אימהות וקריירה

תמרונים אין סופיים, אפס זמן פנוי, גבעות ניירת בעבודה והררי כביסה - אז מה עושים?

אנו מוקפים בספרים וטורים אישיים בעיתונים המציגים את חיי אמהות עובדות כאוסף אנקדוטות משעשעות: תמרונים אין סופיים, גבעות ניירת בעבודה והררי כביסה בבית. איך הפכנו מקרייריסטיות שמכבות את האור במשרד ללולייניות שעושות שפגאט בקרקס החיים.

חופשת לידה או חופשת פרידה?


קרן, מנהלת שירות לקוחות, ביקשה מראש חל"ת (חופשה ללא תשלום) של חודש מעבר לחופשת הלידה בת 14 השבועות (עפ"י החלטת ממשלה ממאי 2007-במקום 12 שבועות). בתום חופשת הלידה ויתרה על החל"ת והתייצבה בעבודה בשמחה והקלה. "גיליתי שכל החופשה רק חשבתי מה קורה בעבודה, והשתגעתי מהעיסוק השגרתי של האכלה, חיתולים וכביסות אין סופיות." גם איילה, יועצת נוער, חזרה לעבודה במהרה אחרי לידת בנה הבכור, למרות שחשבה לקחת שנת חופש. עם הבן השני קרה דבר הפוך. מאחר וידעה שהיא לא בנויה לישיבה בבית עם תינוק היא הודיעה עוד טרום הלידה שתשוב לעבודה כמתוכנן. "להפתעתי, גיליתי שאני לא מסוגלת להיפרד מהתינוק." לשמחתה המעסיק גילה התחשבות, ושמר לה את התפקיד למשך שנה.
איילה בחברה טובה, 45% מהנשים בארץ שלהן ילד מתחת גיל שנה אינן עובדות. איך תוכלי לדעת מה יתאים לך? סקר שנערך בקרב מדגם לא מייצג (כ 10 נשים מסביבתי הקרובה שילדו בשנתיים האחרונות) קובע כי כנראה שלא תוכלי לדעת מראש.  מה את כן יכולה לעשות?

1. דחי את ההחלטה - טבעי הדבר, ולא רק לאחר לידה, שכאשר אנחנו בצומת והמצב לא ברור, לדחות את קבלת ההחלטות. לידה היא צומת בה כל החלטה נראית דרסטית ודרמתית. לכן, בינתיים אל תתפטרי מהעבודה אם אינך משוכנעת שלא תרצי לחזור לעבודה ואל תתחייבי על מועד חזרה לעבודה כל עוד אינך בטוחה שתרצי לחזור.

2. מצאי מחליפה לתקופת חופשת הלידה - אם תפקידך יישאר בלתי מאויש את הרי תדאגי שיחשבו שאת מיותרת והבוס ישלם את מחיר העומס והברדק. אם את תיזמי ותמצאי מחליפה, גם תדעי מי ימלא את מקומך (ושזה לתקופה מוגבלת!) וגם תפגיני רצינות ואחריות כלפי מקום העבודה. ואיך מוצאים מחליפה? תוכלי לפרסם בחינם מודעת דרושים ממש כאן ב-
AllJobs ("למעסיקים חינם?"), בקטגוריה של משרות זמניות, הפכי את למראיינת ולשולטת על תהליך ההעסקה (כמובן, שהבוס יצטרך לאשר את המינוי) - אבל זה כבר נראה אחרת.

3. תתייעצי – להלן הצעה מעניינת:
DBM היא חברה המלווה אנשים וארגונים בתהליכי שינויי, כגון מעברים בין קריירות ובין תפקידים. אביבה ארנון, מנכ"ל החברה, טוענת כי שינויים מאז'וריים בחיים, כגון לידה, עשויים לשנות סדרי עדיפויות, אבל לא משנים את המנוע הפנימי של האדם. "מי שמונעת ע"י אתגרים או הישגיות תשנה סדרי עדיפויות לכמה שנים בגלל האמהות, אבל בסופו של דבר החסך יגבר". לכן, אומרת ארנון, שקבלת החלטות נכונות בצמתים חשובה להמשכיות תקינה בקריירה, ומצריכה כלים. ב DBM יעזרו לאישה להגדיר לעצמה את יעדי הקריירה שלה, ובהתאם, "שבילים צדדיים" שלא יפגעו באפיק המרכזי של הקריירה.

