עולם העבודה - מאמרים » מדור זכויות עובדים » בהשפעת 'השפעת': כל מה שצריך לדעת על ימי מחלה

בהשפעת 'השפעת': כל מה שצריך לדעת על ימי מחלה

הפסדת יום עבודה בגלל מחלה? לא יודע כמה ימי מחלה מגיעים לך? כל מה שצריך לדעת על תשלום דמי מחלה, אופן החישוב וטיפים נוספים לפני חתימת הסכם עם מקום עבודה חדש

רבותי, השפעת חוזרת. וכמידי שנה, חוזרת גם ההיסטריה, כותרות מבהילות בעיתונים ומאזן האימה – כמה כסף יפסיד המשק. ומה לנו יש להציע? תה וסימפטיה וקצת אינפורמציה.

 

שפעת – כמה ולמה?


שפעת היא צרת רבים. בכל העולם בימי מגיפת השפעת נגרמים הפסדים כבדים הנובעים מאובדן ימי
עבודה. בישראל המצב אינו שונה. בחודשים ינואר עד מרץ, עולה רמת ההיעדרות מהעבודה עקב מחלה בכ 70%. בשיאה של תקופת השפעת בחורף אשתקד, מידי יום נעדרו ממקום עבודתם 7-10% מהעובדים מסיבה זו. מדובר בכ 25,000 איש! סה"כ עלתה השפעת למשק הישראלי בחורף הקודם קרוב לשני מיליון ימי עבודה וכמעט 800 מיליון ש"ח.

השנה צופים מספרים דומים. ועוד מספר אחד מעניין - כ 2% מהמעסיקים בארץ חיסנו את עובדיהם כנגד מחלת השפעת בשנה שעברה, ונהנו משיעורי היעדרות נמוכים משמעותית וכמובן הפסד נמוך יותר. 
 

 

מה עושים כשחולים?

נשארים בבית. הדבר מועיל לא רק לכם, אלא גם למעסיק שלכם ולעמיתכם לעבודה, כיוון שמנוחה מקצרת את תקופת המחלה. שפעת היא מחלה מדבקת במיוחד, ושהייה בקרבת אדם חולה, בעיקר בסביבה בלתי מאווררת כמו משרד, תורמת להפצה מהירה. תזכרו את זה כשאתם ממהרים לעבודה במקום לחזור למיטה.

ולנשארים בבית - הבה נברר מה מגיע לכם כשאתם חולים ונעדרים מהעבודה. המידע תקף להיעדרות בגין כל מחלה שהיא, ומין הסתם לא מוגבל להיעדרות בגין שפעת.

 

מה אומר החוק?

ימי מחלה הם ימי היעדרות (באישור רופא) שאינם מנוכים מיתרת החופשה השנתית של העובד. ע"פ מידע המתפרסם באתר משרד המסחר והתעשיה, זכאי כל עובד ל-18 ימי מחלה בשנה, כלומר יום וחצי מחלה עבור כל חודש עבודה.

החוק אינו מחייב את המעבידים לשלם לעובד שכר מלא בגין ימי מחלה. במינימום, עליכם לקבל תשלום בגין ימי מחלה על פי הפירוט הבא:

* בעד היום הראשון למחלה - העובד אינו זכאי לתשלום

* בעד היום השני והשלישי העובד זכאי ל-% 37.5 משכרו היומי

* בעד היום הרביעי למחלה ואילך העובד זכאי ל-% 75 משכרו היומי

הספירה הנ"ל מתאפסת ומתחילה מחדש עם כל חופשת מחלה, ולא בחישוב שנתי. כך שאם הייתם חולים בחודש שעבר והיום אתם שוב חולים, למרבה הצער אתם עשויים שוב להפסיד שכר בגין ימי המחלה. בצד החיובי - במידה ולא ניצלתם את כל ימי המחלה, יש אפשרות צבירה, עד למקסימום של 90 יום סה"כ.

כמה ימי מחלה מגיעים לכם בדיוק?

אם אתם עובדים במקום עבודתכם פחות משנה, זכאותכם לימי מחלה היא בהתאם לוותק בעבודה. הכפילו את מספר החודשים בהם אתם עובדים במקום עבודתכם באחד וחצי ימים. למשל: עובדים חצי שנה? מגיעים לכם 9 ימי מחלה.

עובדים במשרה חלקית - מספר ימי המחלה הוא יחסי להיקף
משרה. הכפילו את כמות ימי המחלה באחוזי המשרה.

