עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » העבודה הזמנית הפכה לקריירה מצליחה

העבודה הזמנית הפכה לקריירה מצליחה

כיצד תצליחו בעבודה הראשונה שלכם? מדריך לבחירת עבודה ראשונה וטיפים ממנהלים

"סיימתי את הצבא ונרשמתי ללימודים, כך שהייתי זקוק לעבודה זמנית שעיקר חשיבותה היתה בהתאמתה לשעות הלימודים. חבר שלי שעבד בדיוטי פרי הציע לי לנסות להתקבל לשם. העובדה שמדובר בעבודה במשמרות קסמה לי מאוד, כך שכשהתקבלתי כמוכר של חנות האלקטרוניקה ג'יימס ריצ'רדסון, אמרתי לעצמי כי מדובר בעבודה זמנית לתקופת הלימודים בלבד", מספר זיו מרקוביץ – מנהל השיווק של LG  ישראל.

עבודהאבל מה לעשות שהמשפט שגורס כי כל מה שזמני - קבוע עובד כל פעם מחדש, כי שנה לאחר מכן, זיו כבר היה מנהל משמרת ושנה אחר כך, זיו כבר ניהל את מחלקת האאודיו וידאו של החנות. "תחת ניהולי ייצרה המחלקה כמה להיטים מוכרים – סולי סקאל הגה את הקונספט השיווקי של 200 דולר למוצר, ויחד מצאנו את המוצרים המתאימים לקונספט, שהפך עד מהרה להצלחה בלתי רגילה". כך יצא שזיו סגר מעגל כשבהמשך מונה יחד עם אותו חבר שהביא אותו לשם בתחילת הדרך – ויחד שימשו מנהלי רכש משותפים של כל הקבוצה בתחום האלקטרוניקה. 
"המעבר לתפקידי כמנהל השיווק של LG ישראל היה אך טבעי, אם כך. בחברת LG הכירו אותי היטב כששימשתי מנהל רכש
 והייתה להם הערכה רבה אלי מבחינה מקצועית, כשהם הציעו לי את המשרה הנוכחית לא חשבתי פעמיים ועניתי בחיוב".

מה היתה העבודה הראשונה שלכם? יש אנשים שיודעים מגיל צעיר במה יעסקו ויש רבים מאיתנו שמתנסים בעבודות שונות ומבצעים שינוי קריירה לטובת עבודות שמתאימות להם בתקופות שונות בחיים.

עבודהאלי גינזברג, מנכ"ל עזרה ובצרון גילה את הכיוון המקצועי שלו בגיל צעיר מאוד. "בגיל 11-12 כבר התנדבתי למד"א ולאט לאט צמחתי עם הארגון. בצבא שירתתי כלוחם ואחר כך כמדריך חובשים בבה"ד 10. לפני השחרור כבר התחלתי לעשות משמרות כ
פרמדיק במד"א, אחרי קורס של קרוב לשנה. כיום נושא רפואת החירום מאד מפותח ובעיקר ברור מאליו, אולם אז, בשלהי שנות השבעים - אמבולנסים עסקו כמעט רק בהובלה לבית החולים ופרט לניידות שח"ל לא היה ניתן טיפול בזמן הנסיעה. היינו צוות של שלושה: רופא, נהג ופרמדיק, והוטל עלינו לפתח את נושא הנט"ן - ניידת טיפול נמרץ. זו היתה תקופה מטורפת של התעסקות עם תרומות, איסוף ציוד, בניית נהלים וכמובן עבודה שוטפת מול משרד הבריאות בהשגת הרישיונות לפעול כפרמדיקים. אחרי כשנה וחצי של עבודה מאומצת הנט"ן נכנס לפעולה. לימים, ניסיון החיים הרב שצברתי כפרמדיק, המפגש עם האנשים בשטח, העבודה תחת לחץ וההכרח שבקבלת החלטות חורצות גורל, סייע לי רבות כשקיבלתי לידי את מושכות ניהול עזרה ובצרון".

מרוויחים ניסיון תעסוקתי

מחפשים עבודה מקצועית ראשונה כקרש קפיצה לקריירה מצליחה? ראשית כל, חפשו תפקיד או עבודה המתאימים למה שלמדתם או למה שאתם אוהבים. גם אם אתם סטודנטים, חפשו כבר עכשיו עבודה בתחום בה תצברו ניסיון מקצועי להמשך. חברות רבות מחזרות אחרי סטודנטים בעלי פוטנציאל וישקיעו ויטפחו אתכם כדי שתהפכו אחר כך לעובדים מן המניין באותה החברה. אבל גם אם לא מצאתם עבודה בתחום לימודכם או טרם נרשמתם ללימודים, הרי שמכל ג'וב אפשר ללמוד ומכל עבודה אפשר להתפתח.