אז מה האופציות?

סקר שנערך לפני כשנתיים עבור נעמ"ת העלה כי למעלה ממחצית מהאמהות לילדים מתחת גיל 12 סבורות כי האמהות דופקת את הקריירה. דוגמאות לא חסרות, אך הבעיה העיקרית היא שכולם יודעים להצביע על הבעיות, אך לא על פתרונות. ובכל זאת, יש אמהות עובדות. מה הן עושות?

1. שינוי מסגרת שעות - קל יותר במסגרת קיימת, כשמכירים אותך ומעריכים אותך יהיה יותר רצון לבוא לקראתך. בחיפוש עבודה חדשה, כדאי להגיע לראיונות מוכנה לשיחה בנושא השעות ולהכין התייחסויות פרקטיות. למשל, צייני כי את מוכנה להישאר מאוחר פעמיים שלוש בשבוע ובשאר השבוע תצאי מוקדם. פרטי את הסידור לילד. חשוב שתאמרי כי את לוקחת על עצמך את מלוא האחריות ומתחייבת לכך שהעבודה תבוצע במלואה.

2. עבודה מהבית - שירה, רופאת שיניים, החלה לעצב בבית ולמכור אביזרים לחדרי ילדים, לאחר שנולדה בתה. במקביל, צמצמה את מסגרת העבודה למשרה חלקית. טל, אשת שיווק לפני הלידה, ריעננה כישורי כתיבה ישנים, וכיום היא מתפרנסת ככותבת ויועצת שיווקית לחברות קטנות. לעבודה מהבית כפרילאנס יתרונות רבים עבור האם העובדת, שהחשובים בהם הם גמישות, שליטה במסגרת השעות, וכמובן חיסכון בעלות מטפלת/משפחתון. ארגון "אמהות עובדות מהבית" מספק יעוץ ומארגן ירידים בהן נמכרות יצירות של אמהות (שעובדות מהבית...). פרטים באתר בייבי-טבע תחת "מוצרים".

3. אין לך כישרון יוצר שאפשר לתרגם להכנסה? לשמחתך, קיימות הצעות עבודה לשכירים ופרילאנס המתאימות לעבודה מהבית. חיפוש ב
AllJobs בעזרת מילות החיפוש " עבודה מהבית " העלה כמה עשרות  משרות בתחומים מגוונים.

4. משרה חלקית -  מנתוני משרד התמ"ת, קרוב ל 40% מהנשים מועסקות במשרות חלקיות. קיימים עשרות סוגי משרות המאפשרות לעבוד במסגרת שעות שבועית הנמוכה ממסגרת משרה מלאה. 
ב- AllJobs ישנן הצעות עבודה במשרה חלקית בלמעלה מ 60 מקצועות שונים.

5. משרה הסתדרותית - ארגונים שהיו בתחתית סולם הנחשקות כשהיית רווקה קרייריסטית הם בדיוק מה שאת מחפשת כאם. אותו ארגון אפור ומאובק, שאת עובדיו דמיינת מקלידים באצבע אחת על מכונת כתיבה בעוד מגישת התה חולפת עם עגלתה במסדרון, התגלה כמקום עבודה שמכבה את האור לפני שהגננת של הילד הולכת הביתה. אמנם השכר נמוך יחסית לשוק הפרטי, אבל כך גם מסגרת השעות. תוסיפי את התנאים הנוחים בדרך כלל של ההסכמים הקיבוציים ואת עשויה לגלות שעשית עסקה לא רעה בכלל.

7. עובדות כרגיל, משרה מלאה פלוס - זו בחירה לגיטימית, גם אם לא כולם יסכימו אתך, ובלבד שאת שלמה איתה.

 

נגמרה החופשה – החלטת לחזור ולחפש עבודה...


14 שבועות חולפים מהר, לא? נניח שהחלטת שאת מוכנה לחזור לעבודה, אבל זקוקה לעבודה שבה יתחשבו במצבך החדש. מה עושים? איך מחפשים?