עובדים לפי שעות? אופס. בררו עם המעסיק מראש מה הנוהג במקרה זה, כיוון שהעניין מצוי בתחום שהחוק אינו מתייחס אליו במפורש. מעסיק פחות הוגן עשוי להעדיף לחשב את ימי מחלתכם ע"פ ימי העבודה בהם נעדרתם. כך למשל, אם הנכם עובדים יומיים בשבוע, שאינם ברצף, המעסיק עשוי לטעון כי אלה היום הראשון והיום השני למחלה, על מנת לשלם שכר נמוך עבור ימים אלה.

 

יש אופציה אחרת?


יש, אבל בעניין הזה אתם תלויים בהסכם שלכם עם המעסיק או בהסכם העבודה המקובל במקום עבודתכם. כאמור, החוק מגדיר את המינימום שעל המעסיק לשלם לעובד בגין ימי מחלה, אך ישנם מקומות עבודה בהם נהוגים הסכמים נדיבים יותר.

למשל, אם אתם עובדי מדינה, תיהנו מיומיים וחצי מחלה בגין כל חודש עבודה, משולמים במלואם, ומהזכות לצבור ימי מחלה ללא הגבלה. תנאים אלה מקובלים גם בחלק ממקומות העבודה הפרטיים במשק.

המלצתנו? כשאתם מנהלים
משא ומתן עם מקום עבודה חדש, סעיף ימי מחלה בהחלט יכול לעלות לדיון. בדקו מה מקובל בארגון בכלל ובדרג שלכם בפרט. אם למעסיק אין הסכם בעניין ימי מחלה, ובחוזה האישי שלכם הנושא אינו מוזכר, יחולו עליכם הוראות החוק, והן, כאמור, הגרועות ביותר במשק מבחינת העובד. לכן זו פינה שלא כדאי להשאיר פתוחה.

מה אפשר לבקש? יש לנו כמה רעיונות: הגדלת מכסת ימי המחלה השנתית. שכר מלא בגין ימי מחלה, למן היום הראשון. היעדרות ללא אישור רופא על-חשבון ימי מחלה (בארגונים מסוימים ובמגזר הציבורי הדבר מקובל עבור מחלות בנות יום או יומיים).

עוד דברים שכדאי לדעת:

מחלת ילד – ע"פ החוק, הורה רשאי להיעדר מעבודתו עקב מחלת ילד (עד גיל 16) עד 8 ימים בשנה, לצורך טיפול בילדו החולה. הללו יקוזזו מיתרת ימי המחלה של ההורה. במשפחה חד הורית גדלה המכסה ל 12 ימים בשנה. את האישור עבור מקום העבודה ניתן לקבל מרופא הילדים.

מחלת בן זוג / הורה – ע"פ החוק, עובד רשאי להיעדר מעבודתו עקב מחלת הורה או בן זוג עד 6 ימים בשנה, לצורך טיפול בחולה. הללו יקוזזו מיתרת ימי המחלה של העובד. עם זאת, לא כל מחלה מצדיקה היעדרות מסוג זה, ומצבו הרפואי של החולה חייב להיות כזה המחייב עזרה, ועל פי אישור רופא.

מחלה בעת חופשה – אכן תקלה מצערת, אך למרבה השמחה, לא תחויבו בימי חופשה בגין הימים שהייתם חולים, אלא רק בגין הימים בהם הייתם בפועל בחופשה.

הריון – הריון ושמירת הריון אינן נחשבות כמחלה, ועל כן בעת היעדרות בגין שמירת הריון המעסיק אינו חייב בתשלום דמי מחלה (אלא אם הסכם העבודה הנהוג במקום העבודה קובע אחרת). עם זאת, כל מחלה אחרת בתקופת ההיריון, ואפילו כזו הנובעת מן ההיריון, מחויבת בתשלום דמי מחלה ע"י המעסיק.

פיטורין – למרבה הצער, ניתן לפטר עובד בעת חופשת מחלה, וימי המחלה נספרים בחישוב תקופת ההודעה המוקדמת. יתרת ימי מחלה שנצברה בתקופת ההעסקה אינה ניתנת לפדיון ע"י העובד עם סיום עבודתו.

חשוב! לבוס שלכם אין שיקול דעת – מעסיק אינו יכול לקבוע מתי העובד חולה ומתי כשיר לעבודתו, אינו מחליט מה נחשב כמחלה לצורך תשלום ימי מחלה, והוא רשאי רק להוסיף על מה שמגדיר החוק ולא לגרוע ממנו. כך למשל, מעסיק אינו רשאי "להעניש" עובד שנפצע או חלה בעת עיסוק בתחביב (לדוגמא - סקי), באי תשלום ימי מחלה במידה ונקבעו כאלה.

שתהיו בריאים!

לכתבות נוספות בנושא זכויות עובדים.

שתף