עבודההשתמשו בכישורים שרכשתם בתחנות בחייכם כדי להתקבל לעבודה. למשל, בניסיון הצבאי שלכם. זה מה שעשה שלום דויטש, מנהל תחום פרויקטים והטמעות במדיאטק הייטק מקבוצת מטריקס. "השתחררתי מהצבא לאחר שנת קבע והייתי בדרך לחתום אבטלה בפעם הראשונה בחיי, נתקלתי בחנות מחשבים שבכניסה שלה היה שלט שמבצעים הדרכות עיבוד תמלילים, מכיוון שהייתי מדריך בתקופת השרות הצבאי והכרתי את תוכנות עיבוד התמלילים החלטתי לפנות לאותה חנות ולהציע את שירותי כמדריך. בעל החנות טען שאין לו צורך במדריך אלא ב
טכנאי מחשבים, ומכיוון שאין לי ניסיון בתחום הוא מוכן ללמד אותי את העבודה. מבלי לחשוב פעמיים מיד עניתי שאני מעוניין ובמקום ללכת לחתום אבטלה התחלתי לעבוד עוד באותו יום, צמוד לטכנאי שכבר עבד שם, וכך למדתי להיות טכנאי מחשבים, וכך העבודה נמשכה כשנתיים. ולאחר תקופה זו התחלתי ללמד בבתי ספר פרטיים את יסודות המחשב. לאחר כשנה התחלתי ללמוד מחשבים במכללת בראודה ומשם המשכתי ללמד ולעבוד בבתי ספר פרטיים עד שהגעתי למכללת גרנית, בה עבדתי תקופה ארוכה, בהתחלה כמרצה, לאחר מכן אחראי תחום. כאשר מכללת גרנית פשטה רגל החלטתי להיות עצמאי, וסיפקתי שירותי הדרכה לכל דורש". לאחר כ-5 שנים כעצמאי התחיל שלום לעבוד כמרצה בית בחברת מדיאטק הייטק ועם חלוף הזמן, הנהלת המכללה הכירה בוותק והיכולת שלו בתחום ושלום קיבל את התפקיד כאחראי על צוות המרצים ולאחרונה קיבל תפקיד נוסף, אחראי על תחום פרויקטים והטמעות.

איך לבחור את ההצעה הנכונה?

שלחתם קורות חיים וקיבלתם מספר הצעות עבודה וכעת אתם מתלבטים מאיזו עבודה לצאת לדרך? אם יש לכם מספר הצעות עבודה מתאימות, חשבו לטווח הארוך, פעמים רבות שווה לכם להתמקם בחברה שבמסגרתה תוכלו להתקדם לתפקידים נוספים. חברה גדולה פירושה תפקידים רבים, אבל כמובן שזה תלוי אם אתם מרגישים שמדובר בחברה גדולה והתחרות תהיה גדולה ויהיה לכם קשה לבלוט ואולי אתם דווקא מעדיפים חברה קטנה ואינטימית בה יעניקו לכם יותר אחריות. כך או כך, בחרו את סביבת העבודה המתאימה לכם ביותר, אבל קחו בחשבון, שחברות בעלות מוניטין בתחום עיסוקכם יעזרו לכם לאחר מכן להתברג לתפקידים נחשקים בחברות אחרות.

הרחיבו את התפקיד המקורי 

כשאתם מתחילים תפקיד בחברה, גם הוא בעל אחריות מצומצמת יחסית או מדובר בעבודה זמנית או במשרה חלקית, חשבו כיצד תוכלו להתפתח ולצמוח ולהרחיב את פעילותכם בחברה. כבר בשלב ראיון העבודה, בדקו אם יש אופציות לקידום וגם אם כרגע לא מדברים אתכם על תפקידים אחרים, הרי שהכדור במגרש שלכם. אתם אלה שיכולים לגלות יכולות מדהימות, ליזום פרויקטים, להגדיל ראש ולשכלל את הכישורים שלכם במסגרת התפקיד ולקדם את עצמכם בחברה.

