עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » 3 דאגות לא מוצדקות שיש לכל מחפש עבודה

3 דאגות לא מוצדקות שיש לכל מחפש עבודה

מחפשים עבודה אבל לא נראית התקדמות באופק? הדאגות הבאות עשויות להוות משוב מעולה והזדמנות לשפר את התוצאות

מאת: נטלי ברון

תקופת חיפוש עבודה מלווה לרוב בדאגות לגבי הצלחה בתהליך, מול משוב אפסי מצד המעסיקים. נשמע מוכר?

חיפוש עבודה הוא תהליך בודד, שבו למעט תחושת הבטן שלכם וכמה פרמטרים כמו שיחות טלפון, ראיונות מהם יצאתם בתחושה לא טובה והעובדה שעוד לא מצאתם עבודה - אין לכם ממש משוב לגבי ההצלחה שלכם בתהליך. אך יחד עם זאת, בדיוק הדברים האלה עשויים להיות המשוב הטוב ביותר שבזכותו תוכלו לשפר את מה שעשיתם עד כה. ולמעשה, זה בדיוק מה שאנחנו עושים כעובדים - מודדים את העבודה שלנו על פי הצלחה ובוחנים מה אפשר לשפר.
 
 
 


3 הדאגות הבאות מלוות מחפשי עבודה רבים, אך למעשה, הן אלו שעשויות לעזור לכם להבין מה מעכב אתכם בתהליך:

 

1. חזרו אליכם פעם אחת למרות ששלחתם 10 קורות חיים


במיוחד בעידן האינטרנט, ידוע כי על כל משרה יש המון מתמודדים, וזה תלוי כמובן בתחום בו אתם מנסים למצוא עבודה, באזור הגיאוגרפי שלכם, מספר שנות הניסיון ועוד. בנוסף, ידוע לנו גם שכמו בעוד תחומים, גם בעולם העבודה יש תקופות חלשות יותר כמו במהלך חגים וחופשים - ולכן זה די נורמלי שבמקרים מסוימים לא תקבלו הרבה פניות ממעסיקים.


מה אפשר לעשות? 


חוסר משוב ממעסיקים עשוי לרמוז על כך שמשהו בקורות החיים או באופן שבו אנחנו שולחים אותם גורם לבעיה, לכן, בחנו:

1. האם קורות החיים שלכם מקצועיים מספיק?
2. האם אתם עומדים בדרישות שציין המעסיק במשרה?
3. האם ניתן להבין בקלות מקורות החיים שלכם שאתם מתאימים לתפקיד?

אם אינכם בטוחים לגבי 3 השאלות, תנו לאדם אחר לבחון זאת עבורכם ובמידה והתשובות הן "לא", אז לפחות עליתם על הבעיה שבה אפשר לטפל, כדי להתחיל לקבל התייחסות ממעסיקים רלוונטיים.
 


2. היו לכם שני ראיונות לא מוצלחים 


אחרי תקופה ממושכת שבה עבדתם ולא ליטשתם את כישורי הראיונות שלכם, יציאה לדרך חדשה עשויה להיות קשה בהתחלה. במקרים מסוימים, גם עזיבת העבודה הקודמת אפופה בתחושות שליליות ודברים שקרו שם עדיין לא "שקעו" לגמרי, באופן שתוכלו להציג את הדברים אותם אינכם מבינים עדיין לעומק בעצמכם. במקרים אחרים, אתם פשוט יוצאים בתחושה לא טובה ואין לכם מושג למה, וזה מדאיג.
 


מה אפשר לעשות? 


אם פניות ממעסיקים יש, אבל ראיונות העבודה אליהם הלכתם עד כה, לא הניבו פרי - זו הזדמנות לחשוב על כישורי הראיון שלכם. בתוך זה, אפשר לקרוא על מענה נכון לשאלות נפוצות שכנראה ישאלו אתכם ולפתח מודעות עצמית גבוהה ואחריות על החלק שלכם בתפקידים שבצעתם ובהחלטות שקיבלתם במהלך הדרך. אולי אתם אפילו עונים יפה לשאלות, אך לא משדרים מספיק מוטיבציה, או עושים טעויות אחרות במהלך הראיון - מה שזה לא יהיה, כשלוקחים את הנושא ברצינות, אפשר להשתפר ולהתחזק במקום הזה.
 


3. אתם מתקבלים לעבודות שאתם לא רוצים באמת 


לפעמים במהלך חיפוש עבודה ארוך וממושך, קורה שמגיעים למצב שבו שולחים קורות חיים בשיטת "לירות לכל הכיוונים". מעבר לבעיה של אי חזרת מעסיקים מפאת חוסר התאמה (שמחזירה אותנו לסעיף הראשון), הדבר שלו לא ציפיתם הוא שבאמת יחזרו אליכם. זו בעיה בפני עצמה כי אתם עלולים לחשוב שזה כל מה שמחכה לכם בחוץ, בעוד שזה רק הגיוני שאם שלחתם לתחום שבו קל לכם יותר להתקבל, יחזרו אליכם יותר מהר. הבעיה מתחילה בקורות החיים ועשויה להמשיך אם תתקדמו בתהליך מול המעסיק ובסופו של דבר תחליטו לבטל.
 


מה אפשר לעשות? 


מאוד חשוב לנסות לא להגיע לייאוש. מתחילת התהליך כדאי לבחון את קורות החיים היטב, להחליט עם עצמכם אילו משרות רלוונטיות עבורכם ולא פחות חשוב - מהם הקווים האדומים שאותם לא תרצו לחצות - למשל, משרה רחוקה מדי, שכר נמוך מדי או תפקיד שלא מעניין אתכם והינו בגדר פשרה.
ברור שבמקרים בהם אין עבודה, עדיף לקחת את מה שיש, ובהמשך הדרך לחפש משהו מתאים יותר. כמו כן, אם אין לכם את הניסיון הדרוש ואתם מעוניינים בדריסת רגל בתחום כלשהו, לפעמים משרה זמנית או משרה שלא תואמת את השאיפות שלכם, עשויה לטמון בחובה יתרונות אחרים עבורכם ושווה שינוי בגישה כלפיה.

לסיכום, אם אף מעסיק לא יגלה לכם "איך הולך לכם?" בתהליך חיפוש העבודה שלכם, עשו זאת בעצמכם. בחינה מעמיקה של הדברים שאינם עובדים, עשויים להיות אלו שיעזרו לכם לשים את האצבע על מה שלא עובד בתהליך - ולתקן אותו.
שתף