עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » שיוויון במשפחה? התחילו מחופשת הלידה

שיוויון במשפחה? התחילו מחופשת הלידה

במו ידיה: Etsy, ענקית המסחר לעבודות יד מעניקה לעובדיה מסביב לעולם חופשת לידה ארוכה - לא רק לאמהות. מדוע חופשת לידה לאבות היא הדבר הטוב ביותר שקרה לאמהות, ואיך כל זה קשור למארק צוקרברג?מאת: יאנה גימפלביץ'

לפני כתשעה חודשים הכריזה Etsy, זירת המסחר הגדולה למוצרי מלאכת יד, על הרחבת מדיניות חופשת הלידה שלה ל-26 שבועות (מעל חצי שנה בתשלום מלא) תחת הסיסמה "משפחות חזקות, עסקים חזקים". החופשה מיועדת לעובדי החברה בעולם כולו, אמהות או אבות, ביולוגיים או מאמצים, וניתן לצאת אליה במהלך שנתיים מיום הלידה או האימוץ. מאז ההכרזה יצאו לחופשת לידה 48 הורים, כמחציתם אבות. "חופשת הלידה הנדיבה לא השפיעה לרעה על הקריירה של העובדים שלנו. יותר משליש מהם (35%) קודמו", פורסם באתר החברה.


 
 

פייסבוק מובילה רוח של שינוי, יאהו דורכת במקום

ארה"ב היא היחידה בקרב המדינות המפותחות שלא מסדירה חופשת לידה בתשלום. אך Etsy, כגוף פרטי, אינה בודדה במערכה; שורה של חברות מובילות מאפשרות חופשות לידה ולא רק לאמהות, בראשן "נטפליקס" וארגון הצדקה של ביל ומלינדה גייטס, המממנים לעובדיהם כמעט שנה של חופשת לידה. את המתח בין שתי הגישות, זו שרואה הורות כלא רלוונטית לעולם העבודה, לבין ארגונים שהם family friendly, ניתן לראות בדוגמה האישית של שני הורים מפורסמים: מנכ"לית יאהו היוצאת, מאריסה מאיירס, שחזרה למשרדה כשבוע אחרי לידת תאומים, והסבירה שבדיוק כך נהגה גם אחרי לידתה הראשונה, אל מול מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, שיצא לחופשת לידה בת חודשיים כשנולדה בתו. "מחקרים מוכיחים כי כשהורים עובדים נמצאים יחד עם התינוקות שלהם אחרי הלידה, זה מיטיב עם הילדים ועם המשפחות", כתב צוקרברג בפוסט נרגש, וגרף 333 אלפי לייקים.
 
באופן כללי, פייסבוק נחשבת לאחד ממקומות העבודה המבוקשים בעולם, ניתן לראות כי הוא מאפשר חופשת לידה בתשלום למשך 4 חודשים, וכן משכורת לספקים במהלך חופשת ההורות שלהם. רק לאחרונה הודיעה שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של החברה, על שורה של הטבות סוציאליות חדשות. "העובדים שלנו הם הנכס הכי גדול שלנו", כתבה בדף שלה, "אנחנו רואים שוב ושוב כיצד המחויבות לאנשים שלנו הופכת אותם למחויבים יותר לנו. בשעה שבה כמעט 9 מתוך 10 נשים עובדות בארה"ב לא יוצאת לחופשת לידה ואין מדיניות ממשלתית - החברות צריכות להוביל את המהלך".
 
 
 צוקרברג בחופשת לידה. צילום מסך: Facebook
 
חופשת לידה - מישראל ועד איסלנד

ברחבי העולם מתרחבת המגמה לכלול את שני ההורים בחופשת הלידה. לפי דו"ח של ILO, ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם, חופשת לידה לאבות הופכת לנפוצה יותר ויותר, ככל שמעורבות האב בגידול הילדים הופכת למקובלת יותר. מכיוון שבאופן מסורתי, חופשת הלידה מיוחסת לאם, כהמשך טבעי של תקופת ההריון והלידה, לעתים מדובר באפשרות לחלוק את הימים שלהם זכאית האם עם האב. גישה אחרת מניחה שכל הורה זכאי לחופשת לידה, וימים אלו אינם באים אחד על חשבון השני, כמו באיסלנד לדוגמה, שם המונח "חופשת לידה" מתייחס לחופשה בת 9 חודשים - 3 חודשים לכל הורה ו-3 נוספים שההורים חולקים ביניהם כראות עיניהם. עם זאת, הדו"ח מראה כי גם במדינות שמאפשרות חופשת לידה לאבות, לרוב מנצלים זכות זו כשהחופשה היא חובה ובתשלום.

ביולי אשתקד אושרה גם בארץ חופשת לידה ייעודית לאבות, 6 ימים אחרי הלידה, מהם 3 ימים על חשבון ימי מחלה ו-3 ימים על חשבון חופשה שנתית. עד אז, שחרור האב לחופשת לידה היה דבר שגרתי, אך תלוי ברצונו הטוב של המעסיק. בנוסף לכך, בישראל אב יכול כיום להחליף את בת/בן הזוג על חשבון מניין ימי חופשת הלידה, העומדת כיום על 14 שבועות, כלומר 3 וחצי חודשים.
 

אמהות: "הקריירה נפגעת בגלל הילדים"

מסקר שערכה מחלקת המחקר של AllJobs עולה כי 60% מהנשאלים העידו כי בביתם עיקר האחריות על גידול הילדים עדיין מוטלת על האמהות, לעומת 29% מהנשאלים שסיפרו כי אצלם הנטל מתחלק שווה בשווה. 58% מהאמהות דיווחו שהקריירה שלהן נפגעה עקב התרחבות המשפחה, לעומת 31% מהגברים בלבד. התחושות האלו מבוססות למדי - לפי נתוני מרכז טאוב, הולדת ילד מפחיתה 5% משכר האם, בעוד שקצב שכרו של האב גדל בכ-3% בכל פעם שהמשפחה מתרחבת. בנוסף, רוב הנשים שיוצאות לפרק זמן ארוך ממעגל העבודה, תולות את הסיבה לכך בטיפול בילדים ובבית.

במילים אחרות, חופשת הלידה היא רק קצה הקרחון של אי השוויון בין המינים בשוק העבודה, שבא לידי ביטוי באופי התפקידים, בייצוג בדרגי הניהול וכמובן בשכר. "חשוב לעודד אבות לקחת חופשת לידה, כדי לאפשר להם להקדיש זמן למשפחתם וליהנות מגידול ילדיהם. כך נוכל לייצר תודעה ומציאות שיתופיים יותר בתא המשפחתי", נקבע בדברי ההסבר להצעת חוק הצעת חוק עבודת נשים, אך ספק אם ששת הימים שאושרו לבסוף זה באמת מספיק.

הכתבה נכתבה במקור על ידי AllJobs, עבור "ynet"

שתף