היכון, הכן להתמקצע!

במה עובד מי שאין לו מקצוע רשמי ואיך רוכשים מקצוע לחיים. טיפים שיעזרו לכם בדרך לרכישת מקצוע

אתם מוכשרים בטירוף, יש לכם מוטיבציה אדירה, יחסי אנוש מצוינים, אבל מה, לא רכשתם מקצוע פורמאלי. כלומר, אין לכם תעודה בתחום בו אתם מעוניינים לעסוק, אלא בעיקר רצון עז להשתלב בענף.

הבעיה היא שכוונה טובה לא תמיד מספיקה. יהיו מעסיקים שיתנו לכם צ'אנס להוכיח את עצמכם ולרכוש אצלם ניסיון וידע ויהיו מעסיקים שלא יזמנו אתכם לראיון עבודה, משום שהם מחפשים אסמכתא לכך שיש לכם את ההכשרה הדרושה לתפקיד.

לא כל אחד חייב מקצוע פורמאלי, יש יזמים שהצליחו בחיים גם ללא הגדרה מקצועית, לא למדו מקצוע והשתלבו בתחום המבוקש ללא הכשרה מוקדמת. אבל אם בכל זאת, החלטתם להתמקד - קבלו מספר טיפים, שיעזרו לכם להתקדם לקראת מקצוע מוגדר. 

מי אני? מה אני?

אתם צריכים להכיר את עצמכם כדי לדעת איזה מקצוע יתאים לכם. זכרו, שההגדרה של מקצוע היא רחבה, גמישה ומשתנה מארגון לארגון ומתפקיד לתפקיד. כמובן שיש מקצועות יותר ברורים מאשר אחרים, כמו למשל,
נהג אוטובוס לעומת מנהל פרויקטים, אבל כדי לחפש מקצועות רלוונטיים עליכם לחשוב לאיזה מקצוע תתאימו.

ראשית, כתבו תכונות שמאפיינות אתכם או מה הייתם מחפשים בעבודה, מעבר לעניין ולאחר מכן הביטו בלוחות הדרושים ובדקו אילו מקצועות קיימים בשוק. חפשו חומר על המקצועות, כד להבין במה מדובר, מהי יש ללמוד כדי לעסוק בתחום ואם יש מקצוע מעניין במיוחד, נסו לבדוק אם יש מישהו שאתם מכירים שעוסק בתחום ויוכל לספר לכם יותר על הנושא. אם יש לכם תחומי עניין מגוונים, חשבו מהו התחום המועדף עליכם, שהייתם מעוניינים לשדרג מתחום עניין או תחביב למקצוע.

דרושה הכוונה: אם אינכם בטוחים איזה מקצוע מבין המקצועות שמעניינים אתכם אכן מתאים לכם – אתם מוזמנים לגשת לייעוץ מקצועי או לעשות מבדק ולקבל הכוונה מקצועית.

ההתמקדות חשובה בתהליך חיפוש עבודה. אתם יכולים לבחור מספר מקצועות שמעניינים אתכם ולאחר בירור מה כל מקצוע דורש מכם מבחינת כישורים והכשרה לדרג לפי סדר עדיפויות ולהחליט על מקצוע מנצח.

ההשקעה משתלמת יתכן שכדי להתברג במקצוע המבוקש תצטרכו להשקיע – לגשת לקורס מקצועי ואפילו לעשות תואר. זכרו, ההשקעה משתלמת בהמשך ואם מדובר במקצוע מעניין שתאהבו לעסוק בו, זה שווה את הזמן וההשקעה הכלכלית. לרבים יש כבר תואר ראשון, אבל לא בתחום ממוקד והיות ופעמים רבות תואר ראשון הוא כללי מדי, הרי שתואר שני בתחומים מסויימים כן יעניק לכם את ההתמקצעות הדרושה.

קרוב למקצוע חשוב לשהות בסביבת העבודה של התחום בו תרצו להתמקצע. למשל, אם אתם מתעניינים במשפטים, נסו לחפש עבודה במשרד עורכי דין בתפקיד אחר לגמרי, כך תוכלו להכיר את העולם המקצועי מקרוב, לפגוש אנשים מהתחום ולבדוק אם הנושא אכן מעניין אתכם. 

שלב ההתמחות אם זימנו אתכם לראיון עבודה על אף שחסר לכם הניסיון או ההכשרה, נסו להתקבל לתפקיד גם בשכר נמוך מהמקובל כדי לצבור ידע ולהעשיר את הרזומה. כמובן שיש מקצועות שמוכרחים ללמוד כדי לעבוד בהם, אבל יש גם מקצועות שאפשר להגיע אליהם בדרך עקיפה.  


ועד שתרכשו מקצוע מחכות לכם שפע של הצעות עבודה כלליות ללא צורך בניסיון קודם! 

כתבות נוספות:
שתף