עולם העבודה - מאמרים » מדור קריירה » יש לך ניסיון? שוק ההייטק הישראלי רוצה אותך

יש לך ניסיון? שוק ההייטק הישראלי רוצה אותך

האם תדמית ההייטק הנוצצת עדיין רלוונטית בישראל של שנת 2016? אם לשפוט על פי הקושי בגיוס עובדים, כנראה שהמצב טוב מאוד, לפחות עבור המועמדים.


מאת: נטלי ברון, מנהלת תוכן בנושא עבודה וקריירה ב-AllJobs

ניתן לומר כי בשנת 2016, שוק ההייטק הישראלי לוהט; מחפשי עבודה מעולם לא היו מחוזרים יותר על ידי החברות, אשר היום, יותר מתמיד, תרות אחר ניסיון ומעדיפות אותו על פני לימודים אקדמיים. לא שאלה כבר לא חשובים, אך דרישה שרירותית לתואר ממוסד אקדמי מוביל, היא נחלתן של חברות גדולות, שהינן רק חלק מהשוק - לא כולו.
 


שוק ההייטק הישראלי ב-2016: מחזרים אחרי הטאלנטים


רות שמחוני, מנהלת גיוס מקצועית לתחום ההייטק, מכירה את עולם ההייטק מקרוב. "שוק ההייטק הישראלי הוא שוק בעל תנודות חדות, וכמובן, "בועות" אשר מתפוצצות אחת לכמה שנים. מה שאני אומרת כעת על שוק ההייטק יכול להשתנות כבר בימים הקרובים, ויותר מכך, משתנה למעשה מארגון לארגון, כי יש חברות ענק, ויש סטארטפים בתקציבים שונים. כל מגייס והעדפותיו הספציפיות."


אילו תחומים מבוקשים במיוחד בשוק ההייטק הישראלי כיום?


מגייסים רבים מדברים על מחסור במהנדסי תוכנה, אשר מורגש בשוק ההייטק הישראלי. מפתחי Java בפרט, הינם מחוזרים ביותר בשנים האחרונות. איתם בביקוש הגבוה, מפתחי Full Stack, אשר משלבים צד לקוח וצד שרת. ובתוך כל אלו, יש שפות רבות אשר הביקוש אליהן גבוה, ולא תמיד תואם את ההיצע. למשל, שפות כמו PHP, Dot Net, C#, A.
אז מהם הקשיים העיקריים בגיוס אנשי הייטק ומתכנתים? אולי פשוט העובדה שקשה למצוא אותם. רות שמחוני מתארת את הקושי שבגיוס עובדים לתחום ההייטק בשנים האחרונות: "יש היצע גבוה של משרות בתחום ההייטק; מצב אשר מציב את אנשי הגיוס בפני משימה לא פשוטה. קשה לגייס, ממש צריך לחזר לפעמים אחרי מועמדים. המועמדים המבוקשים ביותר כיום הם אנשי Web, מפתחים, אנשי C# , ו- Dot.Net. גם מפתחי Full Stack , או Node.js ו-Angular".

כמו כן, מוסיפה שמחוני, "הדרישה הגבוהה ביותר היא למתכנתים בעלי ניסיון רב. יש שמחפשים 5-6 שנות ניסיון, ויש אפילו כאלה שמחפשים מתכנתים בעלי 10 שנות ניסיון ואף מוכנים לשלם על המומחיות הזו."


ושאלת השאלות - מה לוקח: תואר או ניסיון?


המצב אותו מתארת שמחוני עשוי להזכיר למועמדים טריים את המלכוד הכה מוכר: "אם אין לי ניסיון, איך אמצא עבודה? ואם אין לי עבודה, איך אצבור ניסיון?" עם זאת, היא מסייגת את דבריה במעט אופטימיות "אני חייבת לציין שלכל סיר יש מכסה, ועבור כל רמת ניסיון, יש את המעסיק המתאים, שזה מה שהוא צריך. מן הסתם, מי שנחוש למצוא עבודה ללא ניסיון, יצטרך להתפשר על משהו, בדרך כלל זה יהיה השכר."

כפי הנראה, אין חדש תחת השמש בשוק העבודה בכלל, ובעולם הייטק בפרט - אם אין לך את מה שהשוק דורש, ככל הנראה שתיאלץ להתפשר על שכר, יוקרת החברה ועוד. לעומת זאת, אם צברת ניסיון בתחום, השמיים הם הגבול. שמחוני מתארת את מצבם של בעלי הניסיון אשר נהנים מחיזור מצד מגייסים, הד האנטרים וחברות השמה. כמו כן, לדבריה מדובר במועמדים "לא פראיירים" אשר יודעים לשחק בקלפים שלהם היטב. "מכיוון שמדובר בקהל אינטליגנטי, המועמדים הללו מודעים היטב למצבם ובוחנים מספר הצעות לפני שהם מקבלים הצעה ממעסיק. הם הולכים מחברה לחברה, ובמקרים רבים הם גם אומרים למגייס מה הציעו להם בחברה הקודמת."

