עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » 5 דרכים להרוס את קורות החיים שלכם

5 דרכים להרוס את קורות החיים שלכם

בזמן שתקראו את הכתבה הזו מנהל גיוס ממוצע כבר יספיק לעבור על 6 קורות חיים. רינה אדלמן, יועצת ממחלקת שדרוג קורות חיים ב-AllJobs, מספקת הצצה על 5 טעויות קריטיות שיחרבו לכם את הרזומה

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

האם אתם בטוחים שמסמך קורות החיים שלכם עושה לכם שירות מוצלח? פגשתי לשיחה את רינה אדלמן, יועצת ממחלקת שדרוג קורות חיים כאן ב-AllJobs ושמעתי ממנה סיפורים על אנשים שחיבלו לעצמם בקורות החיים מבלי שאפילו ידעו על כך. לפניכם, חמש השגיאות הפופולריות:

1. גברים רצים מרתון ונשים קוראות ספרים

"אחד הפרטים המיותרים ביותר שתוכלו לספק בקורות החיים שלכם, במיוחד אם הם כבר עמוסים" אומרת רינה, "הם תחביבים שכל קשר בינם לבין התפקיד שאליו את מעוניינים להתקבל מקרי בהחלט. למשל, נתקלתי פעם בבחור שחיפש עבודה בהנהלת חשבונות וכשעברתי על קורות החיים שלו ראיתי שהוא ציין שהוא מטיס עפיפונים בשעות הפנאי. מיותר לציין שהמלצתי לו להוריד את הנתון הזה מקורות החיים שלו. הרי זה לא רלוונטי לתפקיד המבוקש ובינינו, לפעמים התחביב כל כך לא מתחבר לאופי הרשמי של קורות החיים, כך שזה עשוי להישמע אפילו מוזר."


"מי מספר יותר על התחביבים שלו - נשים או גברים"?

"באופן חד משמעי, גברים. התחביבים הנפוצים שעולים הם: ריצת מרתון, רכיבה מקצועית על אופניים ובאופן כללי - כל מה שספורטיבי ואתגרי. יש גם תחביבים מעולם הבישול, כגון גבנות (הכנת גבינות) או אפיה. נשים ממעטות מאוד בציון התחביבים שלהן. במידה והן מציינות תחביבים, זה בדרך כלל קריאת ספרים".

"מתי כן אפשר לציין תחביבים בקורות החיים"?

"לפעמים השולח מקווה שמי שמקבל את קורות החיים שלו יראה בתחביב שלו ערך מוסף, אך ערך כזה קיים רק כאשר יש זיקה ישירה בין התחביב לעיסוק. לדוגמא, מי שמכין גבינות בשעות הפנאי ומגיש מועמדות לעבודה בתנובה אולי יזכה בעוד נקודה."

2. "עשיתי, הובלתי, ניהלתי" 

עוד טעות שרינה נתקלת בה הרבה טמונה בניסוח. "רבים נוהגים לציין את פועלם בגוף ראשון. זו טעות שמאפיינת אפילו מנכ"לים. לא מדובר בטעות חמורה, אך יש משהו לא רשמי בציון הניסיון המקצועי באופן הזה - זה נשמע אישי מדי ופשוט מקלקל את הרושם הראשוני עוד בשלב קורות החיים."

רוצה שנשדרג לך את קורות החיים? לחץ/י כאן

"אז איך היית ממליצה לציין ניסיון מקצועי"?

"לפני כמה שנים הגיע אלי מנכ"ל שעבד בחברה מאוד גדולה וזה עתה סיים תפקיד. כשעברתי על קורות החיים שלו, ראיתי שהטעות אצלו טמונה באופן שבו הוא ניסח את הניסיון התעסוקתי. הוא "נפל" היכן שנופלים רבים אחרים – וכתב את הרזומה שלו בגוף ראשון. נכון שלא מדובר בטעות חמורה, אך את קורות החיים מקובל לכתוב בשמות הפועל, ניסוח המשדר טון רשמי יותר. במקום לכתוב 'הובלתי תהליכים', כדאי לכתוב 'הובלת תהליכים'. נכון שבסך הכול מדובר בשינוי קטן אבל הוא עושה הבדל גדול."

3. "1969-1970: גן שולה"

מבחינת רינה, כל דבר המקשה על ממיין קורות החיים לאתר את המידע הרלוונטי - מחבל בסיכויים של המועמד להתקבל לעבודה. "כשאנחנו שולחים קורות חיים, אנחנו סבורים שמישהו ממש יושב וקורא אותם. אך האמת שונה בתכלית. מגייס מקבל ברוב המקרים כמות גדולה של קורות חיים ועליו לאתר מבין כולם רק את אלו שעונים על כל הדרישות. מה שקורה בפועל, זה שהוא לא מעיין בקבצים שהוא קיבל, אלא סורק אותם כדי למצוא את המידע הרלוונטי. אם קורות החיים שלכם עמוסים מדי לקריאה, ייתכן מאוד שהוא יעדיף לעבור קודם על קורות החיים שקל לו יותר לקרוא."

