עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » 10 הכישורים שמעסיקים רוצים שיהיו לך

10 הכישורים שמעסיקים רוצים שיהיו לך

מחקר חדש קובע: 10 הכישורים הנחשקים ביותר בעיני מעסיקים כיום. יש לכם? חדדו והבליטו, אין לכם? זה עדיין לא מאוחר להתחיל לאמץ חלק מהם...

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

אילו תכונות וכישורים יכולים לעזור לך למצוא עבודה, להתמיד בה וגם להתקדם הלאה בסולם הקריירה? יש שיגידו שאת כל ניתן הידע ללמוד על ספסל האקדמיה ויש שיודעים כי למרות שההשכלה חשובה, ישנם דברים שחשובים לא פחות, כמו היכולת הבסיסית לתפקד בתוך ארגון ולהתמודד עם המטלות היום יומיות בצורה משביעת רצון.

 

 

מושג חדש-ישן: "Employability"

אבל איך מגדירים את אותה יכולת? בארץ קוראים לזה "מסוגלות תעסוקתית" ובעולם "Employabilty" - מושג שהומצא בתחילת המאה הקודמת ותיאר את יכולתו הבסיסית של אדם לעבוד. כיום שוכלל המושג וההגדרה העדכנית שלו (על פי פרופ' מנץ יורק) מורכבת יותר. מדובר על "הישגים, מיומנויות, הבנות ותכונות אישיות, המעניקות למחזיקים בהן סיכוי למצוא תעסוקה ולהצליח במקצועות הנבחרים שלהם, באופן שבו כולם מרוויחים מכך - הם עצמם, מקום העבודה, הקהילה והכלכלה".

קרא עוד - האם "חייבים" תואר כדי למצוא עבודה?

עד כאן הטון הדרמטי, כי בשורה התחתונה - מדובר בכישורים שיש לרובנו, במידה זו או אחרת. מה שחשוב ומעניין לדעת הוא ממה כדאי שיהיה לנו יותר? ובאיזו מידה? הכירו את התכונות והיכולות שהופכות אתכם למועמדים אטרקטיביים יותר בראיונות עבודה, וגם לכוכבים עולים בעבודה עצמה. 

מה המעסיקים (באמת) מחפשים במועמדים?

 מחקר שנעשה על ידי אוניברסיטת קנט הבריטית, זיהה 16 כישורי עבודה שכדאי לכל אחד ואחת מאיתנו לסגל. המחקר התבסס על מספר סקרים שבחנו את המיומנויות הנדרשות מבוגרים טריים, בחברות כמו מייקרוסופט, BBC, NACE ואחרות. 


בקנט סיכמו את העשירייה הפותחת של היכולות שהוגדרו כנחוצות ביותר על ידי מעסיקים. יש לכם? חדדו והבליטו, אין לכם? הגיע הזמן לאמץ.

1. תקשורת מילולית


מה זה?
היכולת להביע את עצמך בעל פה, בצורה ברורה ובביטחון.

היכולת המבוקשת ביותר בקרב המעסיקים היתה תקשורת מילולית טובה. ובעצם, אם נסתכל על רוב המשרות המודרניות, נגלה שעדיין, מעבר למיילים, רובן דורשות גם תקשורת בעל פה - עם קולגות ו/או מנהלים ולקוחות. ולכן, רוב המעסיקים יעדיפו לקבל לעבודה את המועמד שעושה רושם כמישהו שיצליח לתקשר עם הזולת ולהביע את עצמו בביטחון ובבהירות.

2. עבודת צוות


מה זה?
היכולת לעבוד בביטחון בתוך קבוצה.

גם כשרוב העבודה נעשית באופן עצמאי, בחברות רבות נהוג לבצע משימות בצורה קבוצתית או צוותית, מה שמחייב את העובדים לשתף פעולה יחד, לקחת חלק במשימות, להציע רעיונות ולקבל רעיונות של אחרים בהצלחה ולא לעשות מזה ביג דיל.

3. מודעות מסחרית


מה זה?
הבנת המציאות המסחרית הסובבת את הארגון.

אם לעובד יש הבנה טובה של המציאות המסחרית שסובבת את הארגון והבנה של קהל הלקוחות שלו, הוא יוכל לתפקד טוב יותר בתוך אותו סקטור. דוגמא ישראלית ואקטואלית עשויה להגיע מתחום הסלולר, שנחשף לתחרות ברוטאלית בשנתיים האחרונות. הארגונים, על עובדיהם בכל הדרגים, היו חייבים להבין את המציאות החדשה ולפעול בהתאם אל מול הלקוחות שבפניהם נפתחו לפתע אפשרויות חדשות ומפתות. הבנת השוק יכולה להגיע מהמנכ"ל, אך גם עובדים בעלי קליטה מהירה של מצבים כאלו יעזרו לארגון להתניע ולקדם את השינויים החשובים להישרדותו.

4. ניתוח ומחקר

מה זה? איסוף מידע באופן שיטתי לצורך ביסוס עובדות ופתרון בעיות.