1. קבעי את סדר העדיפויות שלך - כך התהליכים יהיו יותר נכונים וחיפוש העבודה יהיה יותר ממוקד ופחות מתסכל.  אין סיבה לעמוד שוב ושוב בפני אותן דילמות בגלל משרות שאינן מתאימות לסגנון החיים האימהי הספציפי שבחרת.

2. מצאי "סידור" - בחירת מטפלת או משפחתון והרגלת התינוק למסגרת החדשה עדיפה ללא לחץ ולא ברגע האחרון. ניהול נכון של התהליך מפחית את המתח הכרוך בפרידה מהתינוק ומאפשר חזרה חלקה יותר לעבודה. בנוסף, העובדה שכבר יש לך "סידור" עשויה להוסיף נקודות אצל מעסיק פוטנציאלי. ואיך מוצאים מטפלת? גם כאן תוכלי להיעזר במדור "מחפש עובדים?" של
AllJobs - אימהות רבות כבר מצאו דרכנו מטפלת או אופר. עוד אופציות (במחיר סמלי)? נסי את אתר  ozeret4u.

3. אין לך זמן לחפש  – חיפוש עבודה הוא עבודה במשרה מלאה, ולך כבר יש אחת הכרוכה בקקי, פיפי ושאר מעללים... איפה תמצאי את הזמן לחפש את המשרה שבדיוק בדיוק תתאים לך - גם מבחינה מקצועית וגם תתחשב בצרכים החדשים שלך כאימא? בדיוק בשביל זה הקמנו את
AllJobs. מקום אחד שמרכז את כל הצעות העבודה בישראל, מה שמאפשר לך חיפוש מרוכז, פעם אחת ביום בכל המקורות הקיימים בישראל לחיפוש עבודה. האתר מציע גם לשלוח לך ישר הביתה למייל את הצעות העבודה המתאימות לך, ובכך חוסך לך הרבה מאוד זמן של חיפוש, שתוכלי להקדיש ל... שינה! 

4. דרושה: משרה מעניינת, נוחה, גמישה ומתחשבת עם שכר הולם בצידה - הרבה אימהות לא מאמינות שאפשר. איך מישהו יכול לתת לי גם גמישות בשעות העבודה, התחשבות במחלות הילד, בפחדים מהגן, באיחורים לא מתוכננים מראש ועוד שהמשרה גם תהיה מעניינת ומאתגרת ועם משכורת גבוהה? אכן משימה לא פשוטה. כדי שאת תדעי שבחרת את הכי טוב ממכלול האופציות הקיימות היום בשוק, הקמנו את
AllJobs, שמאפשר לך חיפוש במקום אחד בכל הצעות העבודה הקיימות במשק. כי מה יקרה אם דווקא בעיתון שלא שנית היום, או באתר שלא נכנסת אליו היום, התפרסמה המשרה שבדיוק מתאימה לך?

 5. החור השחור


לא עבדת שנתיים? חמש שנים? איך חוזרים לפעילות? איך מסבירים את החור שנפער בקורות החיים?


התמודדות עם עצמנו - לעיתים אחרי שבילינו זמן מה מחוץ למעגל העבודה, הדברים שחוסמים אותנו הם יותר פנימיים מחיצוניים, טוען אופיר נחום, מאמן עסקי ואישי במאמרו "חזרה למעגל העבודה – עשרת עיוותי החשיבה". נחום מצטט את וודי אלן במשפט "לפעמים 90% מההצלחה זה פשוט להתחיל". חלק מהפחד הוא מפני כשלון אפשרי ולעיתים קל יותר להמשיך לשבת בבית ולא להתמודד עם הפחד, אלא למכור לעצמך טיעונים רציונאליים, לכאורה, אודות הקשיים הצפויים בשילוב בין עבודה לאימהות ומידת האטרקטיביות שלך כיום בעיני מעסיקים. אז איך מתחילים? כמו שמתחילים כל חיפוש עבודה – כותבים קורות חיים ויוצאים לראיונות.


