך עוברים לארגון אחר שמאפשר להם קידום והתפתחות, כדאי לבחור בתפקיד מאתגר גם אם הוא דורש זמן נסיעה ארוך, שכן תפקיד כזה יכול להוות פתח לקפיצת מדרגה בקריירה."

חיפוש עבודה במרחק סביר מהבית - איך מוצאים כזו?

זה נכון שלא כל יישוב ניחן בהיצע משרות רחב ולא תמיד קיימת האפשרות למצוא עבודה שלא תדרוש בזבוז של שעות רבות בכבישים. יחד עם זאת, אנו סבורים כי קריאת המפה באופן ברור עשויה לעזור באיתור משרות שנמצאות באזור המגורים ולמצוא את האחת המתאימה ביותר.

לשם כך, לאחרונה ערכנו שיפורים במנוע חיפוש המשרות באתר. הכלי האחרון שהשקנו הוא האוטו הכתום הממוקם במנוע המשרות והעבודה עליו כללה מיפוי של כ-1,600 יישובים ברחבי הארץ, כך שהוא כולל את היישובים הקטנים ביותר. רוצים לחדד את החיפוש ולבדוק אם יש משרה קרובה יותר לבית שלכם? גררו את האוטו במנוע החיפוש וסננו את המשרות שמתאימות לכם, בהתאם לזמן הנסיעה שייקח להגיע אליהן. מי יודע, אולי בקרוב תרוויחו עוד שעה בבית.

הגדילו את הסיכויים שלכם למצוא עבודה חדשה - הירשמו עכשיו!

להסבר נוסף לשימוש באוטו

אולג'ובס: עלייה של 26% בכמות המשרות בתחום ההפצה (The Marker). לקריאה>>>
 

שתף