על פי אותם סקרים, מסתבר שמעסיקים רבים דירגו את היכולת הזו במקום הרביעי וכנראה ישמחו להעסיק עובדים שמסוגלים להתמודד עם בעיות ושינויים באמצעות מחקר, איסוף מידע ולמידת העובדות - יכולות שמובילות לפתרון מעשי ולא לפאניקה, ולהתמודדות בוגרת עם הפתעות בלתי צפויות שניקרות לכל עובד מתישהו בדרכו.

5. יכולת הנעה עצמית


מה זה?
היכולת לפעול וליזום, לזהות הזדמנויות ולקדם רעיונות ופתרונות באופן עצמאי.

השגחה על עובדים היא אמנם חלק בלתי נפרד מעבודתם של מנהלים, אך רבים מהם היו מעדיפים להתרכז בדברים חשובים אחרים בידיעה שהעובדים שלהם יודעים לנהל את עצמם בהצלחה ולקחת אחריות על המשימות שלהם. בקיצור, מעסיקים מעדיפים באופן מובהק עובדים שלא מצריכים הרבה פיקוח ושאפשר לסמוך עליהם כשדברים קורים גם כשהם יוצאים מהמשרד.

6. מצוינות ונחישות


מה זה?
לסיים משימות בהצלחה, לגרום לדברים לקרות, ולתור בעקביות אחר ייעול שיטות עבודה.

אפשר פשוט לבצע את העבודה ואפשר לשאוף למצוינות. זה אולי נשמע כמו סלוגן משומש לתואר ניהולי כלשהו, אך זהו ההבדל בין עובד שמבצע משימות לבין עובד שתמיד שואף לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר תוך הכנסת שיפורים מתמדת. בנוסף, הנחישות לדחוף משימות קדימה היא, על פי מחקרים רבים, עקב האכילס של עובדים רבים בתחילת דרכם. אז אם רק בקעתם מהמכללה, קחו זאת לתשומת ליבכם ככלי לקידום אישי בשלבים הראשונים והחשובים של הקריירה.

7. תקשורת בכתב


מה זה?
היכולת להביע את עצמך בצורה ברורה בכתב.

בעולם של היום, רוב העבודה מתנהלת בכתב. ברוב מקומות העבודה, בעיקר המשרדיים, אנחנו כמעט ולא מדברים עם אנשים על מנת לקדם דברים, אלא שולחים להם מייל. כך יוצא שכל שגיאה בשם של הנמען, שגיאות כתיב ואפילו מבנה לא ברור של פניה עשויים לגרור אי הבנה, התעלמות, ואפילו תרעומת קלה. עשו לעצמכם כלל - לפני ששולחים בודקים - כי את מה שכבר נשלח אין להשיב...

8. תכנון וארגון


מה זה?
היכולת לנהל את יום העבודה בצורה מתוכננת ומאורגנת.

איך נהיה יעילים אם לא נצליח לתכנן את המשימות שלנו? לא נהיה. כדי שעובד יצליח לשמור על פרודוקטיביות גבוהה, עליו להתייעל ולארגן את המשימות שלו ברמת "מה אני עושה היום". זה מתחבר היטב לסעיף 5 וליכולת ההנעה העצמית, כי גם עובד שמנהל את זמנו יכול להסיר מהמנהל שלו את הדאגה שהכל מתנהל כשורה גם כשהוא לא מנדנד.

9. גמישות


מה זה?
להסתגל בהצלחה לסיטואציות שונות, לאנשים חדשים, ולשינויים ארגוניים.

מקומות עבודה אינם חסינים בפני שינויים: מנהלים מתחלפים, משרדים עוברים שיפוצים, חברות מתמזגות ואג'נדות משתנות ללא היכר. כמו כן, האנשים שהתרגלנו לעבוד במחיצתם יוחלפו במהלך השנים - חלקם יתפטרו, חלקם יפוטרו בצדק (או שלא) ומי שיוכל להסתגל לכל השינויים הללו הם העובדים החזקים באמת. כאלה שלא יתחרפנו מכל שינוי, שיתאימו את עצמם לשינויים ושאיכות עבודתם לא תיפגע בגלל כל משב רוח קל.

10. ניהול זמן

מה זה? ניהול זמן ביעילות, תיעדוף משימות ויכולת לעמוד בדד ליינים.

היכולת שממוקמת במקום האחרון בתוך 10 החשובות ביותר בעיני המעסיקים היא ניהול הזמן. משימה מוכרת ממרכזי הערכה היא משימת התיעדוף - איך תתמודדו עם פניות שונות ממנהלים ומעובדים שונים? מה לא סובל דיחוי ומה אפשר לדחות למחר? יכולת ניהול הזמן יכולה להביא לניצול מקסימלי של 9 שעות העבודה וגם להוריד לחץ מהעובד עצמו. מעבר לזה, זו יכולת חשובה מאוד גם מחוץ לחיי העבודה - תמרון יעיל בין כל משימות החיים יכול לפנות זמן עבור הדברים החשובים באמת - פנאי, חברים ומשפחה.

לסיכום, אמנם לא לכל המעסיקים יש את אותן דרישות, אך אלו דורגו על פי הרוב במסגרת המחקר כחשובות ביותר. עם זאת, זה לא אומר שבכל עובד צריכות להיות כל 10 התכונות, אך מעבר עליהן יכול לחזק את ההבנה של מה שנדרש, נחשק ורצוי בעולם העבודה של היום.

שתף