התמודדות עם שוק העבודה - איריס קסל, מנהלת אגף גיוס והשמה בפילת ממליצה:
1. קורות חיים  - חד משמעית לא להשאיר "חור" לא מוסבר, ולא להשתמש בפטנטים שונים על מנת להעלים אותו, אלא לציין בסעיף הניסיון התעסוקתי בשנים הרלוונטיות משפט המתאר את עיסוקך בשנים אלה, כגון "לידת ילדים והטיפול בהם".  תוכלי לקרוא כאן טיפים נוספים לכתיבת קורות חיים.


2. ראיונות עבודה - תוכלי לנמק את שובך לעבודה בכך שמיצית את השהיה בבית. עובדת לאחר שנתיים בבית היא טעונת מצברים ואינה שחוקה. גם הנימוק הכלכלי, על הצורך לתרום לכלכלת המשפחה הוא נימוק מקובל, שיעיד כי העבודה תהיה חשובה לך. תועלות נוספות למעסיק עשויות להיות אם ניצלת את פסק הזמן מהעבודה לקורסים והשתלמויות, או אפילו לתואר נוסף. רוצה הכנה נוספת לראיון עבודה?


3. ומה לא? חד משמעית לא להתייחס לפרק הזמן בבית ככזה שבו רכשת ניסיון ניהולי כגון ניהול מספר משימות מורכבות במקביל ("טיגון שניצלים תוך כדי קיפול כביסה תוך כדי החלפת חיתול") או ניהול זמן ("לשחרר את המטפלת ב 15:40, לאסוף את הגדול מהמשפחתון ב 15:50 ולהגיע לחוג ב 16:00 בדיוק"). ישנם מראיינים שיתהו אם כישורי החשיבה שלך לא נפגעו בעקבות טיעונים מסוג זה.

ובכל זאת, כדאי להעסיק אמהות


לא כולם רואים באמהות מכשלה לקריירה. "נשות קריירה שעשו כברת דרך והצליחו, כבר הוכיחו שהן יודעות לתמרן בין הבית לקריירה, והאמהות אינה מפריעה לעבודה", אומרת אסתי הייטנר, מנכ"ל "עמדה", חברה להשמת בכירים. ואיריס קסל מונה גם יתרונות "נטו": "האם העובדת, אם רק יתנו לה, תיתן את הנשמה. אמהות (ולמען ההגינות נציין שגם חלק מהאבות המסורים) ממוקדות יותר בעבודה, ומנצלות את זמנן בצורה יותר יעילה, למשל – אינן לוקחות הפסקות צהריים ארוכות ואינן מתעכבות לשיחות ממושכות ליד מכונת הקפה. למה? כי יש שעה בה הן צריכות לצאת ויש עבודה להספיק עד אז".


ישנם מעסיקים המעדיפים להעסיק אמהות. גדי, בעל משרד בינוני לייעוץ שיווקי, שכר לאחרונה סופרוויזרית בכירה, שלאחר הלידה חיפשה תפקיד, שיאפשר לה לעבוד במשרה חלקית. הקטנת מסגרת שעות העבודה אפשרה לו להשיג מישהי מנוסה ומקצועית בעלות פחותה. אורנה, מנהלת חברה משפחתית ליבוא ציוד תעשייתי, מעסיקה כמעט אך ורק אימהות. לטענתה, בעסק מסוג זה חשובים מאוד הקשרים, הנבנים לאורך שנים, ואמהות מחפשות יציבות בעבודה וישארו בחברה לאורך זמן.


ואכן, ישנם מעסיקים שאוהבים את התחושה שהעובדת מחפשת "להשתקע" במקום עבודה. הדבר חשוב במיוחד בתפקידים בהם תחלופה גבוהה היא בעייתית.  שם יתרונן של האמהות, המחפשות יציבות תעסוקתית, גבוה. אמהות עובדות הן יותר לויאליות למקום העבודה ונשארות באותו מקום לאורך זמן, לכן, חשוב להן לתת תפוקה ולהשביע רצון. איך תמצאו את המעסיקים המעוניינים להעסיק אימהות? בדיוק בשביל זה, העלנו קטגוריה מיוחדת שנקראית "מתאים לאימהות" - כל המשרות המפורסמות בה, הן משרות של מעסיקים, שהגדירו במודע כי המשרה הנ"ל מתאימה לאם (וגם אב,אם הוא מעוניין בכך כמובן).

לאתר עבודה לאמהות

כתבות נוספות:
שתף