באשר לחשיבות הניסיון, המגמה חדשה יחסית (הרי לא יתכן שיש כל כך הרבה מוסדות אקדמים בארץ, לולא התחושה שקיים צורך בלימודים אקדמיים כדי למצוא עבודה ראויה), אך כמובן, שמגמות חדשניות, גם בגיוס עובדים, מתחילות מלמטה ועולות בהדרגה למעלה, ולא להיפך. כך,שללא תואר ממוסד מוכר לא תוכלו להתקבל לעבודה בחברת ענק, שכן, אלו מקפידות עדיין על השכלה פורמלית ממוסד מוכר. לעומתן, סטארטאפים רבים יעדיפו את המועמד המנוסה אך האוטודידקט, שיוכל להוכיח את הידע שלו לפני התעודות."


"מתפטרים לפני שהם מפוטרים"


מלבד המחסור במוחות, גם היכולת לנבא את יכולתו של מועמד להשתלב לטווח ארוך בשורותיה של חברה לעתים אינה רחוקה מדי מקריאה בקפה - בעבר, הסתמכו בעיקר על מבחנים אשר בודקים את אופן החשיבה של המועמד, או שפשוט נתנו לו לכתוב קוד, היום ברור למגייסים רבים שזהו החלק הקל. הרי, אם לא תהיה התאמה אישיותית לצוות הקיים, ואם הוא לא יתאים למושג השגור במודעות הדרושים "ה-DNA של החברה", המעסיק בזבז זמן יקר.

כמוכן, גם הסיבות לפיטורים והתפטרויות השתנו במהלך השנים. אם זו המתכנתת שהוחלפה בגלל היותה סוציומטית ברמה שהפריעה ליתר העובדים בצוות לעבוד מולה, או העובד שהתפטר אחרי חודשיים כי "זה לא עובד בשבילו". אין ספק שעולם ההייטק הישראלי השתנה ואולי אפילו מוביל בתפיסתו את עולם העבודה כולו, בחיפוש אחר הטאלנט, ובכלל זה גם השיח שמתנהל על העובדים בני הדור החדש "המילניאלים" (Millennials) המתוארים בכל העולם המערבי כמפונקים, לא נאמנים למקום העבודה וכבעלי דרישות גבוהות מהמעסיקים. והאמת, למה שלא יהיו להם? יכול להיות שהם, בניגוד לדורות הקודמים, מבינים שעבודה היא עבודה, ובניגוד למשפחה - אפשר להחליף אותה.


מילה ממגייסת: 4 טיפים למחפשי עבודה בתחום הייטק


למרות היותם מועמדים מבוקשים, חיפוש עבודה אינו דבר קל עבור אף אחד, ואנחנו לא תמיד יודעים מה "נכון" יותר לעשות ומה תוקע אותנו במקום. רות שמחוני מוסיפה מניסיונה 4 טיפים שעשויים לסייע למי שמחפש עבודה בתחום ההייטק, אבל למעשה, מדובר בטיפים שמחפשי עבודה בכל תחום יכולים לאמץ לעצמם:


1. הכניסו מילות מפתח בקורות החיים


"מגייסות בתוך ארגונים מחפשות את קורות החיים של המועמדים בתוך מערכות ניהול גיוס ממוחשבות. כלומר, מנוע חיפוש של קורות חיים. כדי שמועמד יעלה ברשת הזו, חשוב שידע לציין את הידע שלו באמצעות מילות מפתח מתאימות. ציינו כל מה שאתם יודעים, באנגלית, ובמינוח הפופולארי."


2. ציינו את כל מה שיש לכם, יחד עם רמת הידע


יש תחום שאתם יודעים, אבל לא ממש לעומק? לא נורא. מעסיקים מחפשים מועמדים בעלי רמות שונות של ידע, ולכן, עדיף לציין מלהשמיט. ציינו הכל, וליד זה את רמת הידע. זה בעצם כמו לומר את האמת, אך תמיד לעלות בתוצאות החיפוש של המגייס.


3. מחפשים עבודה בדיסקרטיות? שמרו עליה בעצמכם


מסתבר שאם אתם מחפשים עבודה תוך כדי עבודה ולא רוצים שהמנהל שלכם ידע, לא מספיק לכתוב בראש העמוד "נא לשמור על דיסקרטיות", וכי מקובל להשמיט מידע שעשוי להביא לזיהוי וודאי שלכם. "אתם פשוט לא יודעים לאן קורות החיים שלכם מתגלגלים, ולכן, עדיף שלא לציין את שמו של מקום העבודה הנוכחי, במקום זאת, כתבו, "חברה העוסקת בתחום...". יותר מזה, אני נתקלת בקורות חיים ללא שם משפחה, שזה דבר שבשגרה. וגם, אם יש לכם שם ייחודי, שעשוי להביא לכך שיזהו אתכם, פשוט ציינו ראשי תיבות."


4. ציינו את רמת הזמינות שלכם לעבודה


מעסיקים רבים מחפשים מועמדים שיוכלו להתחיל לעבוד בתוך שבועיים, או אפילו באופן מיידי. אחרים, יסתפקו במועמד שיתחיל בעוד חודש, או אחרי החגים. שמחוני ממליצה לציין את העובדה עליה אין עוררין או משא ומתן "הנושא הזה בדרך כלל לא נתון למשא ומתן ולכן יעזור לשני הצדדים במניעת בזבוז זמן, אם פשוט תכתבו מתי אתם יכולים להתחיל לעבוד."
 
שתף