עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » 5 שאלות שמרתיעות אנשים מלהגיע לראיון עבודה

5 שאלות שמרתיעות אנשים מלהגיע לראיון עבודה

אם החלטתם להשהות את חיפוש העבודה שלכם עד הודעה חדשה רק כדי לא לעמוד מול מראיין, חבל, כי השד לא כזה נורא. כך תשיבו לשאלות המציקות ביותר.

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

5 השאלות הבאות לא משמחות אף אחד כשהן מגיעות במהלך ראיון עבודה. אז איך מתמודדים איתן, מה לא כדאי לומר ומה הדרך לצאת מהן בשלום?
 


1."מה החולשה שלך?"


אף אחד לא רוצה לדבר על חולשות בראיון עבודה. זה הרי הזמן להרשים, להראות כמה אתם מתאימים לתפקיד ולמה כדאי לקחת דווקא אתכם לתפקיד. אז כן, השאלה מלחיצה, ואתם חוששים ש"עלו עליכם" - וזהו, פה ייגמר המשחק.

אל תגידו שאתם פרפקציוניסטיים

מטרת השאלה הזו היא לא להכשיל אתכם, אלא להוציא מכם קצת כנות וגם להבין איך אתם מתמודדים עם נקודות התורפה שלכם. הצגה של נקודת חולשה שמחמיאה לכם (כמו "פרפקציוניזם" למשל) רק תראה לאדם שמולכם שאין לכם שום יכולת להראות חולשה, או להיות כנים במעמד הראיון.
 

אז מה עושים?


אף אחד לא מושלם, אז במקום לנסות לצאת מהשאלה ללא חולשה אמיתית, נסו לבחור חולשה לא איומה ולהסביר למראיין איך אתם מתמודדים איתה. אם תביאו דוגמא מעבודה קודמת, זה יעזור להמחיש את היכולות שלכם. למשל, "אני לא תמיד מצליח לזכור הכל בראש, אז אני כותב הכל במחברת."


2. שאלה לא חוקית


"מתכננת הריון בקרוב?" זו שאלה שנשים רבות נתקלות בה כשהן מתראיינות למקום עבודה חדש. זה נכון שיש חוק האוסר לשאול שאלות מסוימות בראיון עבודה, ומטרתו למנוע מהמעסיק להפלות מועמד מפאת מצבו המשפחתי, מינו ועוד. הבעיה עם שאלות כאלו, שמלבד תביעה משפטית, אין למועמד הרבה מה לעשות מולן, וזה מה שמרגיז את מי שנקלע לסיטואציה כזו.
עדיף להיות חכם מאשר צודק
 

אז מה עושים?


מבחינה חוקית, אפשר לתבוע מעסיק על הצגת שאלה שאינה חוקית, וגם אף אחד לא עוצר אתכם מלהעיר לו. אבל האם זה כדאי? לא תמיד. דבר ראשון, יכול להיות שאותו מראיין לא מודע לכך שהשאלה שהוא שואל אינה חוקית, וזה נעשה בתום לב. מצד שני - אם הוא מודע לכך והשאלה חמורה, אולי לא כדאי לכם בכלל לעבוד שם וטוב שלא בזבזתם זמן בהמשך התהליך.
יש לזכור כי התשומות הכרוכות בניהול הליך משפטי עשויות להיות גבוהות. מעבר לכסף, מדובר בהשקעה רבה ובזמן יקר. לכן, אם אתם חשים שהשאלה לא נשאלה במטרה להפלות אתכם, אולי פשוט תענו בכנות ותראו לאן זה מתגלגל. אם כל התנהלות הראיון מקוממת אתכם ונראה כי מדובר במעסיק לא הגון ולא הוגן - סיימו את הראיון, והמשיכו בחייכם. הם לא ראויים לכם בכל מקרה.


