עולם העבודה - מאמרים » מדור חרדים ודתיים » זכויות עובדים ודיני עבודה: שכר והטבות

זכויות עובדים ודיני עבודה: שכר והטבות

כמה נהוג לדרוש במשא ומתן על שכר, האם מקבלים כסף על ימי חופש בחגים וכיצד מחשבים תשלום עבור שעות נוספות? עו"ד שאול הזנפלד עונה על שאלות הגולשים בנושא שכר והטבות

תלוש השכר וההטבות המתקבלות במסגרת העבודה - הם הנושאים שהכי חשוב לבדוק במסגרת הזכויות שלנו כעובדים. אספנו עבורכם שאלות ששאלו גולשים ואת תשובותיו של עו"ד שאול הזנפלד בנושא.

שאלה: האם מקבלים שכר על ימי החופש בכל החגים?  

"האם מקבלים שכר על ימי  החופש של כל החגים"?  

תשובה: עובד בשכר חודשי זכאי לתשלום עבור ימי חג. גם עובד בשכר יומי (או קבלני או לפי שעה) שעבד 3 חודשים במקום עבודתו זכאי לתשלום עבור ימי חג. קיימים 9 ימי חג והם: שני ימי ראש השנה, יום הכיפורים, שני ימי סוכות (ראשון ואחרון), שני ימי פסח (ראשון ואחרון) חג השבועות ויום העצמאות. העובד זכאי לתשלום עבור ימי החג אם לא נעדר מעבודתו יום לפני החג ויום אחרי החג אלא בהסכמת המעביד. עובד שאינו יהודי יכול לקבל תשלום ימי חג על פי דתו.שאלה: מה נהוג לדרוש במו"מ על שכר? 

"מה נהוג לדרוש במו"מ על חוזה עבודה באשר לבונוסים ולהעלאת שכר? כיצד מנסחים זאת בהסכמי עבודה"? 

תשובה: לגבי בונוסים והעלאות שכר – אין "נוהג" לעניינים אלה. כל מקום לגופו וכל עובד על פי כישוריו. הניסוח הוא מלאכת עורך דין. אין "ניסוחי מדף" שאפשר להעתיק ולהשתמש בהם. מדובר במו"מ שבסופו יבוא לידי ביטוי בכתב בחוזה העבודה.

שאלה: האם חובה לשלם כסף על התלמדות? 

"האם חובה לשלם כסף גם על התלמדות? חובה לשלם עבור התלמדות".

תשובה: חובה לשלם לפחות את שכר המינימום (אם לא סוכם אחרת). שכר המינימום לשעה לבגיר עומד היום על 20.70 ש"ח לשעה. אם מדובר בעבודת לילה יש להוסיף 50%. אם מדובר באדם מתחת לגיל 18 השכר יורד, תלוי בגיל המדויק.

שאלה: כיצד מממשים נקודות זיכוי במס הכנסה? 

"הבנתי שיש לי 3 נקודות זיכוי במס הכנסה. איך אני דואג שלא יורידו לי מיסים"?  

תשובה: נקודות זיכוי ממס הכנסה מחושבות אוטומאטית לפי הפרטים אותם ימלא העובד. לפני הכנת משכורות יפנו אל העובד ממחלקת החשבות/שכר/הנה"ח של החברה בה החל לעבוד ויתנו לו טופס למלא ובו יופיעו כל הפרטים הרלבנטיים (במקומות מסודרים מקבל העובד את הטפסים למלא מיד עם קליטתו לעבוד ולא בדקה ה-90 לפני הכנת המשכורות).

שאלה: האם דין הלנת שכר כדין פיטורין? 

"במקום עבודתי קיבלנו היום מכתב על אי יכולת לשלם את השכר של חודש יוני ובקשה שאודיע להם אם אין אני מסכימה עם כך. באם אני מתפטרת, והרי זו הרעה מוחשית בתנאים וזה נחשב כדין פיטורין, האם זה כדין פיטורין גם בנוגע לדמי אבטלה ולא רק בנושא של תשלום דמי הפיצויים"?  

