עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » תקשורת בלתי מילולית בראיון עבודה: כך תשתמשו בה לטובתכם

תקשורת בלתי מילולית בראיון עבודה: כך תשתמשו בה לטובתכם

כדי לקבל את העבודה בה אתם חושקים, עליכם ליצור את הרושם הרצוי בראיון. איך עושים את זה? הנה 5 כלים שתוכלו להפעיל

רוב האנשים מתייחסים לראיון עבודה כאל מצב שבו הם עומדים למבחן. המראיין שואל שאלות, הם עונים תשובות (רצוי כאלה שהמראיין יאהב) ואז ממתינים בציפייה לתשובה. אולם בראיון עבודה המראיין גם לומד את האדם שממולו, לא רק לפי התשובות - אלא לפי התנהלות, תקשורת ושפת גוף.


לסיום חזק: לחצו לשלום את ידו של המראיין


הנה 5 כלים בלתי-מילוליים שביכולתכם להפעיל כדי לבלוט מעל למועמדים אחרים ולהצליח בראיון העבודה:

1. עבדו מראש על הופעה מרשימה
כדי לקבל את התפקיד בו אתם חושקים - עליכם ליצור את הרושם הרצוי. תספורת שיער ראש, אופן הלבוש, התכשיטים שתענדו - כולם מעבירים מסר לגביכם. נסו לברר, עד כמה שניתן, מהן הנורמות המקובלות במקום העבודה הנחשק, ולהתלבש בהתאם לראיון העבודה -  ולסוג התפקיד אליו אתם רוצים להתקבל.

2. רגע הכניסה לראיון: מהותי ליצירת רושם ראשוני
כאשר תגיעו למקום הראיון, ועוד לפני שתוציאו מפיכם מילה אחת - כבר יגבש המראיין דעה לגביכם. כניסתכם לחדר חייבת לשדר אנרגטיות ובטחון עצמי. לכו זקוף, בצעד בוטח ומלא אנרגיה. כאשר אתם לוחצים את ידו של המראיין עשו זאת בצורה איתנה (אך לא מפצפצת עצמות), תוך אמירת שלום באופן ברור ועם חיוך ידידותי וכן.

3. השתמשו בנתוני סביבת הראיון לטובתכם
סגלו לעצמכם את היכולת לבחון את סביבת העבודה של כל אדם עמו אתם נפגשים, ולהסיק ממנה מסקנות, שיסייעו לכם להבין טוב יותר את עולמו הפנימי ולתקשר אתו בצורה יעילה יותר. לדוגמה:
עיצוב המשרד: אילו תמונות תלויות על הקירות? האם תלויות תעודות הצטיינות והערכה? האם יש מזכרות מתקופת השירות הצבאי? כל אלה יתנו לכם מידע לגבי הדברים החשובים למראיין, ויסייעו לכם להציג את עצמך באופן יעיל יותר.
חפצים אישיים: האם יש לו טלפון סלולארי מדגם חדש או מיושן יחסית? האם הוא חובב גאדג'טים? האם שולחנו עמוס לעייפה, או ריק יחסית ומסודר?

4. השתמשו בשיטת השיקוף הפיסיולוגי
משמעות המונח הוא התאמת שפת הגוף אל הצד השני. השיקוף עשוי לכלול ממדים רבים, למשל - התנוחה הפיסיולוגית של המראיין. אם הוא נשען על ידו הימנית, השען על ידך השמאלית (בהנחה שאתה יושב מולו), אם הוא לוגם מכוס המשקה שלפניו, המתינו מספר שניות ועשו כמוהו, וכך הלאה. עם מעט תרגול השיקוף הפיסיולוגי קל ליישום - ויעילותו רבה מאוד.

5. הקדישו מחשבה גם לאופן סיום ראיון עבודה
רבים טועים לחשוב שבסיום הפגישה ניתן "לשחרר לחץ", או להימלט מהמקום כאילו מדובר בשדה קרב. האמת היא, שאתה חייב להקפיד על הרושם שאתה משאיר עד לשניה האחרונה של ראיון העבודה. לפני הפרידה, לחצו שוב את ידי המראיין בצורה אמיצה, והודו לו על הזמן שהקדיש לכם. התרחקו מהמקום בהליכה בוטחת ואנרגטית – בדיוק כפי שנכנסתם. אל תשכחו: הרושם האחרון שאתם משאירים חשוב מאוד מכיוון שהוא העדכני ביותר בתודעת המראיין. לאחר שאתם יוצאים מהחדר, הוא מסכם את רשמיו מראיון העבודה ומגבש דיעה לגביכם.

הצלחה בראיון העבודה - בעזרת שירות הכנה לראיון עבודה של AllJobs

שתף