עולם העבודה - מאמרים » מדור חיפוש עבודה » מחפשים עבודה: משנה לכם מי הבוס?

מחפשים עבודה: משנה לכם מי הבוס?

שימו לב, על פי סקר שערכנו מסתבר כי מגדרו של הבוס עלול להפוך לשיקול מכשיל בחיפוש עבודה


אם לרגע היה נדמה ששנים של מלחמה פמיניסטית לשיוויון מגדרי הסתיימו בהצלחה, ושכיום איש אינו מתנגד לנשים בתפקידים בכירים. מגיע סקר שעשינו לאחרונה והופך את הקערה על פיה...

אז מה הישראלים מעדיפים: בוס גבר או בוסית אישה?

מסתבר ש-50% מהנשים מעדיפות בצורה מובהקת מקומות עבודה שהבוס בהן הוא
בוס גבר(!) ו
רק 13% מהנשים מעדיפות בוסית אישה, ורק ל-37% מהנשים אין העדפה מובהקת. לעומתן, הגברים פחות נחרצים: 25% מהגברים מעדיפים בוס גבר, רק 15% מהגברים מעדיפים באופן מוחלט בוסית אישה ולכ- 50% מהגברים זה לא ממש משנה.

מה זה אומר?

ד"ר יערית כהן בוקק מהחוג לכלכלה ומנה"ס במכללה האקדמית יהודה ושומרון, טוענת במאמר שפורסם ב-TheMarker, כי נשים מנהלות פחות מתחשבות בצרכים של נשים אחרות. "אם יש לעובדת בחילות הריון, ולכן היא מאחרת לעבודה – בוס גבר יבין אותה יותר מכיוון שלא חווה בעצמו את החוויה, בעוד שמנהלת אישה תטען שלה עצמה היו בחילות בהריונות וזה לא פגע בתפקודה בעבודה".
האם נשים מרגישות שכמנהלות הן צריכות להוכיח "גבריות" כדי להתקדם ולהצליח, וזה כשלעצמו גורם להן להיות פחות רגישות? או שחוסר הפרגון הנשי הוא מה שבא לידי ביטוי בסקר? בכל מקרה, במצב העניינים הנוכחי, אל לנו להתפלא כי נשים עדין מהוות רק 40% משוק העבודה, ורק 5% מהן מחזיקות במשרות ניהוליות...


מי הבוס – האם זה שיקול חשוב בקבלת עבודה?

מיגדרו של המעסיק עלול להפוך לשיקול מכשיל בחיפוש עבודה וממולץ להימנע ממנו. אין ספק שסביבת עבודה, כמו גם כימיה עם הבוס, הינה חלק מהשיקולים לפני בחירה במקום העבודה, אך רצוי שכולנו נכיר וניזהר מסטיגמות שטבועות בנו, ונהפוך בטעות דוקא אותן לשיקולים מכריעים בבחירת מסלול הקריירה שלנו.

איך בכל זאת מסתדרים עם הבוס ?

1.
תאמו מראש ציפיות ומטרות
הבינו את מטרותיו ואופן ההסתכלות של הבוס על עבודתכם, כך תדעו בדיוק מה חשוב לו, ומה הם סדרי העדיפות הנכונים. אם דברים לא ברורים – אל תתביישו – תשאלו!

2. התלוננו בחוכמה
תלונה חכמה היא כזו המבוססת על התחייבות שהופרה ומתן פתרון הולם ומיידי ("שבוע לא נפגשנו, למרות שסיכמנו שניפגש פעמיים בשבוע, אולי נוכל להיפגש גם מחר, הפגישה איתך חשובה לי מאוד.")

3.
מקור הפגיעות שלכם טמון בעובדה שאינכם מאמינים כי יש לכם אלטרנטיבה
כשאתם נהלים מערכת יחסים עם הבוס, מתוך פחד שתפוטרו, האגו והביטחון העצמי משחקים תפקיד מרכזי, ויש פחות ופחות מקום לתקשורת עניינית ובונה. הכרת האלטרנטיבות שלכם בשוק העבודה, מסייעת לכם לדעת כי הבחירה היא בידכם, כך שאתם יכולים לנהל את מערכות היחסים בעבודה מתוך עוצמה והגינות אמיתית, ולא מתוך אגו. 

4. מערכת יחסים ארוכת טווח
זכרו! מערכת היחסים עם הבוס, אינה מסתיימת כשהעבודה מסתיימת – חשוב להישאר ביחסים הוגנים גם אחרי שהחלטתם להפסיק לעבוד יחד. הבוס הקודם שלכם יהיה הראשון שיקבל טלפון מהמעסיק הבא שלכם... עוד לפני שיקרא לכם לראיון נוסף.

טיפים נוספים למערכת יחסים טובה עם הבוס תמצאו כאן

שתף