התחבר
כבר נרשמת לאתר? התחבר כאן
 
מעסיק חדש? כאן נרשמים
ההודעות שלך
הגדרות
ממשק ניהול גיוסים
יצירת משרה חדשה
התנתק
מוצרי מדיה: פתרונות גיוס אישיים
מיון - שרותי מיון
השמה - שרותי השמה
חדשות קריירה
כתבות למגייסים
דף הבית - גיוס עובדים » מדור עולם הגיוס » מגייסים וקורות חיים: תמונת מצב עדכנית

מגייסים וקורות חיים: תמונת מצב עדכנית

מיון קורות החיים הוא אחד התהליכים המאתגרים ביותר עבור מגייסים. שאלנו אתכם מספר שאלות בנושא, ויצאנו עם כמה מסקנות מעניינות. הרי הן לפניכן

מאת: בתיה וייסמן
 
 
מעניין אתכם לדעת אם אופן הטיפול שלכם בקורות החיים תואם את זה של שאר המגייסים בישראל? סקר* שערכה מחלקת המחקר שלנו בקרב מעסיקים, בדק כיצד מבצעים המגייסים הישראלים את תהליכי מיון קורות החיים.

כמה זמן לוקח לעבור על מסמך קורות חיים? על מה מסתכלים קודם? וכמה חוזרים למועמדים? הנה 5 תובנות מעניינות במיוחד שלמדנו מהסקר, ומספקות תמונת מצב עדכנית.
 
 
 
טובעים בקקפוניה: הקושי הכי גדול בתהליך מיון קורות החיים הוא...

על פי נתוני הסקר, 41% מהמעסיקים העידו שהדבר הקשה ביותר עבורם בתהליך קבלת קורות החיים הוא ריבוי המועמדים הלא רלבנטיים שהגישו מועמדות. 25% מהנשאלים השיבו שהדבר שהכי קשה להם הוא מיעוט פניות למשרה, 16% בחרו במיון וסינון קורות החיים ו-15% בחרו בפער בין קורות החיים לבין מה שמתברר בראיון עבודה.

 
 
 
 
על כמה מקורות החיים שמגיעים אליכם, אתם עוברים בפועל?

אנו שומעים ממגייסים ומגייסות באופן תדיר כי הזמן שלהם לביצוע מלאכת הגיוס הוא קצוב. לכן, הפתיע אותנו לגלות כי 82% מהנשאלים העידו שהם עוברים על כל קורות החיים שהם מקבלים. בהקשר לכך מעניין היה לנו למצוא ש-90% מהגברים השיבו בחיוב, לעומת רק 77% מהנשים.
 
 
 
 
אין לי זמן: כמה זמן אתם מקדישים לסינון הראשוני?

ייתכן וזה יישמע בדיוני או מהיר מדי, אך אחרי תקופת זמן מסוימת בה מפתחים מיומנות, מגייסים יכולים לדעת, תוך כמה רגעים, האם האדם שמאחורי קורות החיים מתאים למשרה או לא. כך או כך, נתוני הסקר מצביעים על כך שהרוב המוחלט של המגייסים הישראלים (80%) משקיע דקה ומטה לסקירה ראשונית של מסמך קורות חיים. למעלה ממחצית מהם (52%) לא עוברים את 30 השניות, ורק חמישית מהם משקיעים מספר דקות לעיון מעמיק בכל מסמך.

 
 
 
69% מהנשאלים: מה הם בודקים קודם כל בקורות החיים?

על השאלה "איזה סעיף ייבדק ראשון במסמך" נמצא רוב מוחלט של 69%, שהשיבו שהם בודקים ראשונה את סעיף הניסיון התעסוקתי. 19% השיבו שהם קודם ייבדקו את הפרטים האישיים (מצב משפחתי, אזור מגורים וכדומה), 6% בחרו בדברים אחרים ורק %5 ציינו את סעיף ההשכלה. כמו כן, 1% בלבד יבדוק את הרקע הצבאי.
"המגמה הכללית בשוק התעסוקה היא להסתכל על מה שהאדם עשה בפועל, כלומר על הניסיון התעסוקתי שלו", אומרת ליליה פאוקר, מנהלת מחלקת עסקים ב-AllJobs. יחד עם זאת, היא מסבה את תשומת לבנו לחשיבותו של סעיף ההשכלה בחלק גדול מהמקרים. "צריך לזכור שהכול תלוי תפקיד. כשמגייסים בוגרים טריים ללא ניסיון, לדוגמה, יש משמעות גדולה לסעיף ההשכלה ולא רק למה האדם למד, אלא גם איפה הוא למד ואפילו באיזה ציונים הוא סיים".
 
 
 
 
סיימתם למיין: האם תחזרו לכל המועמדים?

מחפשי עבודה רבים מעידים שמגייסים פשוט לא חוזרים אליהם כשהתשובה היא שלילית. ואכן, התוצאות של הסקר מוכיחות כי יש אמת מאחורי התחושה: רק 20% מהמעסיקים העידו שהם מקפידים לענות באופן פרטני לכל מסמך קורות חיים שהם מקבלים (כולל אלו בהם התשובה תהיה שלילית).  
 
בהקשר לכך יש לציין שלאחרונה נכנס בישראל תיקון לחוק, שמחייב לעדכן כל מועמד שנבחן לתפקיד גם במקרה שהוא לא התקבל, אחרת המעסיק הפוטנציאלי יהיה חשוף לתביעה (למעט מעסיקים בענף ההסעדה והמסעדנות ולמעט עסקים המונים פחות מ-25 עובדים). החוק החדש מתייחס אך ורק למועמדים שעברו בחינה או ראיון עבודה, כך שככל הנוגע לאי מתן תשובה לשליחת קורות חיים אין מדובר בעבירה על החוק.

 
 
 
גיוס בקליק: כלי חינמי ומתקדם לתהליך מיון קל ויעיל יותר

כדי להקל על המגייסים לנהל את הגיוס שלהם בצורה נוחה ויעילה יותר - פיתחנו את"גיוס בקליק". מדובר במערכת חכמה וחדשנית אשר נותנת לעסקים קטנים ובינוניים כלים שהיו שמורים עד כה רק לחברות ענק, זמינים לכול ובחינם. המערכת מאפשרת למעסיק לדפדף בין כל המועמדים במהירות, ולבצע עליהם פעולות שונות (כגון: הוספת הערות, אפשרויות מענה, תיעוד ההיסטוריה של המועמד) במסך אחד, בקליק אחדעוד היא מאפשרת להחזיר למועמדים תשובה בנוחות ובקלות. בכך היא מסייעת למי שמתעסק בגיוס להשתלט על התהליך המסורבל והארוך של מיון המועמדים - ועדכונם.
 
 
 
 
---------------------------------------------------------
* הסקר נערך על ידי AllJobs במרץ 2015 בקרב 249 מעסיקים ממגוון של ארגונים בשוק העבודה הישראלי.
 
 
 
שתף