עולם העבודה - מאמרים » מדור First Job » איך למצוא עבודה גם בלי ניסיון?

איך למצוא עבודה גם בלי ניסיון?

עבדתם במלצרות, בשירות לקוחות ועכשיו אתם מנסים לעשות צעד ראשון בקריירה? זה לא פשוט למצוא עבודה כשאין ניסיון. 4 בעיות אופייניות ופתרונות

מאת: נטלי ברון

אם אתם מחפשים עבודה ראשונה, בוודאי נראה לכם שחוסר הניסיון מציב בפניכם כמה בעיות בדרך. אבל כשמחפשים עבודה בגיל צעיר, הגיוני מאוד שלא יהיה לכם ניסיון מעבר ללימודים, שירות צבאי או לאומי ואולי גם עבודות של חופשות קיץ.

בדיוק בגלל זה, אין שום סיבה לדאגה ואפשר להתחיל ברוגע למצוא עבודה שמתאימה בדיוק לניסיון שלכם ולשלב שבו אתם נמצאים בחיים. לפניכם כל העצות שיעזרו לכם למצוא עבודה בקלות, מבלי להרגיש שמשהו חסר לכם, או שאתם נמצאים בנקודה של חולשה, להיפך - שוק העבודה זקוק לכם! אז למדו איך לכתוב קורות חיים, לעבור בהצלחה ראיונות עבודה ולמצוא את העבודה שתתן לכם את הניסיון לשלב הבא בחיים (-:

 

הכירו את  4 האתגרים שעומדים בדרככם למציאת עבודה + עצה מועילה:

אתגר ראשון – איך כותבים קורות חיים ללא ניסיון?

מה שאין לכם: בגלל חוסר ניסיון, אין לכם איך "למלא" את קורות החיים שלכם. אתם לא לבד: זה רק הגיוני שלא יהיה הרבה מה לכתוב, אם כל מה שעשיתם עד כה מסתכם בלימודים בתיכון, לימודים נוספים, שירות צבאי או לאומי ועבודה זמנית או שתיים. 

מה שיש לכם: אתם יכולים לתאר את הכישורים ואת הידע שצברתם עד כה ולהרחיב עליהם, כדי להגדיל את הרושם ואת הסיכויים שלכם למצוא עבודה טובה יותר.

כתבו, את קורות החיים באופן שיגרום למעסיק להבין אילו ערכים ויכולות אתם מביאים אתכם ובמילים אחרות, כותבים מה יש ולא מה אין.

מקמו את הסעיפים באופן מקדם, למשל, את סעיף ההשכלה למעלה, במקום את הניסיון התעסוקתי, יחד עם הישגים מיוחדים מתקופת הלימודים.

ציינו, את השירות הצבאי או הלאומי, שמהווים ניסיון תעסוקתי לכל דבר שמעיד על היכולות שיש לכם.

הוסיפו, תמצית קצרה בתחילת קורות החיים הכוללת סיכום של מי אתם ומה אתם מחפשים (ברמה המקצועית כמובן). בחלק גדול מהמקרים זה עושה את כל ההבדל ומסמן אתכם כבולטים למרות היעדר הניסיון.

התנדבתם? ציינו כל פעילות התנדבותית או ציבורית שלקחתם בה חלק - זה עוזר למעסיק ללמוד עליכם ועל הכישורים שלכם.

כתבו קורות חיים בקלות - היעזרו באשף החינמי שלנו לכתיבת קורות חיים כדי ליצור קובץ ראשון שכתוב בסדר הנכון וכולל את כל השדות הדרושים.

 

אתגר שני – חוסר ניסיון בראיונות עבודה

מה שאין לכם: גם אם כבר עברתם כמה ראיונות עבודה בחיים, אתם עדיין חסרים את הניסיון בראיונות עבודה מקצועיים וממוקדים יותר לתחום, אז אם אתם בדרך לראיון עבודה שעשוי לקבוע את גורלכם המקצועי לשנים הקרובות, כדאי שתגיעו אליו מוכנים יותר.

מה שיש לכם: כיום יש לכם את כל הכלים לערוך תחקיר מקדים לגבי החברה אליה מועדות פניכם – על תחום העיסוק שלה, על המטרות ועל הרוח הכללית של המקום. זה יעזור לכם להבין לקבל תמונה ברורה יותר על המקום – לדעת לשדר את המסרים הנכונים בראיון עבודה וכמובן, גם לבחון אם זה מה שאתם רוצים. בנוסף, לא יזיק לעשות אימון קליל על שפת הגוף שלכם – משלב לחיצת היד ועד הפרידה מהמראיין.

 

אתגר שלישי – חוסר ביטחון עצמי

 

מה שאין לכם: מה לעשות, אין לכם ניסיון עשיר שתוכלו לנפנף בו ויכול להיות שזה מערער לכם את הביטחון וגורם לכם להרגיש שיש לכם מה להסתיר מהמראיין. לאן זה יכול להוביל? לראיון ממש גרוע שבו תנסו להתחכם ולהעמיד פנים שאתם יודעים דברים שאתם לא באמת יודעים, מה שבטח ייקלט די מהר אצל הצד השני כחוסר כנות.

מה שיש לכם: האם עלה בדעתכם כי המראיין יודע בדיוק את רמת הניסיון שלכם ובכל זאת זימן אתכם אליו? הרי הכל כבר כתוב לו בקורות החיים שלכם. מכאן והלאה, הכדור בידיים שלכם ובאפשרותכם להצליח בראיון הזה רק בזכות מי שאתם ובזכות מה שאתם משדרים. עליכם לזכור את הדברים שיש לכם להציע שאינם ניסיון: מוטיבציה, רצון ללמוד, יכולת למידה עצמית, אהבה לתחום, סקרנות והמון כישרון.

 

אתגר רביעי – לפעמים צריך להתפשר

 

מה שאין לכם: סבלנות להתחיל לעבוד במשרה תובענית שאינה מתגמלת היטב ויחד עם זאת מציבה אתכם במקום הנמוך ביותר בשרשרת המשרות בתחום. התחושה מובנת, אבל באופן טבעי, ככל שיש יותר ניסיון וידע כך אפשרויות העבודה נעשות אטרקטיביות יותר מכל הבחינות – אופי התפקיד, השכר, התנאים הנלווים, היקף האחריות וכיוב'. אתם מבינים שזה עניין של זמן?

מה שיש לכם: אינטרס ברור להקריב עכשיו ולקבל על כך תגמול בעתיד. עליכם לנסות לבחון כל משרה לגופה, על פי פרמטרים "יבשים" ולא על ידי אמוציות. למשל, כשאתם מתלבטים לגבי משרה, הציגו לעצמכם את השאלות הבאות:

• איך המשרה תורמת לניסיון התעסוקתי שלי?
• האם קיימים אפיקי קידום עתידיים באותה חברה?
• האם מדובר בחברה אטרקטיבית בעלת מוניטין בתחום?

בעבודה ראשונה בתחום לפעמים כדאי להשקיע שנה - שנתיים במהלכן תעבדו קשה, לפעמים בשכר לא הכי מתגמל, אך בתום התקופה יהיה לכם משהו מוחשי ביד - ניסיון מעשי שיעזור לכם להתקדם באותה חברה או לחפש עבודה כשאתם מנוסים יותר ובעלי סיכויים טובים להתקבל למשרות אטרקטיביות בתחום.

למציאת עבודה חדשה לחץ/י כאן>>

<<בואו לבדוק כמה מרוויחים בכל תפקיד במשק במתחם השכר!>>

 

 

שתף