עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » צעירים ומתלבטים? 6 שאלות שיעזרו לכם לבחור מקצוע

צעירים ומתלבטים? 6 שאלות שיעזרו לכם לבחור מקצוע

רק הגעתם לגיל שבו אפשר להתחיל וכולם כבר מנסים לבחור עבורכם את הקריירה? קחו זמן נוסף להתגבש והגיעו להחלטה בשישה שלבים

מיכל גרינברג פלנבוים, מאמנת בכירה להכוון תעסוקתי ב-AllJobs

מה כדאי ללמוד ובאיזו קריירה לבחור? ההחלטה אינה פשוטה וכוללת לחץ מההורים, שבאופן טבעי רוצים לראות אתכם מצליחים ומתקדמים בחיים. למרות שאתם מרגישים שהזמן דוחק, חשוב לא להיחפז ולקבל את ההחלטה ממקום מושכל ואישי.


עבודה במשרד: האם זה מלהיב אותי?

קריירה לאן? קבלו החלטה אישית בשישה שלבים:

1. צאו למסע בזמן - תקופת הלימודים בתיכון

כדי לקבל החלטה, חשוב שתכירו קודם את עצמכם ואת הנטיות הטבעיות שלכם. לשם כך, היעזרו במסע קטן אל עבר תקופת הלימודים -  אילו מקצועות דיברו אליכם אז ולאילו מהם פחות התחברתם? לפעמים מקצוע שלא קסם לכם בזמנו, אך דרש מכם יכולות שטמונות בכם באופן טבעי, יוכל לרמוז לכם לגבי הכיוון שמתאים לכם מבחינה מקצועית. זהו הכלי הראשון לבחינת כיוון תעסוקתי שישתלב עם מי שאתם.

 

2. דברו עם המשפחה שלכם

למרות שהם נוטים להפעיל לחץ, חשוב לקחת בחשבון גם את דעתם של ההורים. הם הרי רוצים שתהיו מאושרים והם גם מכירים אתכם טוב יותר מכולם. נסו להיוועץ בהם לגבי הכיוון אליו הם ממליצים לכם לפנות, אך דרשו נימוק הגיוני לתשובתם (כמו למשל אילו יכולות שלכם - באות לידי ביטוי באותו מקצוע וכיוצא בזה).

 

3. למדו מניסיון של אנשים קרובים

אנשים מתוך המשפחה המורחבת, כמו גם ההורים של החברים שלכם, יכולים להוות דוגמה מוחשית לאיך נראית קריירה בפועל. מכיוון שמדובר באנשים נגישים, תוכלו לערוך תחקיר על אופי העבודה שלהם: החל מהדברים הטובים שכלולים בסדר היום שלהם וכלה בקשיים איתם הם מתמודדים. חשבו: האם המידע שהם מעמידים לרשותכם מלהיב אתכם, או גורם לכם לחשוב שכדאי לסגת?

 

4. התאימו לעצמכם מסגרת

כדי להבטיח את ההתמדה וההצלחה שלכם במסגרת הלימודים, חשוב להתייחס ליכולות ולמגבלות שלה. כשכבר החלטתם מה אתם רוצים ללמוד, בדקו את מגוון המסגרות הלימודיות המציעות השכלה באותו התחום. התייחסו למגוון פרמטרים: שכר הלימוד, אופי הלמידה, המיקום הגיאוגרפי, האפשרות לשלב עבודה עם לימודים והפנייה לסטאז' במקצוע הנלמד.

 

5. דמיינו את "היום שאחרי"

לפני שאתם נרשמים ללימודים עצרו רגע וחשבו: האם זהו התחום שבו תתפתחו ותתמידו לאורך זמן? האם הוא יסייע לכם בהגשמת חיים מספקים מבחינה תעסוקתית? אם יש ספק, חשוב להתייחס אליו ברצינות ולא לטאטא אותו מתחת לשטיח. מומלץ להתייעץ עם בוגרי מסלול לימודי דומה ולנסות לפתור דרכם את הדברים שמטרידים אתכם.

 

6. "על זה לעולם לא אוכל לוותר"

לאורך כל הדרך חשוב שהעיקרון שינחה אתכם יהיה: מה עושה אתכם מאושרים. איך תוכלו לבדוק זאת? בעיקר על ידי מפגשים עם אנשים מהתחום אליו אתם שואפים להגיע. האם אותם דברים שאתם מחפשים אכן מתקיימים במסגרת עבודתם? האם היא מלהיבה אתכם? זהו "הדלק" שיניע אתכם לעבר ההצלחה ושביעות הרצון.

 הכתבה פורסמה גם במדור קריירה ב"כלכליסט". לכתבה

למגוון משרות ראשונות ללא ניסיון, לחצו כאן>>>

שתף