תשובה: זו בוודאי נסיבה המזכה את העובד להתפטר בדין פיטורים. במקרה כזה זכאי העובד לדמי אבטלה כמו עובד שפוטר (לרבות שלושת החודשים הראשונים). המוסד לביטוח לאומי ידרוש ממי שטוען שהתפטר בשל הרעה מוחשית של תנאי עבודתו מסמכים מתאימים להוכחת טענותיו.

שאלה: מה לגבי תנאי העסקה בעקבות נזק למקום העבודה?

"מקום עבודתי נשרף. בעל החברה לא פיטר אותי אך גם לא נותן לי מידע לגבי העתיד שלי אצלו, רק אומר שהשיקום ייקח הרבה זמן. מה לעשות? האם הוא חייב לשלם לי על ימים אלו"? 

תשובה: מעביד אינו רשאי "להקפיא" את העובד בלא הסכמתו של העובד. המעביד רשאי לנהוג באחת משלוש אלה: 1. או לפטר את העובד. 2. או להוציא את העובד לחופש (ככלל המעביד רשאי לקבוע את זמני החופשה של העובד). 3. או להסכים עם העובד על חל"ת (ככלל מעביד אינו רשאי לכפות על העובד חל"ת).

שאלה: מהן זכויות העובדים במקרה של פשיטת רגל? 

"החברה בה עבדתי פשטה רגל ועל כן לא משלמת לי ולשאר העובדים משכורות. מה אפשר לעשות במקרה שכזה"? 

תשובה: יש להגיש בקשה לפירוק החברה ובמידה ולאחר פירוקה לא יוותר מספיק כסף - יש להגיש תביעת חוב לביטוח הלאומי. הביטוח הלאומי משלם חובות שכר ופיצויים (עד תקרה שכיום עומדת על כ- 72,000 ₪) במקרים של פירוק בתנאי שהכנ"ר מאשר את תביעת החוב. לשם כך מומלץ להיעזר בעו"ד.

שאלה: האם הפרש בין השעות בתלוש השכר לשעות בפועל הוא חוקי? 

"אני מקבלת שכר חודשי גלובלי. לדברי המנהל שלי אני מחויבת ל-10 שעות עבודה, לעומת זאת בתלוש אני מקבלת פירוט שעות לפי 8 שעות עבודה. האם זה חוקי? האם אני רשאית לתבוע את השכר על ההפרש בשעות"?

תשובה: אם בתלוש רשום כי השואלת מקבלת שכר רק עבוד 8 שעות היכן מופיע הגמול הגלובאלי? כדי ששכר גלובאלי יעמוד בביקורת שיפוטית עליו למלא מספר תנאים. אחד מהם הוא כי בתלוש השכר יופיע פיצול בין השכר "הרגיל" לבין הגמול הגלובאלי בעד עבודה בשעות נוספות. יש לברר את הנסיבות העובדתיות המדויקות עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה. יתכן שהמבנה אינו תקין ויש לשואלת עילה לתבוע הפרשי שכר בגין עבודה בשעות נוספות.

שאלה: האם חובה לשלם על שעות נוספות מעבר למסוכם בחוזה? 

"בעבודה החדשה שלי נאמר לי שמשמרת לא תעלה על 9 שעות ורק באישור מנהל. היום התחלתי לעבוד ויצא לי כ-10 ורבע שעות. האם יכולים לסרב לשלם לי על השעה וחצי הזו"? 

תשובה: על פי צו ההרחבה לקיצור שבוע העבודה (בתוקף מחודש יולי 2000) אורכו של שבוע העבודה יעמוד על 43 שעות ב- 5 ימי עבודה. מכאן שאורכו של יום עבודה הוא 8 שעות ו- 36 דקות בדיוק. על פי חוק שעות עבודה ומנוחה ביום עבודה של שש שעות ולמעלה, תופסק העבודה למנוחה ולסעודה ל-3/4 שעה לפחות, ובכלל זה תהיה הפסקה רצופה של חצי שעה לפחות (ביום שלפני המנוחה השבועית וביום שלפני חג ההפסקה היא של חצי שעה לפחות).

שאלה: כיצד מחשבים תשלום שעות נוספות? 

