עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » 3 שאלות שמוציאות את החשק לחפש עבודה

3 שאלות שמוציאות את החשק לחפש עבודה

אם החלטתם להיתקע בעבודה שאתם שונאים, רק כדי לא לשמוע את השאלות הבאות, בעיה שלכם. כי עם קצת חידוד והשחזה גם להן יש תשובה

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

חיפוש עבודה הוא הזדמנות נפלאה לשפר את התנאים ולחדש את התקווה לקפיצת מדרגה בקריירה. אבל חיפוש עבודה הוא גם סיוט לא קטן, שלא לומר דרך מרובת מהמורות הכוללת - מלבד סיכוי טוב להיתקל במראיינים ומראיינות מהגיהינום - שאלות שלא ברא השטן.

יצאנו לברר אילו שאלות מוציאות לאנשים את החשק לחלום על העבודה הבאה וחזרנו עם אלו שתשמחו ואפילו תתפלאו אם המראיין שלכם לא ישלוף אותן. בונוס - מה הכי אסור לומר ואיך אפשר לצאת מהן, ולא בשן ועין.

 

"מה החולשה שלך?"

אין ספק, שמדובר באחת השאלות המלחיצות; התחושה היא שאתם מצויים תחת חקירה משטרתית ואז עולה הצורך לחשוב מהר מהר איזו עצם תוכלו לזרוק למראיין כדי להשביע את רעבונו להכשיל אתכם.

הכי לא - להגיד שאתם פרפקציוניסטיים
אם בא לכם לצאת נדושים מהסיטואציה הזו, פשוט תגידו שאתם פרפקציוניסטיים. המראיינת ממש תתלהב שמצאה עובד וורקוהוליק כמוכם ותקבל אתכם מיד לעבודה. נשמע הגיוני? זהו, שלא. זה נדוש, חסר כנות ומעוף, ולגמרי לא עובר.

לצאת מזה בטוב
יעל פרימק תמיד אומרת, שלא תצליחו לצאת מהשאלה הזו בלי לתת חולשה אמיתית שלכם (שאינה "קריפטונייט"). ובכלל, אם יש שאלה שצריך להתכונן אליה, זו האחת. לפני שאתם יוצאים מהבית, חשבו על המשרה המדוברת ועל חולשה שיש לכם שלא תגרום למראיין לפחד לגייס אתכם. זאת אומרת, לא משהו שממש מחבל בתפקיד הזה. וכדי לעמוד בהצלחה גם בשאלות שיגיעו בעקבות החולשה שבחרתם, כדאי כבר לחשוב מראש על איך אתם מתמודדים איתה, פלוס דוגמא. למשל, "באופי שלי אני בן אדם קצת מפוזר, אבל עם השנים למדתי להתארגן בעזרת יומן ואפילו את הסידורים והחשבונות שלי אני מנהל על אקסל".

עדיין לא יודע מה החולשות שלך? נסה את אבחון Online

הלא חוקית: "מתכננת הריון בקרוב?"


לא מזמן שאלנו את הגולשים בפייסבוק של AllJobs אם נתקלו בשאלות לא חוקיות במהלך ראיונות עבודה. האמת היא שלא ציפינו להייענות גבוהה, אבל הופתענו: בראש כיכבה התגובה "אני אמא לשניים והחצוף שאל אותי אם אני מתכוונת להיכנס להריון בקרוב". ופה זה לא נגמר - מיד אחריה הצטרפו גולשות נוספות שהשאלה הזו לא היתה זרה להן. מסתבר, ששאלות כמו "כמה ימי מילואים אתה עושה בשנה?" או אפילו "מאיזו עדה את/ה?" עדיין נשאלות במדינת ישראל של ימינו.

