עולם העבודה - מאמרים » מדור קורות חיים » 3 דברים שלא ידעתם שמותר להשמיט מקורות החיים

3 דברים שלא ידעתם שמותר להשמיט מקורות החיים

כל הזמן אומרים לכם מה כדאי לכתוב בקורות החיים ואיך לעשות את זה. אבל יש גם כמה דברים שאפשר פשוט למחוק וכך לשדרג את הקובץ

מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה

רובנו כבר יודעים איך כותבים קורות חיים בצורה הנכונה, למשל - שחשוב לכתוב אותם בסדר כרונולוגי הפוך (קודם את הדבר האחרון שעשינו ואז ללכת אחורה) ושלא כדאי להתפזר עם העיצוב והפונטים. והדבר הכי חשוב - להתאים אותם למשרה שאליה מגישים מועמדות – אחרת עדיף לא לשלוח בכלל. אבל יש דברים שאנחנו מוסיפים באופן אוטומטי לקובץ, בלי לדעת שקיומם עשוי להזיק לנו ושבעצם מותר, ואפילו מומלץ, פשוט להשמיט אותם לגמרי.
 

ככל שזה נוגע לכתיבת קורות חיים, לא הכל מתאים לכולם - יש ארגונים מסורתיים יותר שיעדיפו לקבל קורות חיים שבלוניים ורגילים ופחות יאהבו השמטות מהסוג הזה, ולכן חשוב להשתמש בשיקול דעת ולבחון כל מקרה לגופו. אבל אל דאגה, בדיוק בגלל זה ציינו גם הסתייגות בכל אחד מן הסעיפים.רוצים לדעת מתי ואיזה מידע אפשר להשמיט מקורות החיים? 

 


1. מה עשיתם לפני 10 שנים


תאמינו או לא, אבל אם היום אתם מעצבים גרפיים או מתכנתים עם מספר שנות ניסיון, קרוב לוודאי שאף אחד לא יתעניין בעבודה המועדפת של הקיץ שהעברתם בתחנת הדלק. או באפיזודה החולפת שלכם כאנשי טלמרקטינג. כאנשי מקצוע, אתם אמורים למקד ולהתאים את קורות החיים שלכם לתחום המקצועי שבו אתם מחפשים עבודה. אם עבדתם במזכירות לפני חמש שנים, זה דווקא יכול להיכלל כי קיימת איזושהי זיקה בין שני התחומים, אך רק בטווח השנים שזה הגיוני.
טיפ: נצלו את המקום בדף שהתפנה לכם בעקבות השמטת התפקיד ההוא - כדי להוסיף מידע אודות תפקידים רלוונטיים ואקטואליים יותר.


2. בחיפוש עבודה דיסקרטי - השם שלכם


זה אולי הדבר שהכי הימם אותי לשמוע ממנהלת גיוס בכירה בתחום ההייטק - מסתבר, שבתחומים בהם המגייסים מחזרים אחרי מועמדים, כמו בהייטק למשל, מקובל שמחפש עבודה המעוניין בדיסקרטיות (כיוון שהוא מועסק עדיין ולא מעוניין שהמעסיק שלו יגלה שהוא בחיפושים) ימחק את שמו מקורות החיים ובמקומו יציין רק ראשי תיבות, או... רק תפקיד. כמו כן, אם אותו מועמד עובד בחברה מוכרת וחושש שיזהו אותו, כדאי לו לא לציין את שם החברה ולהסתפק בתיאור כללי שלה (למשל, בית תוכנה גדול באזור המרכז המתמחה בתחום כזה או אחר).
טיפ: מכיוון שמהלך כזה לא מתאים בכל תעשיה ותפקיד, אם אתם מעוניינים לחפש עבודה בדיסקרטיות, בררו מול מגייסים בתחום שלכם לפני שאתם לוחצים על Delete, ואם זה מקובל, אשריכם.


3. סטטוס הזוגיות ומספר ילדים


יש סברות שונות לגבי מוניטין של עובדים נשואים והורים לילדים בעיני מעסיקים. למשל, נהוג לחשוב שגברים נשואים נחשבים כאמינים יותר בעיני מעסיקים ונשים - פחות. אך עם כל הכבוד לסברות הללו, גם כשהן מגובות במחקרים, חשוב לזכור שכל מקרה נבחן לגופו על ידי מגייסים שונים, שכל אחד מהם הוא אדם אחר, עם רקע חברתי ודעות שונות. בשורה התחתונה אין שום סיבה לנדב מידע על הסטטוס המשפחתי שלנו כבר בשלב מוקדם כמו קורות החיים.
טיפ: על פי חוק אסור למעסיקים להפלות מועמדים על רקע מצב משפחתי, ואסור להם גם לשאול אותנו לגבי מצבנו הזוגי או המשפחתי, וב"אסור", הכוונה היא ללא חוקי. יחד עם זאת יש מעסיקים ששואלים על הנושאים האלו מתוך רצון אמיתי לתיאום ציפיות ולא כדי להשתמש בזה נגדנו. חשוב להיות חכם ולא צודק ולראות האם יש פה באמת שאלה מכשילה או רצון כן מהצד השני לברר מידת ההתאמה.מה בכל זאת כן חשוב להשאיר תמיד בקורות החיים?


מגייסים רבים לא יטרחו להתקשר למועמדים אם יהיה חסר להם מידע קריטי שהינו בגדר Deal Breaker - מצב שבו יפסלו את המועמד על הסף. יכול להיות שקורות החיים שלכם ממש טובים, או שאין מספיק מועמדים בשטח, ואז המעסיק כן יטרח ויתקשר כדי למלא את החוסרים הללו, אך ההמלצה היא לכתוב אותם מראש ולא לבנות על אותה שיחת טלפון מהמגייס שבאותה מידה עשויה גם לא להגיע:


1. מיקום גיאוגרפי


אזור המגורים של המועמד הוא נתון לא פחות מקריטי עבור רוב המגייסים. מדובר בנושא שמייצר לא מעט נשירות מהתפקיד (שחיקה גבוהה מהנסיעות) ולכן, רבים לא יעדיפו לא לקחת סיכון ולגייס עובד המתגורר רחוק מדי ממקום העבודה. אגב, לא חייבים לציין כתובת, מספיק לציין את העיר2. שמירת רצף


אם יש משרה שאינה רלוונטית לתחום החיפוש שלכם, אבל היא לא שייכת לעברכם הרחוק, נסו להתאים אותה מעט ולכלול אותה בכל זאת במסמך. אל תשאירו חלל לא מוסבר בקורות החיים שלכם – כאשר הכוונה היא לשנה או יותר שלגביהן לא ציינתם במה עסקתם. עדיף לנסות להסביר מצבים בעייתיים בחוכמה ולא להשאיר פערים שיתנו דרור לדמיון.

 
הכתבה נכתבה על ידי AllJobs ופורסמה לראשונה ב-Ynet
שתף