התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » 4 טעויות נפוצות שמגייסים עושים בבדיקת המלצות

4 טעויות נפוצות שמגייסים עושים בבדיקת המלצות

אימות המלצות חשוב לא רק כדי להתרשם מהמועמד – אלא גם כדי לוודא שהוא אמין. אז מאילו טעויות תוכלו להימנע וכיצד לעשות זאת בצורה נכונה יותר?

מאת: בתיה וייסמן

מגייסים רבים חשים כי בתהליך הארוך של גיוס העובדים – שלב וידוא ההמלצות נראה כמו חוליה אחת קטנה שאפשר לוותר עליה, או לבצעה באופן חלקי. אחרי הכל – ניסיון הוא ניסיון ותואר הוא תואר. אולם למרבה הצער ויתור על שלב זה הנו טעות לא קטנה, שעלולה לעלות ביוקר.


אימות המלצות: למה זה חשוב?

בקיצור? כדי לדעת עם מי באמת יש לכם עסק. הדבר אינו מובן מאליו: בדיקה שערכה חברת ADP האמריקאית ב-2007 חשפה כי אצל 41% מהמועמדים שבדקה נמצא הפרש כלשהו בין המידע התעסוקתי שסיפקו – ובין המידע שסיפק המקור הממליץ.

שיחה עם הממליץ יכולה לספק התרשמות בלתי אמצעית ואותנטית לגבי המועמד - אפילו הטון בו הוא משתמש יכול לשקף את דעתו לגביו. בנוסף, זוהי גם בדיקה של אמינות המועמד, אשר תאשר כי להמלצות שלו אכן יש גב.
 
 


לבדוק את ההמלצות: חשוב לעשות זאת בצורה נכונה

בדקו מוקדם יותר, חשבו על שאלות המשך 

 
מאמתים את ההמלצות של המועמדים? מצוין, נמנעתם מהטעות הגדולה ביותר – לא לבדוק המלצות כלל. אולם כאשר מדובר באימות של המלצות, קיימת חשיבות לא רק לאם – אלא גם לאיך. בדיקה לא נכונה או לא מלאה עלולה לגרור אחריה גיוס של מועמד לא נכון, אשר כנראה לא יאריך ימים.

 

הנה 4 טעויות שכדאי להיזהר מהן:

 
 1. בדיקה חלקית של מועמדים 
 
כמגייסים, זמנכם קצוב ועמוס, ולפעמים אין ברירה אלא לוותר על חלקים מתהליך הגיוס – במקרה זה, על בדיקת הממליצים של חלק מהמועמדים. אולם קחו בחשבון כי דווקא המועמד מציג תמונה לא שלמה לגבי עצמו, ושכך אתם עלולים לקבל דווקא מועמד לא אמין ו/או לא כשיר מקצועית.

2. בדיקה מאוחרת מדי של ההמלצות 

רבים בוחרים לבדוק את ההמלצות בשלב בו נותרו להם שניים שלושה מועמדים סופיים אשר עברו את כל שאר השלבים. למעשה, עדיף להקדים את ביצוע השלב הזה עוד לפני שלב הראיון הטלפוני, על מנת לחסוך את זמנכם ואת זמן המועמד, במידה וההמלצות לא ישביעו את רצונכם (או במקרה הרע - יתבררו כלא קיימות).

3. ויתור על שאלות פולו-אפ 

לא מספיק לשאול "האם היית מרוצה ממנו?". אם שאלתם את המעסיק הקודם של המועמד את השאלה הזו והתשובה הייתה חיובית - כדאי לנסות להרחיב, כדי לקבל תמונה רחבה והבנה טובה יותר של המועמד. שאלות המשך שאפשר לשאול, הן "למה בעיניך X הוא עובד טוב?", או "איך היית מתאר את העבודה מולו?"

4. ויתור על הפניה לממליצים שעבדו עם המועמד באופן ישיר

מחפשי עבודה רבים מציעים כממליצים אנשים עמם היה להם קשר מקצועי לא ישיר – כנראה כי איש קשר זה ייתן להם המלצה טובה. אולם כמגייסים, זכותכם המלאה לבקש (ולקבל) המלצה גם מעובד שהיה בעל יחסי עבודה ישירים עם המועמד ויוכלו לספק להם תמונה מדויקת יותר לגביו. המועמד מתקשה לעשות זאת? כדאי לחקור ולהבין מדוע, והאם יש לזה משמעות נסתרת לגביו.
 

לסיכום: ביצוע הליך אימות ההמלצות של המועמד הוא חלק חשוב תהליך הגיוס שלא מומלץ  להקל בו. כדי לוודא שאתם מגייסים את הטובים ביותר – וודאו ככל שביכולתכם כי התמונה אותה הם מציגים בפניכם היא האמת לאמיתה.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקהילת מנהלי הגיוס שלנו בלינקדאין!

שתף