עבודהעליזה גברא
- מנהלת מערך מכירות וטלמרקטינג בקבוצת קידום מספרת שהקריירה שלה בעולם השרות והמכירות החלה בגיל 23 כנציגת שרות בויזה כ.א.ל. "תוך זמן קצר קודמתי לתפקיד אחראית צוות סוחרים. בתפקיד זה הייתי  אחראית על נציגי שרות בעולם העסקי, וחוויתי לראשונה את חשיבות מוקדי השרות כמרכז העצבים של הארגון. גילתי כי מוקדי השירות הם מרכז המידע לרחשי ליבו של הלקוח ורצונותיו וכן מקור משמעותי להיכרות עם תהליכי עבודה בארגון ולהצפת הנקודות החזקות והחלשות שבו. עם הקמת בזק בינ"ל בשנת 96' הפכתי לשותפה להקמת מוקד המכירות הראשון של החברה ונפתחו בפניי הזדמנויות ניהול במוקדי שרות ומכירות לעסקים ומוקדים בתחום האינטרנט, באותם הימים בהם עם ישראל גילה את האינטרנט  וה- ADSL.  כעבור מספר שנים בתפקידי הקמה וניהול מוקדי שירות בחברות מובילות בארץ, החלטתי להפוך לעצמאית ועברתי לייעוץ וליווי חברות, בהקמת מרכזי מכירות, מידע ושירות. במהלך 2007, הגעתי לקבוצת קידום כיועצת למערך המכירות של הקבוצה. הקבוצה מתמחה בהשכלה פרטית והכנה לבחינות והתאהבתי בתחום, בתרבות הארגונית, באנשים ובאתגרים שהמקום סיפק לי. בעקבות הדו"ח שהגשתי להנהלת החברה, קיבלתי הצעה ליישם את המלצותיי כעובדת מן המניין, נעניתי בשמחה ומוניתי למנהלת מערך המכירות והטלמרקטינג של החברה. בתפקיד זה מלווה אותי תחושה של תרומה לבניית עתידם של התלמידים וכן שהניסיון הרב שצברתי לאורך הדרך בא לידי ביטוי".

קופצים על כל הזדמנות להתפתחות מקצועית

גלו מעורבות במה שמתרחש בחברה. קראו הודעות, בקשו להיות נוכחים בישיבות חשובות, כנסים. חשבו על הזדמנויות להכיר בכירים בחברה ולפתח את עצמכם. אם יש סיכוי שישלחו אתכם לקורס מקצועי שיעזור לכם בעתיד, בקשו לקבל הזמנה לקורס ואם יש כנס מקצועי מאוד חשוב בתחום, אל תחמיצו אותו.

גילוי עצמי - למדו על עצמכם

זכרו שהעבודה הראשונה שלכם היא לרוב רק מקפצה לתפקידים עתידיים וזה הזמן שלכם לבדוק מה אתם אוהבים לעשות ולמה מכלל המרכיבים של התפקיד אתם פחות מתחברים. זו גם ההזדמנות שלכם לגלות מהם הכישורים הנוספים שלכם. תתפלאו איך משימות שנראות לכם מסובכות או לא קשורות ישירות לתחום העיסוק שלכם מאפשרות לכם להתפתח ולגלות שאתם מוכשרים בתחומים נוספים.

איך תרחיבו את היכולות שלכם? התנדבו לפרוייקטים נוספים, בקשו להשתתף בישיבות צוות, להכין פרזנטציות ואל תגידו לא לפני שתנסו.

עבודהשירי שרבט, מנהלת פרוייקטים ותכניות בלהב, הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל-אביב  מספרת ש"העבודה הראשונה שלה היתה ב"מכון לחינוך מפעיל ומונע", בו שימשה כמנחת סדנאות התנהגותיות בתחומי הבטיחות בדרכים והבטיחות והגהות בעבודה. "במשך שנתיים העברתי הדרכות לאוכלוסיות שונות ומשונות, במכון עצמו ומחוצה לו. האתגר היה להתאים את התכנים ה"רכים" וההתנהגותיים לאוכלוסיות השונות מולם היתה לי הזכות לעמוד: פועלי ייצור, עובדי תברואה, צבא, משטרה, תיכוניסטים, עובדי חברות הייטק וחברות תרופות. אין ספק שהעבודה במכון היתה בית ספר נהדר לעמידה מול קהל, ולשכלול יכולות הבנת הצרכים הייחודיים לכל קהל, יכולות אשר ממשיכות לבוא לידי ביטוי בתפקידי בלהב".
 
הכוונה מקצועית? אמץ לך מנטור

זיו מספר שהתקופה של תחילת הקריירה שלו התאפיינה בעיקר בעבודה קרובה ואינטנסיבית עם סולי סקאל, "הייתה לי זכות לעבודה במחיצתו וללמוד מהניסיון שלו בתחום המכירות, אשר השפיע עלי רבות". למנטור חשיבות רבה על המשך הקריירה שלכם. חפשו בתוך החברה או בתחום העיסוק שלכם מישהו שיתמוך בכם, יציג אתכם בפני בכירים בתחום ובמקביל, תוכלו ללמוד מניסיונו הרב. לאורך הדרך, אל תחששו מפידבקים. בקשו פידבק כדי לעמוד על החוזקות שלכם ולדעת מהן החולשות שלכם. כמו כן, אם אתם טובים בעבודה שלכם, זה הזמן לאסוף רשימת ממליצים ומכתבי המלצה טובים.

הכי טוב להתחיל את הקריירה כשאתה יכול לבחור את העבודה המתאימה לך ביותר ממאגר כל המשרות הקיימות ברגע נתון.  

 

שתף