עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » קריירות מקבילות: המדריך לעובדים בשתי משרות

קריירות מקבילות: המדריך לעובדים בשתי משרות

אנחנו חיים בעולם ששופע אפשרויות תעסוקתיות. מדוע כדאי לעבוד בשתי משרות? ואיך עושים את זה נכון

כמו רומאן עם שני פרטנרים שונים, גם עבודה בשתי משרות היא לא משימה פשוטה. עליכם לארגן היטב את הלו"ז, לתזז את עצמכם ממקום עבודה אחד לשני ולהשקיע בכל משרה, כאילו זו היתה המשרה היחידה בחייכם. לא קל, אבל בהחלט אפשרי ובמקרים רבים, אפילו מאתגר ומשתלם.

עם משרה נוספת, תוכלו להרוויח יותר כסף, להרחיב משמעותית את הרזומה, לגוון את שגרת התעסוקה או אם בחרתם בעבודה נוספת בתחום אחר לגמרי, לצבור ניסיון ולאפשר לעצמכם את חופש הבחירה. תוכלו לבדוק איזו עבודה מתאימה לכם יותר מבין השתיים ובאיזו עבודה כדאי, בסופו של דבר, להתמיד ולהפוך למקור הפרנסה העיקרי.

קבלו מדריך עם טיפים, שיעזרו לכם לבחור את העבודה הנוספת המתאימה לכם ביותר ולשלב אותה עם עבודתכם הקיימת.

קריירה מאוחרת

נתחיל מזה, שמשרה נוספת מאפשרת לנו לבדוק אופציות לגבי קריירה בתחום אחר. לדברי שרה שוכהנדלר, פסיכולוגית ארגונית, מנחת קבוצות ויועצת אישית, רובינו בוחרים מקצוע כבר בראשית שנות העשרים לחיינו, וכעבור מספר שנים מחפשים גיוון או התנסויות תעסוקתיות נוספות.
"הבחירה הראשונית שלנו בקריירה מבוססת לעיתים על שיקולים רגשיים על פני שיקולים רציונאליים. רובינו סבורים שישנו מקצוע אחד ויחיד המתאים לנו ביותר, ואם נמצא אותו נהיה מאושרים ומסופקים. זה לא תמיד ככה. ישנם תחומים מגוונים בהם אנחנו יכולים לעסוק, אשר יביאו לנו סיפוק והנאה מהעבודה. אך לתובנה כמו זו אנחנו מגיעים בדרך כלל בגיל מאוחר יותר ולא בראשית שנות העשרים, ולכן מתרחשים אצלנו שינויים בנתיב המקצועי, בחירה בשינוי רדיקלי או התפצלות למספר נתיבי קריירה". יש שעורקים לתחום אחר, מחליפים מקצוע או ממשיכים בנתיב המוכר בו הם עובדים שנים, המספק להם בטחון ויציבות כלכלית ולצדו עוסקים בעבודה לשם הנאה "לנפש"".

עבודה בשביל הכסף, עבודה בשביל הנפש

הבחירה בעבודה נוספת יכולה לנבוע מהשיקול הכלכלי, פשוט כי לא ניתן להתפרנס ולהתקיים בכבוד מהמשרה הנוכחית. כמו כן, היא יכולה לנבוע מחוסר בתחושת מימוש עצמי, למשל במשרה המעניקה יציבות ובטחון כלכלי אך משעממת והאדם מרשה לעצמו להודות בכך. דוגמה נוספת היא אנשים מקצועיים שמקור פרנסתם העיקרי הוא עבודתם כעצמאיים, אך עובדים משרה חלקית כשכירים על מנת לזכות בתנאים סוציאליים או הטבות המוענקות  באותה משרה כמו ימי עיון והשתלמויות.

איזון בין עבודה וחיים אישיים

לשמחתנו, אנחנו חיים בעולם ששופע אפשרויות תעסוקתיות. "העבודה מהבית והגמישות הנלווית לכך הן פתרון לאנשים רבים הרוצים למצוא איזון טוב ונכון יותר במתח שבין בית ועבודה. לכן, נמצא אנשים העובדים משרה חלקית "רגילה" ומשרה נוספת בבית בשעות הנוחות להם", אומרת שרה.

על מגוון הסיבות לבחירה בשתי עבודות כאורח חיים, ניתן למנות גם את השינוי הפסיכולוגי שחל בשנים האחרונות, שמשמעותו יותר חופש בחירה, יותר מימוש עצמי ויותר לגיטימציה לשינוי כולל שינוי תעסוקתי. "נדמה ,כי אין חובה יותר לבחור ב"קריירה ליניארית" לאורך כל הדרך, אלא לגיטימציה להתפצלויות וגיוון, לגיטימציה ליהנות ולאהוב את העבודה ולא לראות בה אך ורק מקור פרנסה".  