איך נראו קורות החיים הכי ארוכים שקיבלת?

"כבר ראינו פה במחלקה, קורות חיים בני יותר מ-4 עמודים. לדוגמה בחור כבן ארבעים, שהכניס לקובץ כל צעד ושעל בתולדות חייו: מידע מיותר כגון בית ספר יסודי, מגמה בתיכון וכל קורס לא רלוונטי שנלמד עד התואר. כמובן שקורות החיים הרסו לו כל סיכוי להגיע לראיון עבודה, ולא בצדק."

"ובקיצוניות השניה", מוסיפה רינה, "יש גם כאלה שכותבים קורות חיים בסגנון של מברק וממעטים לפרט ולתאר את התפקידים שביצעו. הם בעצם סומכים על כך שהמעסיק יודע מה כולל התפקיד, כשבפועל חשוב לספק את כל המידע הרלוונטי תוך שמירה על איזון".

אז איך את מציעה למועמדים לכתוב קורות חיים קלים לקריאה?

"אני מציעה להימנע מ-3 סוגים של עומס לא הכרחי:

1. מבחינת עיצוב המסמך, כדאי לכתוב בתבליטים ולסגל ניסוח ענייני וקריא יותר.
2  לכלול את 15 השנים האחרונות: סביר להניח שכל מה שעשיתם לפני 15 שנים אינו רלוונטי לימינו.
3. לשמור על מסגרת עמוד אחד. מניסיוני, כל מה שחשוב ורלוונטי יכול להיכנס לעמוד אחד."

4. תמונה בקורות החיים? אל תחשבו על זה אפילו

רינה מסתייגת מכל נושא התמונות בקורות החיים. "בשום מצב אל תכניסו תמונה לקורות חיים. אנשים חושבים שזה משרת אותם, אבל למעשה מדובר בפרט ויזואלי שמעורר קונוטציות אישיות ושונה בתכלית מפגישה פנים מול פנים."

האם יצא לך לקבל קורות חיים עם תמונה לא הולמת?

"במהלך עבודתי נתקלתי בתמונות אישיות רבות שאינן הולמות קורות חיים, שאמורים להיות מסמך רשמי ומייצג. פעם הגיעה אלי בחורה בשנות השלושים לחייה, מתחום הנדל"ן. כשעברתי על קורות החיים שלה גיליתי שהיא צירפה תמונה שלה במועדון לילה. מיותר לציין שתמונה כזו לא שירתה אותה ורק מנעה ממנה להגיע לראיונות.

במקרים אחרים, נתקלתי בתמונות של נשים עם שמלות חשופות, או בתוך רכב עם יד שעונה על חלון וביד השנייה אוחזות בטלפון נייד. גברים בדרך כלל מצטלמים עם עניבה, מתוך מחשבה שזה מציג אותם באור רשמי יותר. מקרה אשר נחקק בזיכרוני , קיבלתי קורות חיים הכולל של גבר לבוש בבגדי תיאטרון מתוך מחזה שייקספירי."


היה מועמד שצירף תמונה שייקספירית של עצמו. תמונה: הפתן השחור, BBC

5. מההתחלה לסוף? תהפכו את זה!

"טעות נוספת ונפוצה היא כתיבת הניסיון התעסוקתי וההשכלה בסדר כרונולוגי שגוי: כלומר כזה שמתחיל בעבר ומסתיים בהווה" אומרת רינה. "אם בתחילת דרככם עבדתם בתפקידים זוטרים ותתחילו בזה – זהו המידע הראשון אותו יפגוש המעסיק. אחת הלקוחות שלי שלחה את קורות החיים שלה להמון משרות ולא הצליחה להבין למה לא חוזרים אליה. כשהצצתי בהם ראיתי שהיא מיקמה את התפקידים הראשונים והזוטרים שלה בהתחלה. מן הסתם המעסיקים שהתחילו לקרוא את הכתוב בקובץ מלמעלה למטה, נתקלו קודם במידע הישן והלא רלוונטי, והמשיכו למועמד הבא.

כשמעסיק מקבל מכם קורות חיים הוא בדרך כלל מתעניין במה שאתם עושים עכשיו, ורק אחר כך עובר לתפקידים הקודמים שביצעתם. אותו הדבר גם בהשכלה – רשמו למעלה את ההכשרה האחרונה שלכם, ורק לאחר מכן את אלו שלפניה. בדומה לנו, גם המגייס חי בהווה ושואף לראות, הכי מהר שאפשר, את המידע הרלוונטי עליכם".

 


ולסיכום...

המעסיקים מגבשים עליכם דעה כבר בשלב קורות חיים ולכם יש זמן קצר מאוד להציג את עצמכם נכון ולהשאיר רושם ראשוני חיובי ככל האפשר. כדי ליצור מסמך מעולה וללא שגיאות היכנסו
למדריך קורות החיים המקיף שהכנו עבורכם - והיעזרו בו.

בהצלחה!

רוצה שנשדרג לך את קורות החיים? לחץ/י כאן

שתף