עולם העבודה - מאמרים » מדור ראיון עבודה » כל מה שרציתם לדעת על מבחני המיון ולא העזתם לשאול

כל מה שרציתם לדעת על מבחני המיון ולא העזתם לשאול

זומנתם למבחני מיון ואין לכם מושג לקראת מה אתם הולכים? לפניכם המדריך השלם שיעזור לכם להגיע מוכנים

יש מעסיקים שמסתפקים בהתרשמות אישית, שלהם ושל עמיתיהם. יש כאלה שיבקשו המלצות וישוחחו עם הבוס שלכם לשעבר, ויש כאלה שיגדילו לעשות וידרשו חוות דעת של גורם חיצוני, שאינו מכיר אתכם. זה יכול להיות מבחן גרפולוגי, נומרולוגי או אסטרולוגי. אבל אחת הדרכים הנפוצות ביותר בישראל היא מבחני מיון.


מדוע מבחני מיון?

מבחן מיון נועד לאפשר למעסיק לקבל חוות דעת, שהיא כביכול אובייקטיבית. הערכת אישיות ויכולות של מועמד לתפקיד, הנערכת ע"י גורם חיצוני, ומנותקת משיקולי כימיה בין אישית, הבדלי רקע מקצועיים וכדומה. מבחני מיון מאפשרים להציב כמה מועמדים סופיים על אותה הסקאלה ולדרג בינהם על פי מידת התאמתם לתפקיד ולארגון. חשוב להבין כי המבחנים אמנם בודקים יכולות חשיבה אבל אינם בודקים ידע מקצועי. כמו כן ניתן ללמוד מן המבחנים לגבי אישיות, מאפייני התנהגות ויכולת עמידה במצבי לחץ.

 

 

עבור אילו תפקידים מתבצעים מבחני מיון?

שאלנו כמה מהמעסיקים המגייסים בעזרת AllJobs, מה עמדתם לגבי מבחני מיון: גילי, מנהלת משאבי אנוש בחברת הייטק, נוהגת לשלוח למבחני מיון רק מועמדים לתפקידי ניהול. "בתפקידים זוטרים יותר נסתפק בראיונות ע"י אנשים שונים בארגון. בבחירת מנהל אנו משקיעים יותר בתהליך המיון". נועה שנער-רון, מנהלת השיווק בסמייל (אינטרנט זהב), שולחת למבחני מיון כאשר היא מתלבטת בין מספר מועמדים לתפקיד ספציפי: "מבחני מיון מחדדים הבטים באישיותו ונטיותיו של המועמד, שאינם נחשפים על ידי טכניקות אחרות (ראיון אישי, גרפולוגיה), או היבטים שיש לי לגביהם ספקות כגון ביטחון עצמי, חשיבה אסטרטגית, אבחנה בין עיקר לטפל וכדומה." אורית, ראש צוות ניהול פרוייקטים, מספקת זוית ראיה שונה. "המבחנים לא ידעו לנבא עם מי הצוות ואני נעבוד טוב. כמנהלת, אם העבודה לא זורמת, זה לא כל כך משנה שיש לו את המרכיבים האישיותיים הנחוצים לתפקיד".

 

מבחני מיון: מה הולך שם?


המבחנים נערכים במכונים מקצועיים, על ידי צוות ובו פסיכולוגים קליניים ותעסוקתיים, ומורכבים ממגוון של מבדקים שונים המעריכים יכולות חשיבה ויכולות אישיות של הנבחן. יום המבחנים הוא יום מייגע. הכינו את עצמכם לכ-7-8 שעות ואפילו יותר של מבחנים אינטנסיביים, עם מעט מאוד הפסקות.


מבחני מיון כוללים שני סוגי מבחנים:


• מבחני חשיבה


בפרק זה נבחנת רמת האינטיליגנציה של הנבחן. המבחנים כוללים מגוון מבדקים שונים ובהם ידע כללי, לוגיקה, סדרות חשבונאיות, התאמת צורות, מבחני זיכרון ועוד. יתכנו מבחנים נוספים על פי צרכי הארגון והתפקיד הספציפיים.
פרק זה יכול להתבצע בישיבה מול מחשב או ליד שולחן בכתיבה בדפי בחינה. כל מבחן מוגבל בזמן ובנוי כך שתתקשו לענות על כל שאלות המבחן בטרם יסתיים פרק הזמן המוקצב לו.• מבחנים פסיכולוגיים


גם הם כוללים מגוון מבדקים, שבחלקם הכוונה האמיתית העומדת מאחורי המבדק נסתרת מעיני הנבחן. חלק מהמבדקים מפוזרים בין מבחני החשיבה (העתקת צורות, ציור דמות או עץ, תיאור תמונות, השלמת משפטים ועוד). נוסף על אלה (כן, יש עוד) כוללים המבדקים הפסיכולוגיים גם ראיון אישי מול פסיכולוג ודינמיקה קבוצתית. בדינמיקה, ישנה סיטואציה של דיון בקבוצה, הצריכה להגיע להחלטה משותפת במשימה המוטלת עליה תוך פרק זמן מוגדר. המשתתפים נבחנים כמובן לא רק על יכולת עמידתם במשימה בזמן הקצוב אלא בעיקר על ההתנהגות שהפגינו בקבוצה: יכולת מנהיגות (או לחילופין שתלטנות ותוקפנות), כושר שכנוע, פתרון בעיות ועוד.

 

כיצד מתכוננים? הנה 3 דרכים אפשריות:1. שיטת החלטורה


לוקחים חבר שעבר את המבחנים ומבקשים ממנו לספר לכם מה שהוא זוכר ממה שהולך שם. חלטורה למתקדמים – לוקחים חבר שהוא פסיכולוג תעסוקתי, ורצוי כזה שעבד במכון ממיין או למד את הנושא, ומבקשים ממנו שיסביר לכם לגבי כל מבחן ומבחן מה הוא בודק ומה הדרך הטובה ביותר להתמודד איתו.

 

2. השיטה הביתית


ספר הכנה למבחני מיון. מעין קורס הכנה לייט. לא לכולם יש את הזמן (חלק מאיתנו עובדים), הכסף (חלק מאיתנו לא עובדים), הרצון והסבלנות להשקיע שעות וימים בהכנה. הספר מספק את כל המידע אבל חסר את המימד האמיתי שקורס יכול לתת. למי שצריך לדעת מה שאפשר, אבל סומך על עצמו, זה עשוי להתאים.

 

 

3. השיטה הבדוקה


קורס הכנה למבחני מיון. מסייע ברכישת הכלים המתאימים
להצלחה במבחני המיון. מדובר בהכנה קריטית, שכן חשוב לדעת שכשניגשים למבחן מיון במכון מיון ספציפי עבור ארגון אי אפשר להיבחן פעם נוספת באותו מכון מיון, אלא אם עוברת תקופה של שנתיים.  

רוצים לדעת איך הלך לכם ביום המיון? אתם יכולים

זומנת למרכז הערכה? הכנה תשפר את סיכוייך להתקבל!

שתף