עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » מדריך הראיונות המלא: 4 דברים שהמראיין רוצה לדעת עליכם

מדריך הראיונות המלא: 4 דברים שהמראיין רוצה לדעת עליכם

סדרת הכתבות שתעשה לכם סדר בכל נושא ראיונות העבודה. נתחיל מהבסיס - מהם 4 הדברים שכל מראיין רוצה להבין לגביכם? כתבה ראשונה בסדרה

מאת: יאנה גימפלביץ'

התפקיד תפור עליכם, יש לכם את הניסיון והכישורים הנדרשים, זומנתם לראיון אבל – בכל זאת לא הלך לכם? החדשות הטובות הן שעצם הזימון אומר שקורות החיים שלכם מתאימים למשרות מהסוג שאתם מכוונים אליו, כך שאת מחצית הדרך כבר עברתם. עכשיו, בואו נראה איך מתגברים על מה שעומד ביניכם לבין המשרה המושלמת - ראיון העבודה.

קודם כל: בודקים מה לא עובד 

 

נסו לנתח ראיונות עבודה שעברתם, ולזהות את מקורות הקושי שלכם; לפעמים עצם הסיטואציה המלחיצה יוצרת את הבעיה, התרגשות, בלאק אאוט, אתם מגמגמים או מפטפטים וסוטים מהנושא כדי לחפות על המבוכה וכו'. נסו לזכור שראיון הוא בסופו של דבר שיחה, שמטרתה להבין אם תעשו את העבודה על הצד הטוב ביותר. אם התחושה שלכם היא שהלכתם לאיבוד - זה כנראה הדדי. כדי "להשתפשף" אפשר לנסות לתרגל סיטואציה של ראיון, גם בבית או מול חברים.

באופן כללי, ראיון עבודה מוצלח הוא כזה שאתם יוצאים ממנו בתחושה ברורה, שהצגתם את עצמכם באופן המדויק והמחמיא ביותר. בכל מקרה, אל תשקרו ואל תייחסו לעצמכם יכולות שאין לכם, זה ממילא יתגלה, כנראה עוד לפני שתתקבלו. בעיה אחרת היא כשמועמדים טובים לא מצליחים לעתים להציג את היכולות שלהם בראיון העבודה, ולכן הכנה מוקדמת יכולה לעזור מאוד להתמקד וגם לצבור ביטחון בסיטואציה המלחיצה של ראיון העבודה.

                 שושנה מ"בנות": הולכת לראיונות כדי להתאמן

 

כל מראיין רוצה לברר 4 דברים לגביכם:


1. מי אתה?

 
מיהו האדם מאחורי קורות החיים? אילו תכונות, יכולות, כישורים, התנהגות אתם מביאים לשולחן? מהי צורת הניהול שאתם נוקטים כמנהלים או מהי הדרך הכי טובה לנהל אתכם? יש לכם תיק עבודות או המלצות? כל דבר שיכול לספר למראיינים מי עומד מולם ויעזור להם לדמיין איך זה יהיה לעבוד איתכם (או מולכם)

2. למה בחרת בנו?

גם מקומות עבודה רוצים שיבחרו בהם. האנשים שמולכם, שכבר פיתחו גאוות יחידה ותחושות הזדהות עם הארגון - רוצים לשמוע למה אתם רוצים להצטרף אליהם. מועמד, מוכשר ככל שיהיה, חייב להבהיר מדוע הוא מתעניין בתפקיד ובארגון המציע אותו. המשרה היא לא התפשרות והיא לא אחת מתוך 30 המשרות ששקלתם השבוע. כל עוד אתם בתהליך המיון - היא האחת מבחינתכם.
 

3. למה אתה?

ניסיון ייחודי, אופן חשיבה שונה, יצירתיות, יכולות שאין לאף אחד בחברה, הדגישו את אותו רכיב סודי שמבדיל אתכם מכל מי שקורות החיים שלו דומים לשלכם. שימו דגש על תכונות אופי ומיומנויות שיביאו להצלחה בתפקיד הספציפי, מה היתרון היחסי שלכם, את הניסיון רואים בקורות החיים ולרב כבר התייחסתם אליו.

4. כמה זה יעלה לי?

זוהי שאלת ציפיות השכר, בדיקה אם יש הלימה בין ציפיות שכר לבין מחיר השוק של העובד, כלומר השכר המקובל לתפקיד במשק. זיכרו שלרוב מדובר בתיאום ציפיות התחלתי בלבד, וזה לא הזמן להיכנס לפרטים הקטנים והחשובים של מרכיבי השכר ותנאי ההעסקה. את זה תעשו אחרי שתתקבלו, לפני שלב החתימה על חוזה העבודה.  

לשאלות מרכזיות אלו מצטרפות שאלות רקע שונות, למשל - איפה אתם גרים: גם אם זו עבודת החלומות שלכם ואתם מוכנים לנסוע עבורה שעתיים לכל כיוון - המציאות מוכיחה שמרחק גיאוגרפי רחוק מקשה לטווח ארוך וגורם לשחיקה. שאלות רקע נוספות שיכולות לעניין את המעסיק, הן שאלות העוסקות במצבכם האישי והמשפחתי. נכון, אלו שאלות לא חוקיות, אך עדיין קורה שהן צפות בשלב זה או אחר, גם אם בצורה פחות ישירה. שאלות מקצועיות ספציפיות, שבוחנות את הידע הנדרש, או את סגנון החשיבה - מקובלות בעיקר בראיונות מקצועיים ולעתים בשלבים מתקדמים יותר בתהליך המיון, לצד מבחנים מקצועיים שנערכים בבית או בעבודה. נרחיב על כל אלה בכתבות הבאות.
 
 
פורסם לראשונה ב-Ynet
שתף