3. "ספר לי על עצמך"


אוקיי, אז המראיין רוצה לדעת עליכם יותר. אבל מה בדיוק? רבים מתבלבלים בשאלה הזו ומתחילים לספר על עצמם בפן האישי, כשבעצם מדובר בשאלה שדורשת מהם הצגה עצמית מקצועית - בעל פה.
 

אז מה עושים?


כדאי מאוד להתכונן לשאלה הזו מראש ולדעת מה אתם מתכוונים לומר. תוכלו לכתוב לעצמכם נקודות חשובות ופשוט לציין את הפרטים הטכניים כמו שם, גיל, השכלה, ניסיון וכיו"ב. אם אתם רוצים להוסיף קצת עניין ואנושיות (אבל בקצרה) ספרו גם מה אהבתם בתפקיד, מה מאתגר אתכם, במה אתם גאים וכמובן, למה אתם רוצים את התפקיד שעליו אתם מתמודדים בראיון.
 


4. "למה עזבת את העבודה הקודמת?"


אנשים היום לא נשארים לאורך זמן במקומות עבודה כמו בעבר. בתקופה שלנו, אם עבדתם שנתיים פלוס במקום מסוים ואח"כ המשכתם הלאה, מדובר בצעד לגיטימי ולא בהכרח בניתור בין עבודות. מי ששואל אתכם שאלה כזו, מנסה כנראה לבחון אם הסיבה שגרמה לכם לעזוב את העבודה הקודמת, עשויה לגרום לכם לשחיקה גם במקום הנוכחי ולכן היא דורשת מחשבה.


אז מה עושים? לא מלכלכלים על מקום העבודה הקודם


שימו לב למאפייני התפקיד. למגייס חשוב לדעת שאתם מאוד מעוניינים בתפקיד ושיש סיכוי טוב שתאריכו בו ימים ולכן אם תגידו שעזבתם תפקיד מסיבה שעשויה לצוץ גם בתפקיד הנוכחי - הוא עשוי להסיק שזה יקרה לכם גם בתפקיד הזה. במידה ולא עזבתם בנסיבות טובות, רצוי לספר מה קרה מבלי ללכלך על אף אחד ותמיד לזכור לומר גם כמה דברים טובים על המקום ועל האנשים. למשל, שאתם מעריכים את המנהל הקודם שלכם מבחינה מקצועית, אבל לא ראיתם עין בעין את הדברים.


5. "למה אתה חושב שאתה מתאים לתפקיד?"

בשלב הזה של הראיון, המראיין למעשה נותן לכם את הבמה לשווק את עצמכם. זה לא הזמן להצטנע, אך גם לא להתרבב או להתרחק ממטרת השאלה. והיא?
 

אז מה עושים? 


כמו בשאלה הקודמת, גם לשאלה הזו, שמגיעה בנוסח שונה בראיונות שונים, צריך להתכונן.
עוד לפני ההגעה לראיון, חשבו טוב על מאפייני התפקיד ובעזרת המידע שיש לכם לגביו, נסו לחשוב על 3 תכונות טובות שיש לכם ויעזרו לכם להצליח בו. כדאי להתאמן בבית על הצגת התכונות, יחד עם דוגמאות מעניינות למקרים מהעבר שממחישים את תשובתכם.אל תחששו לטפוח לעצמכם על השכם - אם אתם טובים במשהו, או שולטים בחומר, זה הזמן לפרגן לעצמכם.
 
לסיכום, לא כדאי לפספס הזדמנות להגיע לעבודה טובה רק בגלל פחד מראיון עבודה והשאלות שעולות בו. במיוחד כשכל מה שצריך לעשות כדי לשבור את רצף החוויות המתסכלות הוא ליצור חוויה חדשה ומתקנת. את זה אפשר לעשות בעזרת מחשבה והכנה מוקדמת.
 

רוצה לעבור את הראיון הבא שלך כמו מקצוען? לחץ/י כאן>>

 
 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs עבור Ynet


שתף