"מה השכר לשעות נוספות ומתי מתחילות השעות נוספות? 

תשובה: עבור השעות הנוספות הראשונה והשנייה זכאי העובד לקבל 125% מתעריף השעה שלו בגין כל שעה, ועבור כ"א מן השעה השלישית הנוספת ואילך – 150% בגין כל שעה.

שאלה: כיצד לממש הקלות במס הכנסה לחיילים משוחררים? 

"אני חייל משוחרר והבנתי שיש לי הקלות במס של עד 3 אחוז. את מי אני צריך לעדכן על זה"?  

תשובה: הקלות המס יינתנו באופן אוטומאטי בתנאי שהמעביד יעדכן את מ"ה. כלומר – יש לעדכן את כל הפרטים אצל המעביד בטופס קבלה לעבודה כמתחייב על פי חוק.

שאלה: האם הכנסה חד פעמית מצריכה פתיחת תיק במס הכנסה? 

"האם אדם שמרוויח סכום חד פעמי חייב להוציא חשבונית, ללכת למס הכנסה לפתוח תיק וכיוצא בזה? האם אין פתרון פשוט יותר"?   

תשובה: כן. כל הכנסה, גם חד פעמית, ומכל מקור שהוא, חייבת בדיווח ובמס. יחד עם זאת אין צורך להירשם כעוסק במע"מ ובמס הכנסה אם מדובר על הכנסה חד פעמית – שאז יש לפנות למשרדי מס הכנסה ולמלא טופס תיאום מס מיוחד. אם מדובר על הכנסות מתמשכות יש להירשם במע"מ כעוסק מורשה (או עוסק פטור – אם ההכנסות הצפויות נמוכות) וכן במס הכנסה.

שאלה: האם אי קבלת דמי הבראה מתמשך מצדיק פיצויים? 

"לא קיבלתי בכל 3 שנות עבודתי דמי הבראה. האם זה נחשב כמשהו לא חוקי? האם יש לי אפשרות לדרוש תשלום פיצויים על סמך זה במידה ואני מתפטרת"?  

תשובה: אי קבלת דמי הבראה במשך 3 שנים לא יכולה להיחשב "הרעה". מכאן שאין בעובדה זו כשלעצמה כדי להצדיק התפטרות בדין פיטורים. יחד עם זאת קיימת עילה לתבוע את התשלומים שלא שולמו. יש לשים לב כמובן לשאלת התיישנות.

שאלה: האם לעובד מגיע שכר על קורס הכשרה?

"אני עומד להתחיל לעבוד בקרוב, אך בשביל להתחיל עלי לעבור קורס של ארבעה ימים, ארבע שעות בכל יום. האם מגיע לי שכר על שעות אלו"? 

תשובה: כן. שכר רגיל אולם לא פחות משכר המינימום כקבוע בחוק.

שאלה: האם דמי הודעה מוקדמת מחושבים לפי השכר המלא? 

"האם דמי הודעה מוקדמת יחושבו לפי השכר המלא שלי, הכולל עמלות? האם אני יכול לוותר על ימי ההודעה המוקדמת שמגיעים לי מתוקף פיטוריי"? 

תשובה: על פי חוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות חשוב השכר לצורך דמי הודעה מוקדמת יהא לפי ""שכר רגיל"". ""שכר רגיל"" מוגדר: ""שכר העבודה המובא בחשבון לענין חישוב פיצויי פיטורים לפי סעיף 13 לחוק פיצויי פיטורים"". סעיף 13 לחוק פיצויי פיטורים קובע כי המרכיבים של שכר העבודה הכולל שיובאו בחשבון שכר העבודה לענין פיצויי-פיטורים יקבעו בתקנות. לפי תקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים) הרכיבים שיובאו בחשבון שכר העבודה לענין תקנות אלה הם: (1) שכר יסוד; (2) תוספת ותק; (3) תוספת יוקר המחיה; (4) תוספת משפחה; ו- (5) תוספת מחלקתית או תוספת מקצועית.
זכותו של עובד להודעה מוקדמת או לדמי הודעה מוקדמת היא קוגנטית (אינה ניתנת לויתור).

שתף