הכי לא - דווקא אין דבר כזה
מבחינה חוקית, אפשר לתבוע מעסיק על הצגת שאלה שאינה חוקית, וגם אף אחד לא עוצר אתכם מלהעיר לו. אבל האם זה כדאי? לא תמיד. עו"ד שאול הזנפלד, מומחה לדיני עבודה לא חושב שעל כל שאלה כדאי לרוץ לבית משפט: "אין "כלל אצבע" שבמקרה מסוים "כדאי" לפנות לבית הדין ובמקרה אחר – לא. אך אני בדעה שלבית הדין יש לפנות רק בנסיבות חמורות ועל בסיס עובדות קונקרטיות. התשומות הכרוכות בניהול הליך משפטי הן עצומות ולא מדובר רק בכסף, אלא בתהליכים הדורשים השקעה רבה וזמן יקר. לכן, אם אין הכרח, עדיף "להמשיך הלאה" בחיים."

לצאת מזה בטוב - אין שחור ולבן
גם יעל פרימק, מסתכלת על זה בתלת מימד: "למרות התחושה הלא נוחה שמתלווה לשאלות כאלה, יש לקחת בחשבון שאולי המראיין הציג את השאלה בתום לב ומחוסר מודעות לנושא. כך שיש דילמה: אם המועמד יגיד למראיין שהשאלה לא חוקית, סביר להניח שהעבודה לא תהיה שלו. מצד שני, אולי הוא לא ירצה בכלל לעבוד במחיצת מעסיק ששואל שאלות כאלו ואחרות בראיון עבודה, ואז כמובן שהוא יכול להשיב כרצונו ובהתאם להשקפתו בעניין זה. ואפשרות שלישית - אם המרואיין מחליט להבליג ולראות לנגד עיניו רק את ההצלחה בראיון, הוא יכול להחליט פשוט להשיב בפתיחות וענייניות."

"ספר לי על עצמך"

כן, זו לא טעות. דווקא השאלה בעלת המראה התמים שבסך הכל משקפת לכאורה את רצונו של המראיין לדעת עליכם יותר - מוציאה אנשים מדעתם. "כל מה שהם (המראיינים) צריכים לדעת כתוב בקורות החיים. מה יש לספר? או יותר נכון, לדקלם מקורות החיים (אני בת… גרה ב… נשואה… עם או בלי ילדים… עבדתי כאן וכאן) והמבט הכאילו מתעניין ממש מרגיז" מסבירה לנו גולשת בפייסבוק אותה שאלנו מה כל כך מרגיז בשאלה הזו. גם המגיבים האחרים לא מתבלבלים:

 

 

הכי לא - לספר על האוגר הסיבירי שאימצתם לאחרונה


כמו שיש הצגה עצמית בדייט ראשון, זו השאלה שמזמינה אתכם להציג את עצמכם בעל פה, לא על קורות החיים שלכם. והצגה עצמית גרועה תהיה ארוכה מדי וכזו שיורדת לפרטים לא רלוונטיים אליכם כעובדים. כזה פשוט.

לצאת מזה בטוב - לשכלל את הטכניקה


אז כמו בשאלה הראשונה; גם הצגה עצמית טובה דורשת הכנה מוקדמת. ואם לא הכנה מוקדמת, לפחות גלגול נקודות חשובות בראש לפני שמתחיל הראיון. הצגה עצמית טובה יכולה להיות מעניינת, ובנוסף לפרטים הטכניים כמו שם, גיל, השכלה, ניסיון וכיו"ב, ספרו גם מה אהבתם בתפקיד, מה מאתגר אתכם, במה אתם גאים וכמובן, למה אתם רוצים את התפקיד שעליו אתם מתמודדים בראיון. חשבו על זה כעל מפרט של מוצר שאתם צריכים למכור, ועשו את זה באופן שיעשה למראיין את החשק לקנות. הנה 5 דרכים לענות על השאלה המפחידה הזו.


לסיכום,
כל אחד מאיתנו יצא פעם מראיון עבודה ותהה האם הוא ענה כמו שצריך על השאלות ששאלו אותו. החשש הזה לגמרי לגיטימי, אבל לא כדאי להפוך אותו לחסם. האמת היא שחבל לפספס הזדמנות להתקבל לעבודה טובה רק בגלל פחד או חוסר חשק כזה או אחר, במיוחד כשכל מה שצריך לעשות כדי "לשבור" את החוויה המתסכלת הוא להתכונן כמו שצריך.

הגדילו את הסיכויים שלכם למצוא עבודה חדשה - הירשמו עכשיו!

שתף