שילובים נכונים בין עבודות

כדי לבחור עבודה נוספת ולשלב אותה נכון עם העבודה הקיימת, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו כמה שאלות בנוגע לעבודה שכבר מצאנו: האם מבחינת שעות וגודל השקעה, היא באמת תאפשר לנו לשלב עבודה נוספת? האם הבוס הנוכחי והבוס החדש יסכימו לרעיון שאנחנו עובדים בשתי עבודות מקבילות? האם הכסף שנרוויח בעבודה הנוספת שווה את ההשקעה והמאמץ? כיצד שתי עבודות יסתדרו עם חיינו האישיים והאם יישאר לנו זמן לנשום מחוץ לשעות העבודה? וכמובן, כיצד נתמרן בין שתי העבודות מבחינת ימים, שעות, מרחק וכדומה. אם עניתם על השאלות האלה וגיליתם שכן, משתלם לכם כלכלית, מקצועית או מבחינת אתגר ועניין להוסיף עבודה נוספת, הגיע העת לאתר עבודה נוספת מתאימה. אגב, אל תתפלאו אם העבודה שחשבתם שהיא נוספת ומשנית תהפוך לעבודה המרכזית בחייכם. 
עבודה במשמרות: היתרון העצום בעבודה שמתנהלת במשמרות היא שאתם יכולים לסדר מראש את המשמרות כך שיתאימו לפי לוח הזמנים לעבודה הקיימת. יתכן שתצליחו לדחוס משמרות ולהרוויח מספיק כסף ולהשאיר גם זמן לפנאי, מנוחה, לימודים וכדומה. כמו כן, עבודה במשמרות בדרך כלל מאפשרת גמישות כמו למשל, עבודה בשעות הערב (כשהעבודה הקיימת שלכם היא בבוקר).
עבודה נטולת לחצים: אם אתם מחפשים עבודה נוספת בעיקר לשם מקור הכנסה, העדיפו עבודה בה תוכלו לעבוד בקלות, בלי הלחץ להשקיע ולהצטיין. כך תעבדו, אבל תהנו ממנוחה יחסית בהשוואה לעבודה הקיימת שלכם.
אותו מקום, עבודה אחרת: כדי להימנע מנסיעות מעייפות בין עבודה לעבודה, חפשו עבודה בלוקיישן סמוך לעבודה הנוכחית. לאו דווקא אותו בניין משרדים, אבל לפחות אותו אזור או באותה עיר – כך תחסכו בדמי נסיעה ובזמן. חוץ מזה, שווה לבדוק אם באותו מקום עבודה עצמו - אתם יכולים להרחיב את המרה או לעבוד בעבודה נוספת.
התמקצעות נוספת: בחרו עבודה בתחום הלימודים שלכם, עבודה אחת בה תרוויחו כסף והשנייה למען צבירת ניסיון, יצירת קשרים בתחום וכדומה.
העשירו את הרזומה: בחרו עבודה נוספת מאותו תחום בו אתם רוצים להתמחות או תחום אהוב עליכם במיוחד, כך תזכו להכיר סגנונות עבודה שונים באותו תחום ולהעשיר את קורות חייכם בעבודה הרלוונטית לתחום לימודיכם או עיסוקכם.
עבודה מהבית, עבודה מהמשרד: אתם יכולים להקל על עצמכם ולגוון בעבודה נוספת מהבית או נהפוך הוא: אם העבודה נוכחית שלכם מתנהלת מהבית, הוסיפו עבודה משרדית. כך תוכלו גם לגוון וגם ליהנות מתנאים נוחים, בלי לנסוע לשני מקומות העבודה. עבודה מהבית מאפשרת לרוב גם לעבוד לפי לו"ז אישי הנתון לשיקולכם וניהולכם. 
עובדים רק בסופי שבוע: לא, לא מוכרחים לעבוד פול טיים באמצע השבוע. ניתן להוסיף עבודה רק לוויקנדים, אם אתם כמובן מוכנים לוותר על זמן המנוחה בסוף השבוע לטובת הכנסה נוספת.
עבודות זמניות: אם אתם מחפשים חיזוק כלכלי או גיוון תעסוקתי, אתם יכולים לבחור להתנסות ב
עבודות זמניות שונות, בהם תעבדו לפי שעות או פרוייקטים, תקופות ועונות, כמו השגחה בבחינות בגרות, ספירות מלאי, דיילות בפסטיבלים שונים, עבודה בחו"ל בפרוייקט ספציפי וכולי. תרוויחו כסף, תרכשו ניסיון ותוכלו לשוב לעבודה הקבועה שלכם. 

עובדים בשתי עבודות בו זמנית? דעו את זכויותיכם


 

שתף